na zdjęciu widoczne uśmiechnięte uczestniczki X edycji Biegu Tropem Wilczym "Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w 2022 roku wraz z medalami i w okolicznościowych koszulkach

Czas na pierwszy bieg w 2023 roku! Już 5 marca XI edycja Biegu Tropem Wilczym „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

W niedzielę, 5 marca zapraszamy do udziału w XI edycji Biegu Tropem Wilczym „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, która odbędzie się w podobnej formie jak przed dwoma laty, czyli w parku im. prof. Juliana Samujłły na osiedlu Binków w Bełchatowie. W ramach tego projektu odbędzie się tradycyjny bieg na dystansie 1963 metrów, a jest to długość symboliczna, bo odwołuje się do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. „Lalek”. W tegorocznej edycji mamy do rozdania 190 darmowych pakietów startowych, ale do biegu i rywalizacji zapraszamy wszystkich, którzy będą mieli możliwość udziału w tym sportowym wydarzeniu.

HISTORIA BIEGU

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 roku grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 roku bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

WRACAMY DO PARKU IM. PROF. JULIANA SAMUJŁŁY

Tegoroczna edycja „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” odbędzie się na osiedlu Binków, a dokładnie na terenach parku im. prof. Juliana Samujłły. Będzie to powrót po dwuletniej przerwie. Ostatni raz biegacze rywalizowali tam podczas IX edycji, a dokładniej 15 sierpnia 2021 roku. Od godziny 10:00 do godziny 11:30 na miejscu będzie funkcjonowało biuro zawodów, gdzie będzie możliwość odebrania pakietów startowych. Start biegu przewidziano na godzinę 12:00.

TRASA BIEGU

Tegoroczny bieg odbędzie się na dystansie 1963 metrów,
co symbolicznie upamiętnia ostatniego zmarłego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął właśnie w 1963 roku. Trasa będzie prowadzić po terenie parku. Do pokonania będą `dwie pętle. Jedna z nich liczy około około 981 metrów i nie będzie mierzony czas. Ponadto będzie przewidziana statuetka dla najlepszego mężczyzny i dla najlepszej kobiety, którzy przebiegną linię mety. Limit ukończenia wyniku będzie wynosił 30 minut.

PAKIET STARTOWY

W skład pakietu startowego wchodzi: rezerwacja miejscu biegu, profesjonalna obsługa medyczna na trasie i w miejscu imprezy, papierowa torba, okolicznościowa koszulka, pamiątkowy medal, woda, ciepły posiłek regeneracyjny, ciepła herbata, materiały promocyjne oraz ubezpieczenie OC dla uczestników.

ZAPISY

Uruchomienie zapisów do udziału w wydarzeniu Bieg Tropem Wilczym „Pamięci Żołnierzy Wyklętych” nastąpi za pośrednictwem strony internetowej www.online.datasport.pl w piątek, 10 lutego o godzinie 12:00, a ich zakończenie przewidziano na wtorek, 28 lutego na godzinę 23:59. Dostępnych będzie 190 miejsc darmowych miejsc. Warto się pospieszyć, ponieważ ilość pakietów startowych jest ograniczona, ale do rywalizacji zachęcamy zarówno osoby, które nie zdążą się zapisać lub do końca nie są pewne tego, czy będą mogły tego dnia być razem z nami. Nie ma limitu wiekowego, ale należy pamiętać, że osoby poniżej 18. roku życia muszą okazać w biurze zawodów wypełnioną pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego (załącznik nr 3). Osoby, które do dnia 05.03.2023 r. (włącznie) nie ukończą 12. roku życia mają obowiązek biec na trasie w towarzystwie dorosłego opiekuna.

– Połączenie historii ze sportem, to szczególna okazja, aby wziąć udział w tego rodzaju wydarzeniu, które od lat przyciąga cyklicznie ponad 200 osób. Tę liczbę stanowią nie tylko biegacze, ale całe rodziny kibicujące uczestnikom. Ten widok zostaje w pamięci na długo, a ja osobiście cieszę się, że kolejny raz będziemy mogli wspólnie przeżywać sportowe emocje i obserwować rywalizację z udziałem biegaczy. Przy tej okazji ważne jest również to, że będziemy czcić pamięć o bohaterach naszej Ojczyzny, a w tym przypadku o Żołnierzach Wyklętych.

~ Paweł Woźniak – Dyrektor Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie

Regulamin
Załącznik nr 1 – oświadczenie
Załącznik nr 2 – oświadczenie dotyczące danych osobowych – RODO
Załącznik nr 3 – oświadczenie rodzica / opiekuna prawnego o zdolności dziecka do udziału w biegu

ZAPISY
FACEBOOK – MCS BEŁCHATÓW
WYDARZENIE – FACEBOOK
KALENDARZ WYDARZEŃ

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *