Bieg Niepodległości wraca do Bełchatowa. Tegoroczna edycja odbędzie się 9 listopada

Po dwuletniej przerwie na błoniach Muzeum Regionalnego przy ul. Rodziny Hellwigów 11
w Bełchatowie ponownie zostanie zorganizowany Bieg Niepodległości. 18. edycja tego wydarzenia zaplanowana jest na wtorek, 9 listopada od godz. 9:30 do około godz. 12:00. Kolejny raz Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie włącza się w organizację tego biegowego wydarzenia skierowanego głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu gminy i miasta Bełchatowa, a także do mieszkańców.

Celem organizacji 18. edycji Bełchatowskiego Biegu Niepodległości jest upamiętnienie 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także popularyzację biegów wśród dzieci i młodzieży. W ten sposób uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu miasta i gminy Bełchatów, a także mieszkańcy będą mogli na sportowo uczcić pamięć o wydarzeniach z 11 listopada 1918 roku.

Tradycyjnie wzorem ubiegłych lat Bełchatowski Bieg Niepodległości odbędzie się na kilka dni przed rocznicą, a w tym roku będzie to wtorek, 9 listopada. Zmagania będą prowadzone w parku na błoniach Muzeum Regionalnego przy ul. Rodziny Hellwigów 11 w Bełchatowie.

Niestety w ubiegłym roku to sportowe wydarzenie nie odbyło się ze względu na panujące wówczas obostrzenia i reżim sanitarny związany z pandemią COVID-19, a co za tym idzie kolejna edycja Bełchatowskiego Biegu Niepodległości jest z pewnością długo wyczekiwana przez uczestników po dwuletniej przerwie.

Oficjalne rozpoczęcie 18. edycji Bełchatowskiego Biegu Niepodległości zaplanowano na godz. 9:30. Właśnie wtedy odbędzie się weryfikacja list startowych uczniów szkół ponadpodstawowych. Dwadzieścia minut później na dystansie 1000 metrów wystartują kobiety w kategorii OPEN, a o godz. 10:00 rozpocznie się rywalizacja mężczyzn ze szkół ponadpodstawowych w kategorii OPEN. Oni do pokonania będą mieli dwie pętle, gdzie jedna liczy długość 1 km.

Po zakończeniu biegu kobiet, jak i mężczyzn odbędą się dekoracje, a o godz. 10:15 zaplanowano oficjalne otwarcie zawodów z udziałem zaproszonych gości i organizatorów.

Na godz. 10:20 zaplanowano weryfikację list startowych uczniów szkół podstawowych. O godz. 10:40 na linii startu dystansu 600 metrów staną dziewczęta z rocznika 2011 i młodsze, a następnie każdy kolejny bieg będzie rozpoczynał się co około 5 minut i według harmonogramu pobiegną dziewczęta z rocznika 2010 i 2009, a także chłopcy z rocznika 2011 i młodsi, 2010 oraz 2009.

Później na trasie o długości 800 metrów staną dziewczęta z rocznika 2008 i 2007, a następnie chłopcy urodzeni w 2008 i 2007 roku. Po każdym z wyżej wymienionych biegów nastąpi dekoracja najlepszych uczestników. Długości trasy mogą ulec zmianie w zależności od panujących warunków pogodowych.

Ponadto zgodnie z klasyfikacją najlepsze placówki szkolne otrzymają przechodni pamiątkowy Krzyż Niepodległości. W szkołach podstawowych o tą nagrodę będą walczyć roczniki 2007 i młodsi, a w szkołach ponadpodstawowych roczniki 2006 i starsi. Jeśli chodzi o przyznawanie punktów, to będzie obowiązywać punktacja olimpijska, która będzie mieć zastosowanie w każdym z biegów kolejno i odpowiednio naliczane będzie 9 punków od 1. miejsca kończąc na 1 oczku za 8. pozycję. Suma punktów zdobyta w poszczególnych rocznikach daje ogólną liczbę punktów dla danej szkoły.

Ponadto oprócz nagród dla placówek każdy uczestnik 18. Bełchatowskiego Biegu Niepodległości otrzyma pamiątkowy dyplom, a najlepsi w poszczególnych kategoriach wiekowych mogą liczyć na medale i nagrody rzeczowe. Uczeń lub uczennica, która przebiegną linię mety na 103. miejscu otrzyma również nagrodę niespodzianka podkreślając symbolikę rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdy uczestnik rywalizacji będzie mógł także poczęstować się ciepłą herbatą.

Zgłoszenia będą przyjmowane zgodnie ze wzorem formularza znajdującego się TUTAJ. Wypełniony należy przesłać na adres e-mail: bkl.belchatow@gmail.com do niedzieli, 7 listopada 2021 roku. Ponadto w dniu zawodów bezpośrednio przed startem do biura zawodów należy przekazać listę startujących uczniów wraz z podpisem dyrektora placówki i pieczęcią danej szkoły. Każdy startujący w 18. Bełchatowskim Biegu Niepodległości ma obowiązek posiadania ze sobą karteczki z imieniem, nazwiskiem, rocznikiem i pieczątką szkoły, której wzór można pobrać TUTAJ.

Szkoły podstawowe do każdego biegu mogą zgłosić po 5 zawodniczek/zawodników, a w kategorii szkół ponadpodstawowych zgłoszenia są prowadzone bez ograniczeń. Uczestnicy są zobowiązani posiadać aktualne legitymacje szkolne, a opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za grupy szkolne i za stan zdrowia dzieci i młodzieży.

W razie potrzeby wszelkie pytania należy kierować na adresy e-mail: bkl.belchatow@gmail.com lub kontakt@mcs.belchatow.pl, a także pod numerem telefonu: (44) 737-81-25.

Organizatorami 18. edycji Bełchatowskiego Biegu Niepodległości są: Prezydent Miasta Bełchatowa Pani Mariola Czechowska, Starosta Powiatu Bełchatowskiego Pani Dorota Pędziwiatr, Muzeum Regionalne w Bełchatowie, Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny oraz Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie.

Regulamin – 18. edycja Bełchatowskiego Biegu Niepodległości (09.11.2021r.)
Załącznik nr 1 – 18. edycja Bełchatowskiego Biegu Niepodległości (09.11.2021r.)
Formularz zgłoszeniowy – 18. edycja Bełchatowskiego Biegu Niepodległości (09.11.2021r.)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *