4. edycja Bełchatowskiego Biegu Nocnego przeszła do historii. To był wyjątkowy wieczór w gronie biegaczy z całej Polski

Linię mety 4. Bełchatowskiego Biegu Nocnego w sobotę, 30 kwietnia przekroczyło łącznie 265 osób, z których najlepszy okazał się Sylwester Lepiarz z Wronowa, a spośród kobiet triumfowała kielczanka Sabina Jarząbek. Natomiast w gronie bełchatowskich biegaczy najszybszy był Tomasz Owczarek, a jeśli chodzi o kobiety, była to Sylwia Hałaczkiewicz. Cieszy to, że ponownie w tym biegu udział wzięły osoby z całej Polski, a blisko połowę stawki stanowili mieszkańcy Bełchatowa i okolicznych miejscowości.

Pierwsza edycja Bełchatowskiego Biegu Nocnego odbyła się na terenie osiedla Binków w Bełchatowie, a trasa liczyła dystans 6 kilometrów. Rok później Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie otrzymało atest z ramienia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na trasę o długości 10 kilometrów na odcinku od Placu Narutowicza przez ulicę Lecha i Marii Kaczyńskich, Plac Wolności, generała Ludwika Czyżewskiego i część drogi powiatowej nr 1912E aż do zawrotki w miejscowości Dobiecin. To wydarzenie było kontynuowane również w 2019 roku.

Tym razem bieg ten odbył się ostatniego dnia kwietnia bieżącego roku po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Jego czwarta edycja zgromadziła na liście startowej 340 osób (259 mężczyzn i 81 kobiet). Finalnie na linii startu pojawiło się 200 mężczyzn i 65 kobiet, co w sumie dało liczbę 265 uczestników. Tą samą statystykę odnotowano na mecie, a to oznacza, że nikt nie zszedł z trasy ani nie został zdyskwalifikowany. Jest to dowód na to, że raz na rok nocne biegane w Bełchatowie stało się już tradycją i w dalszym ciągu cieszy się ono dużą popularnością.

Tego dnia pogoda dopisała, przez cały czas było słonecznie, a gdy już wszystkie zawodniczki i zawodnicy odebrali pakiety startowe z biura zawodów, znajdującego się w sali koncertowej Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie cała uwaga licznej grupy osób obserwujących bieg skupiła się w rejonie linii START/META, gdzie odbyła się wspólna rozgrzewka.

Następnie wszystkich zgromadzonych oficjalnie powitał Pan Łukasz Politański – Wiceprezydent Miasta Bełchatowa i Dyrektor Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie Pan Paweł Woźniak.

Świetną serię bełchatowianina Tomasza Owczarka, który wygrał wszystkie dotychczasowe edycje tego wydarzenia przerwał Sylwester Lepiarz. To właśnie 29-latek odniósł zwycięstwo w 4. edycji Bełchatowskiego Biegu Nocnego z czasem 00:30:51s, który był oficjalnym rekordem tej trasy. Mieszkaniec Wronowa już na piątym kilometrze, gdzie znajdował się nawrót, miał przewagę 27 sekund nad drugim Tomaszem Biskupskim z miejscowości Suków. Reprezentujący barwy Zabiegani w Kielcach / Tomato Market na metę dobiegł z rezultatem 00:31:16 s. Trzeci był Piotr Jaśtal z Domaszowic, który odnotował czas 00:31:24. Zdecydowanie biegacz z numerem startowym 270 lepiej przepracował drugą połowę dystansu, ponieważ na nawrocie biegł on niemalże na równi z Aleksandrem Dragan z Kielc, który ukończył zmagania ze stratą 16 sekund do podium.

W kategorii OPEN Kobiet najszybciej dystans 10 kilometrów pokonała Sabina Jarząbek reprezentująca barwy Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego ze świetnym rezultatem 00:34:36s. Z ponad 3,5-minutową stratą na 2. pozycji dobiegła Julia Szymkowicz z UKS Pijarski Klub Sportowy w Łowiczu. 24-letnia zawodniczka różnicą 9 sekund wyprzedziła trzecią Ewę Brych-Pająk, która reprezentowała JKL Jawor Jaworzno Kalinowski Team. Warto nadmienić, że obie panie do nawrotu biegły na równi ze sobą.

Kategorię „Najlepsi Bełchatowianie” zwyciężył Tomasz Owczarek, który w generalnej klasyfikacji 4. Bełchatowskiego Biegu Nocnego zajął 5. lokatę z czasem 00:32:51s. Na drugim stopniu podium stanął Michał Drążek. Reprezentant Rajsport Active dobiegł na metę z rezultatem 00:35:59s i to łącznie dało mu 7. pozycję. Dwunasty był Krzysztof Nowak, który był trzecim bełchatowianinem przecinającym linię mety. 38-latek z teamu Warach Rowery osiągnął czas 00:35:17s.

W klasyfikacji „Najlepsze Bełchatowianki” na najwyższym miejscu na podium stanęła ponownie Sylwia Hałaczkiewicz, która zakończyła rywalizację z czasem 00:40:07. Druga Monika Drążek z Rajsport Active ukończyła bieg z wynikiem 00:40:46s. Na 3. miejscu w tej kategorii uplasowała się Paulina Stańczyk z rezultatem 00:45:23.

Każdy uczestnik 4. Bełchatowskiego Biegu Nocnego otrzymał po regulaminowym ukończeniu zmagań pamiątkowy medal. Wyżej wymienieni najlepsi w poszczególnych kategoriach zostali nagrodzeni statuetkami oraz nagrodami finansowymi, które w kategorii OPEN Mężczyzn i OPEN Kobiet wynosiły kolejno: 600 złotych za 1. miejsce, 400 złotych za 2. pozycję i 200 złotych za 3. lokatę. Z kolei w kategoriach bełchatowskich kolejno proporcjonalnie do zajętych miejsce te nagrody finansowe wynosiły: 300, 200 i 100 złotych.

Po zakończonym biegu na każdego uczestnika czekał też zdrowy posiłek regeneracyjny, a także strefa, w której uczestnicy po tak dużym wysiłku mogli skorzystać z masażu. Warto przypomnieć, że w pakiecie startowym każdej zawodniczki i zawodnika znalazł się też m.in.: okolicznościowy gadżet w formie ręcznika z mikrofibry, woda na mecie i trasie, napój izotoniczny, czy numer startowy z chipem mierzącym czas.

Szczegółowe wyniki wraz z tabelą pomiarów można znaleźć TUTAJ.

Organizatorami 4. edycji Bełchatowskiego Biegu Nocnego byli: Miasto Bełchatów, Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie i Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny. W gronie partnerów znaleźli się: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Bełchatowie, Sempertrans Bełchatów Sp. z o. o., Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN Sp. z o. o. w Bełchatowie. Wspierali nas: TEB Edukacja Bełchatów, Bewa Sp. z o. o., Transport Frysiak, Fundacja Bezpieczni, Gymcity Bełchatów, Warach Rowery Sklep i Serwis, Krystian Ściechowski – Fit Dietetyk, Born 2 Bounce Dance Academy, Stowarzyszenie Sztab Ratownictwa w Bełchatowie, a także Catering by; Zapiekany.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *