Pierwsza biegowa impreza sportowa już za nami. Uczestnicy rywalizowali na leśnych trasach

Do historii przeszła już X edycja imprezy sportowej pn. „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Udział w rywalizacji po terenach leśnych wzięło 179 osób na dwóch dystansach: 1963 metrów i 5 kilometrów. To już piąty rok z rzędu kiedy lokalnie w Bełchatowie organizowane było to sportowe wydarzenie.

Od 2011 roku, 1 marca obchodzimy święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Z roku na rok projekt gromadzi coraz więcej osób, które żywo interesują się historią Żołnierzy Wyklętych, dlatego obecnie jest największym tego typu przedsięwzięciem sportowo-edukacyjnym na świecie.

W tym roku powróciliśmy do organizacji biegu na terenach leśnych należących do Nadleśnictwa Bełchatów – Lasów Państwowych. Biuro zawodów było umiejscowione w budynku Jednostki Strzeleckiej 1001 im. gen. dyw. Janusza Głuchowskiego przy ul. Dr Włodzimierza Rodziewicza 10 w Bełchatowie. Rywalizacja miała charakter symboliczny i rekreacyjny.

W zawodach mogło wziąć udział 190 osób i listy startowe zostały na tydzień przed startem wypełnione. Finalnie do zmagań na trasie o długości 5 km przystąpiło 120 uczestników, a z kolei biegową pętlę na symbolicznym dystansie 1963 metrów ukończyło 59 osób.

Zanim rozpoczęto rywalizację, wspólną rozgrzewkę z uczestnikami tego sportowego wydarzenia przeprowadziła Weronika Olczak. Następnie wszyscy przenieśli się w okolice linii startu, gdzie Wiceprezydent Miasta Bełchatowa – Pan Łukasz Politański w obecności Pana Pawła Woźniaka – Dyrektora Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie oraz Pana Artura Morawca – Prezesa Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego odczytał list z patriotycznym przesłaniem od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. Chwilę później utwór patriotyczny pt. „Już dopala się ogień biwaku” zaśpiewała Martyna Kruk, młoda bełchatowianka, która jest tegoroczną stypendystką Miasta Bełchatowa, w roku ubiegłym wygrała konkurs „Miasto Talentów”, a w 2019 roku zwyciężyła w XIX Regionalnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej organizowanym w naszym mieście

Na obu trasach dokonywano pomiaru czasu na podstawie chipu znajdującego się w numerach startowych, które biegacze odbierali wraz z pakietami startowymi, w których znalazła się koszulka z wizerunkiem Żołnierzy Wyklętych, butelka na wodę o pojemności 330 ml oraz czapko-buffka. Wiele osób zdecydowało się pobiec właśnie w tych symbolicznych t-shirtach, a ze względu na pogodę w ruch poszły też czapko-buffki. Po dotarciu na metę każdy z zapisanych uczestników otrzymał pamiątkowy medal, a w strefie gastronomicznej czekała gorąca zupa, kiełbasa z grilla oraz ciepła herbata, woda i jabłka.

Na dystansie 5 kilometrów najszybciej na metę dotarł Tomasz Owczarek z czasem 00:16:28s. Kilkanaście sekund później finiszował 32-letni Piotr Kułak (czas: 00:16:49s). Z wynikiem 00:17:02 na najniższym stopniu podium stanął Michał Drążek reprezentujący Rajsport Active.

Jeśli chodzi o kategorię kobiet, to tutaj najszybsza okazała się bełchatowianka Sylwia Hałaczkiewicz, która uzyskała czas 00:20:45s. Dziesięć sekund później na metę dobiegła Monika Drążek z wynikiem 00:20:55s, a 3. miejsce zajęła Justyna Drążek z teamu Ichem – `Vitadiet z rezultatem czasowym 00:21:50s.

Na symbolicznej pętli o długości 1963 metrów najszybciej pobiegł Michał Cieślik z Drużyny Pierścienia z czasem 00:10:31s, na 2. pozycji znalazł się 17-latek Szymon Goska z piotrkowskiego Szczepu Opoka ZHR, który przegrał rywalizację o pierwsze miejsce o ułamki sekund, a jego kolega z drużyny harcerskiej Piotr Gątkowski zajął 3. lokatę z wynikiem 00:10:34s.

Wśród kobiet na krótszym dystansie najszybciej na metę dobiegła Anna Załęczna z wynikiem 00:12:05s, dalej uplasowała się Anna Motyl z Klubu Nordic Walking Bełchatów z rezultatem 00:12:35, a 3. miejsce zajęła Ewa Woźniak z czasem 00:12:53s.

Głównym ogólnopolskim organizatorem X edycji „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest Fundacja Wolność i Demokracja, a lokalną organizacją biegu zajęło się Miasto Bełchatów, Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie, a także Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny. Partnerem biegu było Nadleśnictwo Bełchatów – Lasy Państwowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *