Bełchatów pamiętał o „Wyklętych” i pobiegł ku ich pamięci

150 śmiałków wzięło udział w bełchatowskiej edycji biegu „Tropem Wilczym. Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Nasze miasto było jednym z ponad 350 miejsc, w których tego samego dnia pokonywano kilometry ku chwale żołnierzy niezłomnych. Tym wyjątkowym biegiem zainaugurowaliśmy „Triadę Bełchatowską”.

Trasa niedzielnego wydarzenia prowadząca alejkami parku przy Muzeum Regionalnym przypadła do gustu biegaczom, którym również tego dnia dopisała pogoda. Mroźne prognozy pogody nie sprawdziły się, a uczestnicy korzystali z uroków słonecznego popołudnia. Bieg rozpoczął się w samo południe, a do pokonania był jeden z dwóch dystansów – 1963 m lub 5 km. Pierwszy z nich symbolizował datę śmierci Józefa Franczaka ps. „Lalek”, ostatniego z Żołnierzy Wyklętych.

Większość startujących wybrała opcję 5 km, która umożliwiła klasyfikację w „Triadzie Bełchatowskiej”. Walka o zwycięstwo w kategorii mężczyzn rozegrała się pomiędzy Kacprem Krawczykiem i Michałem Drążkiem. Pierwszy z nich prowadził przez większość biegu. – To była bardzo emocjonująca końcówka, ale niestety brakło sił na finiszu. Na starcie czułem się w porządku, zacząłem biec swoje, ale niestety za grubo się ubrałem, słońce przygrzało, nogi nie podawały tak jak chciałem i niestety zająłem drugie miejsce – opowiadał Krawczyk.

Trzeci był Tomasz Sonciński. Wśród pań najszybsza była nastoletnia Wiktoria Konieczna, druga Paulina Kołatek, a najniższe miejsce zajęła Agnieszki Olczyk. – Bardzo cieszy mnie zajęte miejsce, a to również dalsza motywacja by na bieg nocny przygotować się mocniej i lepiej. Bo może na ten start nie uczyniłam tego najlepiej, ale poprawię to przy najbliższej okazji – tłumaczyła po zejściu z podium Paulina.

W trakcie biegu na terenie parku można było spotkać przedstawicieli Grupy Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich oraz bełchatowskich harcerzy z 7 Środowiskowego Szczepu Harcerskiego „Kora” im. Bronisława Hellwiga „Bruna”. – Patriotyzm jest dla nas ważny. W harcerstwie staramy się go kultywować jak najmocniej, pragnąc wychować młodych ludzi na odpowiedzialne, pomocne osoby. Nasza obecność na tym biegu to właśnie jedno z działań, które ma na celu krzewienie tej postawy – opowiadała Kira Majchrowska, bełchatowska harcerka.

Bieg „Tropem Wilczym”, którego organizatorem była nasza jednostka, Miasto Bełchatów, Muzeum Regionalne oraz Fundacja „Wolność i Demokracja”, zainaugurował „Triadę Bełchatowską”. Kolejny z jej cyklu 28 kwietnia (II Bełchatowski Bieg Nocny). Zakończy ją listopadowa „Bełchatowska Piętnastka”. Najlepszych wyłonimy poprzez zsumowanie czasów netto.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *