„Nie Pompujesz – Nie Jedziesz” znów w Bełchatowie! Zapisy już się rozpoczęły

Już drugi rok z rzędu największy w Polsce cykl zawodów na pumptrackach pn. „Nie Pompujesz – Nie Jedziesz” zawita do Bełchatowa! Tym razem rywalizację zaplanowano na sobotę, 13 sierpnia. Zawodnicy będą rywalizować o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w pięciu kategoriach, a także o wyjazd na Mistrzostwa Świata.

Nasz tor jest jednym z największych w Polsce

Pumptrack znajdujący się przy ulicy Turkusowej na osiedlu Binków w Bełchatowie został oficjalnie otwarty we wrześniu 2018 roku. To spowodowało, że znajduje się on w bliskim sąsiedztwie ze SkatePlazą, która powstała dwa lata wcześniej, a która również cieszy się dużym zainteresowaniem bełchatowskich dzieci i młodzieży, szczególnie w okresie wiosenno-letnim i jest poświęcona głównie miłośnikom jazdy na deskorolce, rolkach oraz BMX. Z kolei na pumptracku można z powodzeniem jeździć na rowerze i hulajnodze.

Bełchatowski pumptrack liczy ponad 2100 m2, z czego aż 900 m2, to powierzchnia asfaltowa. Składa się on z garbów, zakrętów i małych „hopek”, które pozwalają na rozwinięcie prędkości bez pedałowania. Pumptrack składa się z dwóch torów: dla osób początkujących i zaawansowanych.

Flow truck, to tor dla osób doświadczonych, na którym znajduje się sekcja wyścigowa „racing” oraz miejsce do oddawania skoków „flow”. Przeszkody o różnym poziomie trudności mają od 50 do 170 cm wysokości.

Easy truck to propozycja dla nieco mniej obytych z jazdą na rowerze i hulajnodze, gdzie znajduje się niewiele przeszkód o wysokości od 40 do 60 cm.

W momencie otwarcia bełchatowski pumptrack był trzecim co do wielkości w Polsce. Koszt tej inwestycji wyniósł wówczas 1,7 mln złotych. Z kolei budowa skateplazy kosztowała 1,5 mln zł, a wykonawcą była firma BT Project.

Dotychczas na torze dla osób jeżdżących na rowerach i hulajnogach odbyła się już impreza, o której pisaliśmy w artykule „Sukces na pumptracku„. Wówczas na starcie stanęło blisko 50 uczestników. W 2020 roku organizację zawodów na tym obiekcie uniemożliwiły obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Pumptrack ponownie zatętnił życiem w 2021 roku kiedy to Fundacja Sfera Sportu wspólnie z Miastem Bełchatów i Miejskim Centrum Sportu w Bełchatowie zorganizowała jedną z rund eliminacyjnych z cyklu „Nie Pompujesz – Nie Jedziesz”, a całe to wydarzenie relacjonowaliśmy TUTAJ.

Emocje, emocje i jeszcze raz emocje…

Bełchatów w tegorocznym cyklu „Nie Pompujesz-Nie Jedziesz” będzie gospodarzem szóstej rundy eliminacyjnej. Projekt zakłada organizację zawodów na pumptrackach w całym kraju, a w kalendarzu na 2022 rok znalazło się ponownie 8 przystanków. 7 maja w Kudowej-Zdrój zaplanowana jest inauguracja tegorocznych zmagań, następnie 29 maja fani jazdy na rowerach i hulajnogach spotkają się w Żyrardowie, 5 czerwca wielkie emocje zawitają do Polanki Wielkiej, 12 czerwca czwarta runda cyklu „Nie Pompujesz – Nie Jedziesz” będzie gościć w Nysie, a 16 lipca w Stalowej Woli. Tydzień później – 22 lipca odbędzie się szósta runda, której gospodarz jeszcze nie został ogłoszony, a 13 sierpnia to już rywalizacja w Bełchatowie. Ostatnia, ósma runda rozegrana zostanie w Nowej Soli, gdzie także będą rozstrzygać się finały.

Cykl, który od początku wywołuje dużo pozytywnych emocje to nie tylko sportowa rywalizacja, ale przede wszystkim dobra zabawa i znakomicie spędzony czas. Na zawodach oprócz walki czekać będą na uczestników liczne atrakcje jak: strefa chillout’u, food trucki, a także spiker znany z pokazów Sound of Gravity.

Pamiętać jednak należy o rejestracji! Zapisy już trwają i odbywają się tylko online na stronie internetowej www.pompuje.plgdzie znajduje się także regulamin zawodów. Aby wziąć udział w rywalizacji, nie trzeba ponosić opłaty startowej. Jedynie niepełnoletni muszą w dniu zawodów dostarczyć pisemną zgodę rodzica/opiekuna prawnego na udział w rundzie eliminacyjnej. Na miejscu zawodów nie będzie możliwości zapisania się do udziału. Zapisy są prowadzone do piątku, 12 sierpnia 2022 roku do godz. 20:00. Każdy zarejestrowany zawodnik w dniu zawodów musi potwierdzić swój udział w biurze zawodów w celu podpisania listy startowej oraz regulaminu i odbioru numeru startowego. Limit uczestników wynosi 100 osób.

Na znakomitym bełchatowskim torze pojawią się kolejny raz najlepsi zawodnicy z całej Polski! Będzie to doskonała okazja, aby zobaczyć umiejętności najlepszych, ale także stanąć do rywalizacji i porównać swoje zdolności jazdy czy nawet wygrać z medalistami imprez mistrzowskich.

Jak wygląda rywalizacja w rundzie eliminacyjnej?

Do rywalizacji organizatorzy: Sfera Sportu i Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie, zapraszają nie tylko doświadczonych zawodników ale także dzieci i początkujących rowerzystów. Dla najmłodszych może to być doskonała zabawa oraz okazja do podglądania najlepszych! Oprócz cennego doświadczenia, wszyscy zawodnicy w kategorii KIDS i JUNIOR zostaną zaproszeni na podium i otrzymają pamiątkowe medale. Dobra zabawa liczy się przede wszystkim!

Pumptrack w Bełchatowie po ubiegłorocznej rundzie chwalili wszyscy zawodnicy! Zatem możemy być pewni dobrego ścigania i wspaniałej atmosfery podczas edycji 2022.

W cyklu rowerowych zawodów na pumptrackach zawodnicy walczą o tytuł najszybszego zawodnika i najszybszej zawodniczki w Polsce! W każdej rundzie zawodnicy walczą o punkty do klasyfikacji generalnej (w ostatniej finałowej rundzie punkty do klasyfikacji generalnej mnożymy razy dwa), na podstawie których na koniec sezonu poznajemy najlepszych zawodników w kategoriach: PRO, KOBIETY, AMATOR, JUNIOR (2010-2013), KIDS (rocznik 2014-2018)! Ponadto zwycięzca kategorii PRO i Kobiety pojedzie z Red Bullem na rundę Mistrzostw Świata do czeskich Tošovic.

Rywalizacja polega na jeździe indywidualnej na czas z wykorzystaniem profesjonalnego pomiaru czasu. W pierwszej fazie zawodów każdy z zawodników posiada dwie próby, z której pod uwagę bierze się lepszy wynik. Następnie na podstawie uzyskanych czasów, w każdej z kategorii, awans do drugiej fazy uzyskuje 16 najlepszych zawodników. W finałowej części zawodów dobieramy zawodników w pary, w których rywalizacja odbywa się systemem play-off (przegrany odpada, zwycięzca przechodzi dalej).

W zawodach obowiązuje obowiązek startu w kasku typu Full Face! Zawodnicy startujący w innych kaskach nie zostaną dopuszczeni do startu. Jeżeli zawodnik nie posiada kasku Full Face, może taki wypożyczyć całkowicie za darmo na czas swojego wyścigu w biurze zawodów.

Za pośrednictwem naszej strony internetowej www.mcs.belchatow.pl oraz profilu Facebook będziemy na bieżąco informować o postępach w przygotowaniach do tego sportowego wydarzenia. Więcej szczegółów można znaleźć także na poniższych kanałach.

Szczegóły wydarzenia:
Data: 13.08.2022 r. (sobota)
Kategorie: PRO, Kobiety, Amator, Junior – bez podziału na płeć w wieku od 9 do 12 lat (bez podziału na płeć roczniki 2010 – 2013), Kids (bez podziału na płeć w wieku od 4 do 8 lat – roczniki 2014 – 2018)
Godzina: treningi i odbiór numerów startowych w godz. 14:00 – 16:00, start zawodów 16:00
Zapisy: wyłącznie na stronie www.pompuje.pl (brak możliwości zapisów na miejscu)
Wpisowe: 0 złotych

Terminarz cyklu „Nie Pompujesz – Nie Jedziesz” 2022:

07.05.2022 r. – Kudowa Zdrój
29.05.2022 r. – Żyrardów
05.06.2022 r. – Polanka Wielka
12.06.2022 r. – Nysa
16.07.2022 r. – Stalowa Wola
13.08.2022 r. – Bełchatów (edycja przy światłach)
27.08.2022 r. – Rybnik – Wiśniowiec
04.09.2022 r. – Nowa Sól (w kategorii PRO i Kobiety punkty mnożone są razy dwa

Regulamin
Zgoda rodzica / opiekuna prawnego

ZAPISY
FACEBOOK – MCS BEŁCHATÓW
FACEBOOK – NIE POMPUJESZ – NIE JEDZIESZ
INSTAGRAM – POMPUJE_PUMPTRACK
GRUPA FACEBOOK – PUMPTRACKI
YOUTUBE – NIE POMPUJESZ NIE JEDZIESZ
WYDARZENIE – FACEBOOK
KALENDARZ WYDARZEŃ

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Streetball Bełchatów 2024