II Gambit Bełchatowski przeszedł do historii. Kilkugodzinne zmagania w Hali Energia wyłoniły najlepszych szachistów

W sobotę, 3 września w Hali Energia przy ulicy Dąbrowskiego 11a w Bełchatowie został rozegrany turniej szachów szybkich pn. „II Gambit Bełchatowski”. Zmagania toczyły się z podziałem na trzy kategorie: OPEN, Juniorzy do lat 9 (dziewczęta i chłopcy) oraz Juniorzy w wieku 10-13 lat (dziewczęta i chłopcy). Limit uczestników turnieju wynosił 150 osób, a co za tym idzie do gry zgłosiła się większa ilość uczestników niż przed rokiem. Zwycięstwo w królewskiej grze odniósł Marcin Steczek z Konina, do którego trafiła główna nagroda finansowa w wysokości 1000 złotych.

Do udziału zgłosiły się osoby nie tylko z Bełchatowa, ale także z różnych miejscowości, w większości znajdujących się w centralnej Polsce. Na starcie pojawił się również szachista z Ukrainy, a nawet i reprezentant Palestyny. Turniej toczono systemem szwajcarskim z podziałem na wyżej wymienione kategorie. O zajętym miejscu decydowała kolejno: liczba zdobytych punktów, a w przypadku ich równej ilości punktacja pomocnicza: Buchholz Cut-1, Buchholz, Progress, bezpośredni pojedynek i ranking średni przeciwników.

Od godziny 8:00 trwała weryfikacja zawodników, a chwilę po godzinie 9:00 oficjalnie turniej otworzył Dyrektor Miejskiego Centrum Sportu Pan Paweł Woźniak w towarzystwie Dyrektora Turnieju Pani Alicji Skrzypiec, sędziego głównego Pana Rafała Kowalczyka oraz sędziego rundowego Pana Emila Osińskiego.

Zwycięzcą turnieju w kategorii OPEN został 46-letni Marcin Steczek, przedstawiciel TS-R Hetman Konin, który w przeprowadzonych 9 rundach nie zaznał ani jednej porażki. 2. miejsce zajął Ukrainiec Andriy Diachek urodzony w 2012 roku. 3. miejsce przypadło 64-letniemu Waldemarowi Ziętkowi z klubu KLIM UKSz Gambit Starachowice. Za zwycięstwo przyznano nagrodę finansową w wysokości 1000 złotych, za 2. pozycję było to 800 złotych, a za 3. miejsce 600 złotych.

Dalsze lokaty aż do dziesiątej również były nagrodzone. 400 złotych za 4. miejsce otrzymał 13-letni Antoni Rosa z teamu KSz Piątka Skierniewice, 300 złotych za zajęcie 5. pozycji trafiło do 27-letniego Sebastiana Ochmana z Mikołajewic, 6. miejsce i nagrodę finansową w wysokości 200 złotych zdobył Kacper Jaśkiewicz urodzony w 2007 roku i reprezentujący barwy UKS „Jedynka” Bełchatów, a po 100 złotych za miejsca 8-10 zdobyli kolejno: 16-letni Bartłomiej Błaźniak również z bełchatowskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jedynka”, 52-latek Piotr Cap, który był przedstawicielem klubu RPW Okucia Budowlane Łódź oraz Piotr Chybalski urodzony w 2005 roku z ekipy MGLKS Parnas Oława

Nagrodę finansową w wysokości 200 złotych otrzymała również najlepsza kobieta w całym turnieju. Została nią Alicja Wojs z Wodzisławia Śląskiego. 12-latka reprezentująca tamtejszy UKS Baszta w klasyfikacji OPEN zajęła wysokie – 11. miejsce.

W kategorii chłopców 10-13 lat zwyciężył wyżej już wymieniony 10-letni Andriy Diachek, który miał na koncie jedną porażkę ze zwycięzcą całego turnieju szachów szybkich pn. „II Gambit Bełchatowski”. 2. miejsce zajął Antoni Rosa. Na najniższym stopniu podium w tej kategorii uplasował się 12-letni gracz ZKS Szach-Zgierz – Michał Moczulski.

W gronie dziewcząt w wieku 10-13 lat zwyciężyła z sześcioma wygranymi i jednym remisem na koncie w dziewięciu rundach wcześniej wspominana Alicja Wojs. 2. pozycję zajęła 10-letnia Maja Wysocka z UKS Jedynka Łowicz, a 3. miejsce przypadło Jagodzie Kwiatkowskiej również z tego samego klubu.

Kategoria chłopców do lat 9 to zwycięstwo 7-letniego Jakuba Wysockiego z UKS Jedynka Łowicz, który miał na swoim koncie cztery zwycięstwa oraz jeden remis. 2. lokatę w tej kategorii zajął jego wiekowy rówieśnik Cezary Sęczek, reprezentujący CKR SSZ Grójec, który na swoim koncie również miał taki sam bilans spotkań jak zwycięzca tej kategorii, ale o wygranej w tej kategorii decydowały drobne szczegóły rankingowe. 3. miejsce zajął 8-latek Piotra Banasiak z ekipy Klubu Szachowego Dwie Wieże Rzgów.

W kategorii dziewcząt do lat 9 triumfowała z pięcioma zwycięstwami i jednym remisem w dorobku Zuzanna Kamińska, 9-letnia zawodniczka UKS Hetman Częstochowa, która jest tegoroczną Mistrzynią Polski U-10 w szachach klasycznych. Reszta podium należała do reprezentantek UKS „Jedynka” Bełchatów. Na 2. miejscu uplasowała się Barbara Kokoszka, a 3. miejsce zajęła Lena Stępińska.

Nagrodzono również najmłodszego oraz najstarszego zawodnika turnieju szachów szybkich. Najmłodszym uczestnikiem był 5-letni Tymoteusz Skrzypiec z UKS „Jedynka” Bełchatów, a najstarszym graczem był Franciszek Wojtak urodzony w 1937 roku. Szczegółowe wyniki są dostępnej TUTAJ.

Do najlepszych trafiły wyżej wspominane nagrody pieniężne, puchary, a także nagrody rzeczowe, które w dziecięcych kategoriach wiekowych otrzymały osoby, które nie tylko znalazły się na podium, ale również w czołowej „10” końcowej klasyfikacji. Ponadto wszyscy zawodnicy biorący udział w turnieju szachów szybkich pn. „II Gambit Bełchatowski” otrzymały pamiątkowe medale.

Organizatorami turnieju szachów szybkich pn. „II Gambit Bełchatowski” byli: Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” BełchatówMiasto BełchatówMiejskie Centrum Sportu w Bełchatowie oraz Chess Warriors.