Na zdjęciu widoczni są uczniowie grający w rugby tag na boisku, którzy podają do siebie piłkę do rugby

Szkolna Liga Rugby Tag ponownie w Bełchatowie

Już dziewiąty raz w naszym mieście organizowany będzie turniej Ogólnopolskiej Szkolnej Ligi Rugby Tag. Rywalizacja uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych z terenu Bełchatowa i powiatu bełchatowskiego odbędzie się w piątek, 11 czerwca na boisku treningowym nr 1 ze sztuczną nawierzchnią Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie przy ulicy 1 Maja 61. Początek zaplanowano na godz. 9:00.

Rugby Tag wraca po rocznej przerwie

Po rocznej przerwie dzieci z lokalnych szkół znów będą miały szansę gry w Ogólnopolskiej Szkolnej Lidze Rugby Tag. W IX edycji tego turnieju będą brać udział osoby z klas IV-VI szkół podstawowych urodzone w latach 2009, 2010, 2011 i młodsi z tym, że zawodnik młodszy może grać tylko w jednej drużynie.

Od samego początku w lokalną organizację tego turnieju włącza się Klub Sportowy Rugby Club Bełchatów przy wsparciu Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie.

Jako pierwsze odbędą się eliminacje miast. W Bełchatowie turniej zaplanowano na piątek, 11 czerwca w godzinach 9:00 – 12:00 na boisku treningowym nr 1 ze sztuczną nawierzchnią Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie przy ulicy 1 Maja 61. W każdej kategorii awans do etapu wojewódzkiego otrzymają dwie najlepsze drużyny.

Etap półfinałowy na poziomie eliminacji wojewódzkich odbędzie się w środę, 16 czerwca w Łodzi. Stamtąd na ogólnopolski finał do Jarocina jeszcze w czerwcu 2021 roku pojadą najlepsze drużyny z danej kategorii wiekowej. W wojewódzkich eliminacjach rozgrywki prowadzone są w grupach z rankingu poprzedniej edycji, ale jeśli dany zespół nie brał w niej udziału będzie dolosowany.

Tak wyglądał pierwszy turniej rozegrany 4 lata temu

Za wygrany mecz drużyna otrzymuje 3 punkty, za remis 2 punkty, a za przegrane spotkanie 1 punkt. Przy zdobyciu tej samej ilości oczek liczą się małe punkty, które zawodnicy zdobędą w rywalizacji grupowej. Jeśli duże i małe oczka będą takie same, to o kolejności decyduje mniejszy bilans straconych małych punktów. W eliminacjach czas gry zależy od ilości zgłoszonych drużyn. Z kolei w finale ogólnopolskim w grupach zmagania toczą się 1×5 minut, a w kolejnych fazach finału 2×3 minuty. Zespoły mogą liczyć maksymalnie 8 zawodniczek lub zawodników (minimum 5 grających + rezerwowi). Chłopcy jak i dziewczynki mogą zdobywać po jednym punkcie. W zespole muszą się znaleźć minimum dwie dziewczyny, a w tym co najmniej jedna na boisku.

Zawody są rozgrywane na zasadach i zgodnie z przepisami gry Rugby Tag Polskiego Związku Rugby. Wszelkie sprawy sporne i regulaminowe rozstrzyga sędzia i koordynator zawodów. Ponadto każdy uczestnik jest zobowiązany do posiadania aktualnej legitymacji szkolnej, a opiekunowie grup są odpowiedzialni za właściwe zachowanie podopiecznych i zostawienie porządku na terenie prowadzonych rozgrywek.

Organizatorem Ogólnopolskiej Szkolnej Ligi Rugby Tag jest Polski Związek Rugby, który na ten cel otrzymuje finansowe wsparcie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

REGULAMIN TURNIEJU OGÓLNOPOLSKIEJ SZKOLNEJ LIGI RUGBY TAG

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *