na zdjęciu znajduje się dziewczyna w czarno-czerwonej koszuli w kratę w trakcie gry w szachy na turnieju

108 osób rywalizowało w Hali Energia w „Gambicie Bełchatowskim” Szachów Szybkich

2 grupy, 9 kategorii i 108 uczestników – to liczby turnieju „Gambit Bełchatowski” Szachów Szybkich rozgrywanego w Hali Energia w różnych kategoriach wiekowych. Najlepsi w królewskiej grze otrzymali puchary, medale oraz ciekawe nagrody.

Turniej Szachów Szybkich pn. „Gambit Bełchatowski” został rozegrany w Hali Energia w sobotę, 4 września. Udział w nim brały dzieci, młodzież i osoby dorosłe, a rywalizacja toczyła się w dwóch grupach: OPEN i Juniorzy do lat 18 z podziałem na łącznie dziewięć kategorii.

Rozgrywki te były organizowane w celu popularyzacji gry w szachy oraz integracji środowiska związanego z tym sportem. Do udziału zgłosiły się nie tylko osoby z Bełchatowa, a głównie przedstawiciele Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jedynka”, ale też z Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi, Radomska, Krakowa, Lublińca, Białegostoku, Opoczna, Kalisza, Wielunia, czy Częstochowy. Dodatkowym atutem turnieju pn. „Gambit Bełchatowski” Szachów Szybkich było to, że nie pobierano za udział opłaty wpisowej.

Na kilkanaście minut przed rozpoczęciem rozgrywek przeprowadzona została weryfikacja uczestników, a oficjalne otwarcie z udziałem Dyrektora Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie Pana Pawła Woźniaka, Dyrektora Turnieju Pani Alicji Skrzypiec i sędziego głównego zawodów Pana Rafała Kowalczyka nastąpiło po godzinie 9:00.

O zajętym miejscu decydowała kolejno: liczba zdobytych punktów, a w przypadku ich równej ilości decyduje punktacja pomocnicza: Buchholz Cut-1, Buchholz, Sonnenborn-Berger, bezpośredni pojedynek i ranking średni przeciwników.

W grupie Juniorzy do lat 18 bez kategorii lub z V kategorią do walki o najlepsze miejsca stanęło 28 osób, z czego 7 to dziewczęta, a 21 to chłopcy. Zmagania toczyły się systemem szwajcarskim 15 minut + 15 sekund na ruch. Po 7 rundach najlepsza w kategorii dziewcząt była Martyna Dymek z Piotrkowa Trybunalskiego. Za nią znalazła się Natalia Kozub, a podium zamknęła druga z sióstr Monika Kozub. Obie były reprezentantkami UKS „Jedynka” Bełchatów.

W kategorii chłopców najlepiej spisał się Aleksander Gloc z Radomska. Na 2. pozycji uplasował się Niemiec Oskar Mackenberg, a 3. miejsce zajął 15-letni bełchatowianin Paweł Michalski.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali normę na IV kategorię, a 9 innych uczestników, 2 dziewczęta i 7 chłopców wywalczyło normy na V kategorię Polskiego Związku Szachowego.

Z kolei w grupie OPEN panował podział na klasyfikację ogólną, ale też oddzielnie plasowały się kobiety oraz dzieci do lat 8, 10, 12, 15 i 18. Do rywalizacji zgłosiło się 80 osób, z czego 14 stanowiło kobiety, a 66 uczestników, to mężczyźni. Gra była prowadzona systemem szwajcarskim 10 minut + 5 sekund na ruch i była zgłoszona do oceny rankingowej FIDE. W trakcie zmagań obowiązywały przepisy Kodeksu Szachowego, a do rozegrania było 9 rund.

Po około 6 godzinach gry w kategorii OPEN zwyciężył 18-letni Paweł Kozłowski z MUKS Stoczek 45 Białystok, który odnotował 8 zwycięstw na 9 rozegranych gier. Drugi był o rok młodszy Szymon Klaska z drużyny KTS Kalisz. Na podium znalazł się jeszcze 61-letni Piotr Kaukiel.

Spośród 14 kobiet zwyciężyła 15-letnia Weronika Bukała, przedstawicielka KS Laura Chylice z 6 zwycięstwami na koncie. Na 2. miejscu uplasowała się Adrianna Banasiak z UKS „Jedynka” Bełchatów urodzona w 2008 roku. Na najniższym stopniu podium stanęła 13-letnia Melissa Kowalski z Klubu Szachowego Dwie Wieże Rzgów.

W kategorii dzieci do lat 8 triumfował Paweł Skrzypiec z UKS „Jedynka” Bełchatów. 2. miejsce zajęła aktualna mistrzyni Polski w tej kategorii Zuzanna Kamińska z UKS Hetman Częstochowa. Podium zamknął również przedstawiciel UKS „Jedynka” Bełchatów Mateusz Urban.

Zmagania dzieci w wieku 9-10 lat wygrał bełchatowianin Jan Szymczyk przed swoimi klubowymi rówieśniczkami z UKS „Jedynka” Małgorzatą Kruszewską i Zuzanną Grad.

Po pięć zwycięstw w dorobku mieli uczestnicy kategorii dzieci w wieku 11-12 lat, który zajęli miejsca na podium. Triumfował Olivier Gawlik z UKS „Jedynka” Bełchatów przed Piotrem Stępniem z Klubu Szachowego Dwie Wieże Rzgów oraz 11-letnim Michałem Moczulskim z Łodzi.

Kategoria dzieci w wieku 13, 14 i 15 lat została zdominowana przez wspominaną wcześniej najlepszą z kobiet Weroniką Bukała z Chylic. Również 6 zwycięstw miał drugi Maciej Zalega ze Rzgowa. Na 3. pozycji uplasował się Bartłomiej Błaźniak z UKS „Jedynka” Bełchatów.

W zmaganiach dzieci w wieku 16-18 lat dwa pierwsze miejsca przypadły zwycięzcom kategorii OPEN Pawłowi Kozłowskiemu i Szymonowi Klaska. Na 3. pozycji znalazł się 16-letni bełchatowianin Łukasz Kasprzak.

Tytuł najmłodszego uczestnika trafił do urodzonego w 2015 roku Leona Gawlika z Bełchatowa, który zmagał się w grupie Juniorów do lat 18 bez kategorii lub z V kategorią. Z kolei w grupie OPEN walczył o jak najlepszy wynik najstarszy uczestnik imprezy sportowej „Gambit Bełchatowski” Szachów Szybkich, a dokładnie 76-latek z Kalisza Zenon Klaska.

Do najlepszych trafiły puchary, medale oraz liczne i atrakcyjne nagrody rzeczowe przekazane przez współorganizatorów. Ponadto rozdano też piłki, szachy, zegary, głośniki, słuchawki, zestawy do tenisa stołowego i badmintona, torby sportowe, portfele, saszetki, myszki, podkładki pod myszki i wiele innych ciekawych nagród.

Organizatorem turnieju „Gambit Bełchatowski” Szachów Szybkich był Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” Bełchatów, a współorganizatorem Miasto Bełchatów oraz Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie.