na zdjęciu widoczne osoby biorące udział w imprezie sportowej pn. "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych"

Na sportowo uczczono pamięć o Żołnierzach Wyklętych

128 osób wzięło udział w IX edycji „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, który w niedzielę, 15 sierpnia odbył się w Bełchatowie już czwarty rok z rzędu. Symboliczne zmagania na dystansie 1963 metrów odbyły się w parku im. prof. Juliana Samujły na osiedlu Binków.

Tegoroczna IX edycja „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” była od samego początku trudna do przeprowadzenia. Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa, która spowodowała, że bieg, który zawsze odbywał się na przełomie lutego i marca najpierw został przeniesiony na 16 maja 2021 roku, ale finalnie Fundacja Wolność i Demokracja, czyli główny organizator tego wydarzenia zdecydował się ze względu na panujące wówczas obostrzenia wyznaczyć datę biegu na niedzielę, 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego. Warto jednak pamiętać, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca.

W Bełchatowie ten bieg organizowany był już po raz czwarty. Na starcie stanęło 128 uczestników, którzy wcześniej zapisali się i odebrali w biurze zawodów pakiety złożone m.in. z pamiątkowych koszulek, czy tematycznych komiksów z cyklu „Wilcze tropy” poświęcone Żołnierzom Wyklętym, które przygotował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie. Każdy uczestnik był także wyposażony w maseczkę.

Nowością w tym roku było miejsce w którym organizowano bieg, czyli park im. prof. Juliana Samujły na osiedlu Binków w Bełchatowie, gdzie to wydarzenie odbyło się po raz pierwszy. Wcześniej „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” był organizowany na błoniach Muzeum Regionalnego w Parku Olszewskich lub na terenie leśnym w rejonie Jednostki Strzeleckiej 1001 im. gen. dyw. Janusza Głuchowskiego w Bełchatowie.

Do pokonania na terenie parku uczestnicy mieli symboliczny dystans 1963 metrów, czyli 2,5 pętli. Oficjalny pomiar czasu i klasyfikacja nie były prowadzone. Po przecięciu linii mety każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal w formie puzzla, który jest kolejną częścią układanki rozpoczętej przed rokiem przez organizatorów. Ponadto trzy osoby, które jako pierwsze ukończyły bieg otrzymały z rąk Pana Pawła Woźniaka, Dyrektora Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie symboliczną statuetkę. Nie zabrakło też tradycyjnego ciepłego posiłku w formie żurku, którego mogli skosztować uczestnicy IX edycji „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *