Mamy bełchatowskie rekordy świata!

Pięć rekordów, w tym dwa rekordy świata, odnotowano w bełchatowskiej edycji „CFL Santa Claus Cube Race 2017”. W „Energii” z kostką Rubika i jej trudnościami zmagało się ponad 100 zawodników, w tym goście z Korei, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Czynili to w świątecznej atmosferze i we wszystkich osiemnastu oficjalnych konkurencjach WCA.

Od tego weekendu najlepszy wynik na listach światowych w konkurencji „Skewb” ma Łukasz Burliga (2.03 s), a „Clock” Wojciech Knott (5.20 s). Obaj mogą pochwalić się rekordem świata w średnim czasie ułożenia swoich kostek. W „Skewbie” Polacy są w światowej czołówce, a osiągnięcie Burligi może być bardzo ciężko poprawić. Choćby z tego powodu, że w tak sprinterskiej konkurencji poprawienie średniej o niemal 0.5 sekundy to wyczyn niewyobrażalny, a taki miał miejsce właśnie w Bełchatowie. – Ostatnim razem tego typu szok towarzyszył nam w roku 2014 kiedy Jonatan Kłosko poprawił wynik Antoine Cantina, z 4.54 na 3.15! Wykręcił tym samym pierwszy wynik poniżej 4 sekund.  Rekord Łukasza był 11-tym z rzędu rekordem należącym do Polaków, co po raz kolejny podkreśla totalną dominację Polski na świecie w tej konkurencji! – opowiada Adam Polkowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu.

Wybitnie zaprezentowali się także dwaj nowi mistrzowie list krajowych w „Megaminx” i „Pyraminx”. Kostka „Megaminx” ma 12 ścian, 20 rogów i 30 krawędzi i zdaniem speedcuberów, nie jest dużo bardziej skomplikowana w układaniu od standardowej kostki 3x3x3. Ernest Seroczyński poradził sobie z nią w średnim czasie 46.58 s, a najlepszy wynik singlowy to 43.45 s. Z kolei Michał Halczuk mierząc się z kostką 7x7x7 ustanowił doskonały średni wynik 2:41.27 s.

Dodatkowo w „Energii” ustanowiono rekord Ukrainy, którego autorem został Marko Striieshyn w konkurencji „Pyraminx” (średni czas 2.64 s). Tuż za nim uplasował się Maciej Czapiewski, który jest posiadaczem rekordu świata singla z kostką 2x2x2 (0.49 s). W Bełchatowie w najlepszym starcie ustanowił średni wynik 1.50 s, gdzie „światówka” to 1.42 s. – Nie umniejszając rekordom świata czy kraju w singlach, to te osiągane w średniej czasowej są niezwykle szanowane. Głównie ze względu na ukazywaną konsekwencję w umiejętnościach danego zawodnika. Przy singlu zawsze można trafić łatwiejsze pomieszanie kostek, a tak uzyskanie porównywalnego czasu przy pięciu próbach nie może być przypadkiem – tłumaczy Grzegorz Karasiński z Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie, organizatora zawodów.

Godny uwagi był także wynik, który padł w konkurencji układania kostek 3x3x3 bez patrzenia. Witali Bułatow zadeklarował, że podejmie się próby ułożenia 29 kostek. Niewiele brakło, aby dopiął celu, ponieważ zdołał zbudować wszystkie ściany w 26. – Cieszę się, że po raz kolejny impreza organizowana przez naszą jednostkę stała na wysokim poziomie. Wpisuje się to niejako w standard naszego funkcjonowania. Dodatkowo przy okazji tej imprezy, na którą zawitali wirtuozi kostki Rubika, Bełchatów już na zawsze zapisał się w historii tej dyscypliny. Właśnie z powodu, że padły tutaj rekordy świata i Polski. A przecież grono polskich rekordzistów ciągle się powiększa. Mam nadzieję, że powtórzymy jeszcze tego typu imprezę – mówi Marcin Szymczyk, dyrektor miejskiej jednostki.

Komplet wyników „CFL Santa Claus Cube Race 2017” dostępny jest POD TYM ADRESEM.

Style switcher RESET
Body styles
Background pattern
Background image
Powiększenie ekranu
Kontrast