biegacze na trasie biorący udział w XI edycji "Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych"

Na sportowo i w zimowej aurze uczciliśmy pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Mateusz Krajda i Agnieszka Krawętek byli najlepsi

Po raz szósty w Bełchatowie, a po raz jedenasty w całym kraju organizowano sportowo-historyczne wydarzenie pn. „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Na linii startu w parku im. prof. Juliana Samujłły na osiedlu Binków w Bełchatowie stawiło się 164 uczestników, którzy pokonali symboliczny dystans 1963 metrów. Najlepiej w gronie mężczyzn spisał się Mateusz Krajda, który finiszował jako pierwszy, a w rywalizacji kobiet zwyciężyła Agnieszka Krawętek.

Od 2011 roku, 1 marca obchodzimy święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Z roku na rok projekt gromadzi coraz więcej osób, które żywo interesują się historią Żołnierzy Wyklętych, dlatego obecnie jest największym tego typu przedsięwzięciem sportowo-edukacyjnym na świecie.

Tegoroczny Bieg Tropem Wilczym ku czci Żołnierzy Wyklętych odbył się w parku im. prof. Juliana Samujłły na osiedlu Binków w Bełchatowie. Ostatni raz gościliśmy tam w 2020 roku, kiedy to z uwagi na panującą pandemię COVID-19 spotkaliśmy się, by wspólnie na sportowo uczcić pamięć o bohaterach dopiero 15 sierpnia.

Tym razem podobnie biuro zawodów było czynne od godziny 10:00, gdzie pełne ręce roboty mieli wolontariusze w głównej mierze złożeni z podopiecznych Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego oraz Akademii Młodego Lekkoatlety. Z minuty na minutę pakietów startowych ubywało, a biegaczy na miejscu pojawiało się coraz to więcej. Nie wszystkich odstraszyły opady śniegu, które towarzyszyły nam od samego poranka i z biegiem czasu były one coraz to bardziej intensywne. Na 190 zapisanych biegaczy na linii startu zameldowało się 164. Cieszy nas to, że uczestnicy tego sportowego wydarzenia, to w większości mieszkańcy Bełchatowa, którzy z roku na rok coraz chętniej biegają i uczestniczą w tym evencie sportowo-historycznym. Dostrzegliśmy równie coraz to bardziej liczny udział dzieci i całych rodzin, które chętnie się zapisują, aby upamiętnić poległych w walce o Ojczyznę.

Na trasie usytuowanej w parku do pokonania były dwie pętle o łącznej długości 1963 metrów, co symbolicznie upamiętnia ostatniego zmarłego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął właśnie w 1963 roku. Nie prowadzono pomiaru czasu, a limit zakończenia rywalizacji wynosił 30 minut.

– Na co dzień pamiętamy, żeby pobiegać, dzisiaj biegniemy, żeby pamiętać o tym dorobku polskich bohaterów, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce, możemy spotykać się i wspólnie spędzać czas. Nie narzekamy, pamiętamy, biegamy!

~ Paweł Woźniak – Dyrektor Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie

Na kilka minut przed południem nastąpiło oficjalne otwarcie XI edycji „Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Dokonał tego Dyrektor Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie Pan Paweł Woźniak w towarzystwie Wicemarszałka Województwa Łódzkiego Pana Zbigniewa Ziemby – uczestnika biegu, Radnego Rady Miejskiej w Bełchatowie na lata 2018-2023 Pana Mateusza Broncla oraz Prezesa Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego Pana Artura Morawca. Następnie odbyła się wspólna rozgrzewka, którą poprowadził Pan Mariusz Lichodziejewski, po czym biegacze ruszyli na trasę.

To ważne, żebyśmy manifestowali swoją patriotyczną postawę, nie tylko w sposób intelektualny jak to często bywa, w realnym działaniu też, ale również przez aktywność fizyczną. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy stoją na linii startu i zakładam, że wszyscy również odliczą się na mecie i będą mogli pochwalić się swoimi życiowymi czasami, ale co najważniejsze będą pamiętali o Żołnierzach Wyklętych – niezłomnych bohaterach naszej Ojczyzny.

~ Zbigniew Ziemba – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, uczestnik biegu

Mimo zimowej aury rywalizacja na pętlach była zacięta. Wśród mężczyzn od razu swoje tempo złapali i utrzymywali do samego końca Mateusz Krajda i Tomasz Owczarek, ale to młodszy z nich, czyli Krajda reprezentujący barwy Krajdzik Team i Bieging Team Zelów spisał się lepiej. Spośród kobiet zwycięstwo odnotowała Agnieszka Krawętek reprezentująca barwy Klubu Biegaczy „Spartakus” Bełchatów. Oboje otrzymali pamiątkowe statuetki.

Każdy uczestnik, który dobiegł zgodnie z regulaminem do mety, otrzymał pamiątkowy medal, a ponadto w darmowych pakietach startowych znajdowały się okolicznościowe koszulki z wizerunkami bohaterów takich jak: Witold Pilecki, Tadeusz Płużański, Alicja Wnorowska, czy Irena Szajowska, papierowa torba, woda, jabłko, czy materiały promocyjne. Każdy uczestnik miał również zapewnione ubezpieczenie OC, na trasie mógł liczyć na obecność profesjonalnej obsługi medycznej, a po zakończeniu zmagań czekała na uczestników ciepła herbata oraz posiłek regeneracyjny.

Organizatorami XI edycji „Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w naszym mieście byli: Fundacja Wolność i Demokracja, Miasto Bełchatów, Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie oraz Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny.

Partnerami wydarzenia byli: TEB Edukacja Bełchatów, Stowarzyszenie Sztab Ratownictwa w Bełchatowie, Giganty Mocy, Kino Helios Bełchatów, CosmoPark Centrum zabaw i rozrywki Postękalice, Pizzeria Da Grasso Bełchatów, a także Mariusz Lichodziejewski – Strong & Fit Body Akademia Pływania.

1 Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *