Otwieramy wyjątkowy pumptrack

Już tylko dni dzielą Bełchatów od momentu, kiedy będzie mógł oficjalnie chwalić się jednym z największych w Polsce pumptracków. W sobotę 15 września nastąpi symboliczne otwarcie tego zakręconego placu zabaw dla cyklistów. Wydarzeniu towarzyszyć będzie m.in. pokaz jazdy na torze, specjalnie szkolenia prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów, quiz wiedzy, bezpłatny serwis rowerowy oraz zawody z cennymi nagrodami.

Oficjalne otwarcie pumptrucku nastąpi o godz. 12:00 i potrwa kilka godzin. Odważnych i chętnych rowerzystów zaprosimy do uczestnictwa w specjalnym wyścigu na czas, który prowadzić będzie po wyznaczonej pętli. Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwać będzie sędzia i profesjonalny czasomierz. Odbędzie się on z podziałem na dwie ogólne kategorie wiekowe (powyżej i poniżej 10. roku życia). Do tego każdy z uczestników będzie miał możliwość np. wzięcia udziału w szkoleniu pod opieką instruktorów bądź poznać zasady prawidłowej jazdy w miasteczku ruchu drogowego.

Pumptrack, który powstał na osiedlu Binków, tuż obok funkcjonującego Skateparku, liczy sobie ponad 2100 m2 (900 m2 powierzchnia asfaltowa). Jest złożony z garbów, zakrętów i małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. – To prosty i przyjemny sposób na aktywność sportową bez względu na wiek. Jestem przekonana, że pumptrack będzie świetnym uzupełnieniem oferty sportowej miasta dla mieszkańców w różnym wieku – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Na pumptracku dostępne będą dwa tory, dla zaawansowanych i początkujących rowerzystów. Pierwszy z nich – flow truck – to propozycja głównie dla starszych i bardziej doświadczonych rowerzystów. Łączyć się tutaj będą sekcje wyścigowe (racing) oraz do oddawania skoków (flow). Przeszkody o zróżnicowanym poziomie trudności będą mieć od 50 do 170 cm wysokości. Dla młodszych użytkowników powstał osobny obiekt, tzw. easy truck. Tam tor składać się będzie z niewielkich przeszkód, od 40 do 60 cm, dzięki czemu będą mogły tam spędzić swój wolny czas maluchy jeżdżących na odpychanych rowerkach.

Pumptrack stanowi uzupełnienie otwartego w 2016 roku skateparku, który przez większą część roku pełny jest aktywnych bełchatowian, starszych i młodszych. Rowerowy plac zabaw to część projektu, który zakładał budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego wzdłuż ulicy Turkusowej aż do placu zabaw przy ulicy Kredowej. – Projekt na zagospodarowanie tego terenu jest od kilku lat. Jego realizacja miała kosztować blisko 13 mln złotych. Kiedy w 2015 roku przyjrzeliśmy się inwestycji uznaliśmy, że wspomniana kwota jest zbyt wysoka. Wtedy też zdecydowaliśmy, że zmienimy projekt i kolejne elementy będzie budować systematycznie – mówi prezydent Mariola Czechowska. – Skatepark udało się zbudować za 1,5 mln zł, pumptrack za 1,7 mln zł. Wiemy też, że koszt kolejnych elementów nie będzie już taki wysoki. Szacujemy, że całe zagospodarowanie wspomnianego terenu na os. Binków uda się nam zamknąć w kwocie 5 mln zł – dodaje prezydent Bełchatowa.

Harmonogram dnia:
12:00 – otwarcie imprezy oraz pokaz jazdy na torze
12:15 – start szkoleń oraz pozostałych atrakcji
12:15 – otwarcie biura zawodów
12:30 – otwarcie toru dla zawodników biorących udział w zawodach (treningi)
13:00- quiz z wiedzy rowerowej
13:30 – rozpoczęcie zawodów (powyżej 10 roku życia)
15:00 – rozpoczęcie zawodów (poniżej 10 roku życia)
14:30 – otwarcie dużego toru dla wszystkich
15:00 – pokaz jazdy na torze
16:30 – nagrodzenie wszystkich zwycięzców
17:30 – quiz z wiedzy rowerowej
18:00 – zakończenie imprezy

własne / Miasto Bełchatów

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *