Bełchatów będzie gospodarzem Pucharu Świata Nordic Walking 2022, który odbędzie się w ostatni weekend sierpnia

Już za miesiąc na terenie naszego miasta odbędzie się jeden z etapów tegorocznego Pucharu Świata Nordic Walking Bełchatów 2022, w którym udział wezmą najlepsi zawodnicy w tej dyscyplinie sportowej. Oficjalne otwarcie tej imprezy odbędzie się w piątek, 26 sierpnia w Hali Energia przy ulicy Dąbrowskiego 11a, a w sobotę, 27 sierpnia uczestnicy przystąpią do rywalizacji na terenach Powiatowego Centrum Sportu przy ulicy Czaplinieckiej 96 w Bełchatowie.

Czołowi nordic walkingowcy wystartują w Bełchatowie podczas etapu Pucharu Świata

To sportowe wydarzenie ma na celu promocję zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu, popularyzację prorodzinnej i międzypokoleniowej aktywności ruchowej, jaką jest nordic walking, promocję najatrakcyjniejszych miejsc w Polsce, edukację prozdrowotną poprzez standardowe oraz innowacyjne formy, integrację osób w każdym wieku i z osobami niepełnosprawnymi, a także wyłonienie najlepszych uczestników, rodzin oraz klubów.

W piątek, 26 sierpnia oficjalne rozpoczęcie drugiego już w tym roku etapu Pucharu Świata Nordic Walking organizowane będzie w Hali Energia przy ulicy Dąbrowskiego 11a w Bełchatowie. Wówczas nastąpi wniesienie flag krajów, których reprezentanci będą brać udział w zmaganiach. Natomiast sportowa część odbędzie się dzień później, w sobotę, 27 sierpnia na terenach Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie przy ulicy Czaplinieckiej 96 w Bełchatowie. Pojedynki nordic walkingowców odbędą się na trzech dystansach: 5, 10 i 21 kilometrów. Na dystansie 5 kilometrów nie obowiązuje limit wiekowy, a każdy uczestnik pokonuje wyznaczoną trasę samodzielnie bez pomocy opiekuna. Na dystansie 10 kilometrów uczestnik musi mieć ukończone 16 lat, a na dystansie 21 kilometrów trzeba już być pełnoletnim.

Wciąż można się zapisać do udziału w Pucharze Świata Nordic Walking Bełchatów 2022

Na ten moment przez ponad trzy miesiące trwania zapisów do udziału w rywalizacji zgłosiły się 244 osoby z których większość to obywatele Polski, ale są też na liście reprezentanci Ukrainy, czy Niemiec. Oznacza to, że miejsc wciąż jest wiele, bo limit zapisów wynosi 999 osób.

Zapisać można się tylko i wyłącznie drogą elektroniczną wchodząc na stronę internetową www.nordicwalkingworldcup.com. Aktualnie kwota opłaty wpisowego za osobę dorosłą wynosi 125 złotych, za osobę niepełnosprawną 100 złotych, a za dziecko 75 złotych. Jeśli ilość zapisanych będzie wynosić powyżej 600 osób, to kwota wpisowego rośnie w każdym przypadku o 25 złotych. Zapisy kończą się w niedzielę, 21 sierpnia o godzinie 22:00.

W przypadku nieosiągnięcia limitu osób zapisanych będzie możliwość znalezienia się na liście startowej po ówczesnym zapisaniu się w biurze zawodów w godzinach jego funkcjonowania na miejscu imprezy. Opłaty będą wtedy pobierane za pomocą systemu Przelewy24, a formularz wpłaty wyświetla się po dokonaniu zapisów online. Również w terminie do niedzieli, 21 sierpnia do godziny 22:00 można przenosić opłatę startową na rzecz innego zawodnika, ale po zapisaniu się do udziału nie ma możliwości zmiany dystansu – istnieje ona tylko i wyłącznie na tym samym dystansie. Takie sytuacje należy zgłaszać na adres e-mail: championship@nordicwalkingpoland.pl. Pod tym samym adresem należy wysyłać informację o ewentualnej rezygnacji z udziału w zawodach. Można to robić do niedzieli, 31 lipca 2022 roku. Po tym czasie takie prośby i wnioski nie są już przyjmowane.

Z powodu sytuacji, która dzieje się za naszą wschodnią granicą, terminarz tegorocznego cyklu Pucharu Świata uległ dużej modyfikacji. Cztery początkowe etapy zostały odwołane, a premierowa edycja odbyła się w połowie czerwca w Choczewie na terenie Polski. Druga runda zaplanowana jest właśnie w Bełchatowie. Później rywalizacja przeniesie się na Słowację do miejscowości Štrbské Pleso, a w połowie października etap Pucharu Świata odbędzie się w marokańskim Marrakeshu. Możliwe jeszcze, że dwie tegoroczne rundy odbędą się na Węgrzech i we Włoszech, ale obecnie w tej sprawie prowadzone są rozmowy.

Warunki uczestnictwa w rywalizacji

Oto lista warunków, które muszą spełnić zawodnicy, aby zostać dopuszczonym do startu:

  • Dokonać weryfikacji w biurze zawodów, odebrać pakiet i numer startowy osobiście na podstawie dokumentu tożsamości zawierającego datę urodzenia oraz zdjęcie lub przez osobę upoważnioną przez uczestnika na podstawie dokumentu znajdującego się na stronie internetowej https://www.nordicwalkingworldcup.com/pl (należy go wydrukować, uzupełnić i przekazać podpisane przez siebie osobie, która odbiera pakiet).
  • Przedstawić zaświadczenie lekarskie stwierdzające zdolność do udziału w zawodach lub złożyć oświadczenie wyrażające zgodę na udział w marszu na własną odpowiedzialność i podpisane własnoręcznie.
  • Wyrazić pisemną zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby organizacji Pucharu Świata Nordic Walking Bełchatów 2022 w dniach 26-27.08.2022 r.
  • Dokonać opłaty startowej w terminie 3 dni od dnia rejestracji na konto organizatora zawodów po wypełnieniu zgłoszenia elektronicznego.
  • Osoby poniżej 18. roku życia (takie, które w dniach organizacji tego sportowego wydarzenia nie uzyskały jeszcze pełnoletności) są zobowiązane do posiadania pisemnego pozwolenia na udział od rodziców lub opiekunów prawnych z ich podpisem i numerem PESEL. Obcokrajowcy w takim przypadku muszą posiadać numer paszportu.
  • Zapoznać się z regulaminem i zobowiązać się do jego przestrzegania.
  • Pobrać numer startowy, co wiąże się akceptacją regulaminu Pucharu Świata Nordic Walking Bełchatów 2022.
  • Wypełnić formularz zgłoszeniowy i wpłacić opłatę startową, co uważane jest jednocześnie za zgłoszenie (jeśli wszystko zostanie wykonane terminowo, osoby te są publikowane na liście zgłoszeń).

Ponadto osoby niepełnosprawne są klasyfikowane z podziałem na płeć i rodzaj niepełnosprawności, ale bez podziału na kategorie wiekowe. Niepełnosprawni startujący na dłuższych niż 5 kilometrów dystansach są klasyfikowani z osobami pełnosprawnymi zgodnie z kategorią wiekową. Aby zostać sklasyfikowanym w kategorii osób niepełnosprawnych, w biurze zawodów podczas weryfikacji należy pokazać orzeczenie o niepełnosprawności.

W miasteczku zawodów będzie znajdował się punkt pomocy medycznej. W przypadku kontuzji, urazu lub złego samopoczucia zawodnik jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia obsługi zawodów.

Ze względów bezpieczeństwa starty uczestników odbywają się falami. Uczestnicy ustawiają się w korytarzach zgodnie z kategoriami wiekowymi i starty wykonuje się w grupach 3-4-osobowych.

Na 10 minut przed rozpoczęciem rywalizacji odbędzie się odprawa sędziowska. Przez cały czas na trasie oznaczonej specjalnymi znacznikami i taśmą ostrzegawczą znajdować się będą sędziowie, którzy będą oceniali technikę marszu nordic walking. Dostępne na trasie będą również co najmniej dwa punkty odświeżenia.

Graficzny plan trasy będzie zaprezentowany w biurze zawodów, a także na stronach internetowych wydarzenia. Jej długość jest liczona po najkrótszej linii, jaką może pokonać zawodnik. Będą również ustawione tabliczki informujące o przebytych kilometrach. Należy pamiętać, że są to znaki orientacyjne, które mogą się różnić od właściwie przebytego dystansu.

Zawodnik, który nie stawi się na linii startu w swojej kategorii wiekowej, ustawia się na końcu stawki i otrzymuje żółtą kartkę. Jeśli w ciągu 15 minut od godziny rozpoczęcia imprezy uczestnik nie pojawi się na starcie, wiąże się to z jego dyskwalifikacją. Obowiązuje także zakaz używania słuchawek audio podczas trwania zawodów pod rygorem dyskwalifikacji.

Jakie pakiety startowe czekają na uczestników?

W ramach startu w etapie Pucharu Świata Nordic Walking Bełchatów 2022 każdy regulaminowo zapisany zawodnik otrzyma pamiątkowy medal finishera, posiłek regeneracyjny w dniu zawodów, wodę, dwa numery startowe, pamiątkową koszulkę oraz opaskę na rękę, która będzie umożliwiać korzystanie z dodatkowych świadczeń i imprez towarzyszących temu sportowemu wydarzeniu zgodnie z programem.

Każdy uczestnik jest zobowiązany przypiąć numer startowy na klatce piersiowej lub brzuchu z przodu ciała oraz z tyłu na plecach. Nie wolno zakrywać numerów startowych, a w przypadku takiego czynu sędzia ma prawo podczas trwającej rywalizacji zatrzymać uczestnika marszu w celu poprawienia umieszczenia numeru, który musi odpowiadać numerowi chipa elektronicznego znajdującego się w nim.

W zmaganiach na dystansie 5 kilometrów będzie uwzględnione 9 kategorii wiekowych oraz osoby niepełnosprawne w poszczególnych kategoriach. Z kolei na trasie o długości 10 kilometrów będzie prowadzona klasyfikacja w 5 kategoriach, a w marszu na dystansie 21 kilometrów w 4 kategoriach.

Medal otrzyma każdy z uczestników, ale osoby w kategorii OPEN z miejsc I-III na każdym z pokonanych dystansów otrzymują dyplom i puchar adekwatny do zajętej lokaty oraz nagrodę główną od sponsora strategicznego. Ponadto zdobywcy zielonych kartek na dystansach 5, 10 i 21 kilometrów otrzymają puchar i dyplom za najlepsze techniki nordic walking podczas trwania zawodów i również nagrodę główną. Z kolei w poszczególnych kategoriach wiekowych osoby, które zajmą pozycje na podium, dostaną statuetki oraz nagrody. Klasyfikowane są też drużyny, a składy 3 najlepszych ekip biorących udział w Pucharze Świata Nordic Walking Bełchatów 2022 otrzymają puchary i nagrody drużynowe. Podobne gratyfikacje trafią do 3 najlepszych rodzin wyłonionych podczas trwania tego sportowego wydarzenia.

Harmonogram imprezy

Piątek – 26.08.2022 r. (Hala Energia, ulica Dąbrowskiego 11a – Bełchatów)
16:00 – otwarcie biura akredytacji zawodników
18:00 – ceremonia otwarcia etapu Pucharu Świata Nordic Walking Bełchatów 2022, powitanie zawodników z poszczególnych państw, parada flag, zaprzysiężenie sędziów
22:00 – zamknięcie biura akredytacji zawodników

Sobota 27.08.2022 r. (teren Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie, ulica Czapliniecka 96 – Bełchatów)
8:00 – otwarcie biura akredytacji zawodników
9:00 – starty na dystansie 21 kilometrów
11:00 – starty na dystansie 10 kilometrów
13:00 – starty na dystansie 5 kilometrów
14:00 – zamknięcie biura akredytacji zawodników
15:00 – ogłoszenie wyników
15:30 – dekoracja poszczególnych dystansów
16:00 – ceremonia zamknięcia imprezy

Organizatorami Pucharu Świata Nordic Walking Bełchatów 2022 są: World Original Nordic Walking Federation, Nordic Walking Poland i Klub Sportowy Nordic Walking Bełchatów. Partnerami tego sportowego wydarzenia są: Miasto Bełchatów, Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Powiat Bełchatowski, Powiatowe Centrum Sportu w Bełchatowie, Gmina Bełchatów oraz Centrum Kultury i Sportu Gminy Bełchatów. Sponsorem strategicznym jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Patronat honorowym nad tym wydarzeniem objął Fin Marco Kantaneva, który jest oficjalnym twórcą techniki nordic walking opisanej w 1997 roku, ale też trenerem personalnym i instruktorem sportowym.

REGULAMIN
ZAPISY
OFICJALNA STRONA PUCHARU ŚWIATA NORDIC WALKING BEŁCHATÓW 2022
FACEBOOK – MCS BEŁCHATÓW
WYDARZENIE – FACEBOOK
KALENDARZ WYDARZEŃ

Grafika promująca imprezę Puchar Świat Nordic Walking Bełchatów 2022

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Streetball Bełchatów 2024