Odwiedzą nas najlepsi sportowcy

Mistrzostwa Polski w Wyścigach Psich Zaprzęgów w warunkach bezśnieżnych to kolejne duże zawody, których partnerem jest Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie. Tą interesującą dyscyplinę sportową po raz pierwszy będzie można obejrzeć „na żywo” w naszym regionie.

28-29 października br. na terenie ośrodka agroturystycznego „Kardynał” w Grobli (gmina Kluki) zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski w Wyścigach Psich Zaprzęgów w warunkach bezśnieżnych, których organizatorem jest klub Przyjaciół Psów Północy i Wilków „Wataha”.

Impreza zgromadzi stu pięćdziesięciu zawodników z całego kraju, z którymi przybędzie około 600 psów. Z racji odbywających się w zbliżającym, jesiennym sezonie Mistrzostw Świata, zawody w Klukach będą areną do wyłonienia kadry narodowej, co gwarantuje start czołówki polskich maszerów. Na kluckich zawodach stawi się naprawdę silna grupa uznanych polskich multimedalistów – wyjaśnia Paweł Grabara, prezes Klubu „Wataha”.

Trasy zawodów zostały wyznaczone istniejącym duktem leśnym i muszę przyznać, ze organizatorzy wybrali nie tylko urokliwą część naszych lasów, ale także jest trochę błota i technicznych trudności, czyli to czego ambitni sportowcy oczekują – opowiada z radością Jarosław Zając, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów, które to administruje tym bogatym zasobem lasów. Co ciekawe, organizatorzy przewidują wbicie blisko trzech tysięcy kołków i ogrodzenie kilkunastu kilometrów tras.

Sportowa rywalizacja zostanie przeprowadzona aż w dwudziestu trzech klasach. Maszerzy zaprezentują umiejętności swoje i swoich czworonożnych zawodników w następujących kategoriach: canicrossie (bieg z psem), bikejoringu (kolarz z psem), a także w zaprzęgach z 2- ,4- ,6- i 8 psami. Łącznie, dwudniowa rywalizacja, to blisko 12 godzin wyścigów i nawet 7 km trasy do pokonania. Już dziś organizatorzy serdecznie zapraszają do kibicowania, wstęp na mistrzostwa będzie bezpłatny.

Wyścigi psich zaprzęgów to niezwykle rodzinna dyscyplina, skupiająca sportowców w bardzo zróżnicowanym wieku, a co najważniejsze dla widzów, bardzo widowiskowa i otwarta na ich czynny udział. Liczymy, że pogoda będzie nam sprzyjała, nie będzie padało i wspólnie z kibicami będziemy mogli przeżywać to sportowe święto. Zapraszamy, bo naprawdę warto zobaczyć najszybsze polskie psy w akcji – zachęca Grabara.

Wtóruje mu bełchatowianin, Waldemar Stawowczyk, który jest nie tylko członkiem klubu „Wataha”, ale także utytułowanym polskim maszerem. Tym razem zawody będzie miał po sąsiedzku. – Mam nadzieję, że bełchatowian, tak otwartych na sport, może zainteresować dyscyplina, która wbrew powszechnej opinii przypisana jest tylko północnym, śnieżnym zakątkom. Nic bardziej mylnego, doskonali maszerzy są na wyciągnięcie ręki i z pewnością podadzą ją każdemu, kto na zawodach się zjawi! – zachęca Stawowczyk.

Honorowy patronat nad Mistrzostwami Polski objęła m.in. Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska. Z kolei nasza jednostka jako partner imprezy m.in. udzieliła wsparcia finansowego na usługę pomiaru czasu.

fot. Adam Łatka & Barbara Orzech

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *