Wielki powrót MTB

135 rowerzystów na Lotto MTB Energy

Po latach kolarstwo górskie powróciło do Bełchatowa! W niedzielę 15 września, już od 7 rano miłośnicy MTB konsekwentnie pojawiali się na placu Narutowicza aby odebrać swój pakiet startowy przed oficjalnym rozpoczęciem LOTTO MTB Energy Bełchatów 2019. Na każdego z nich czekał rowerowy gadżet-upominek. O godzinie 10:15 po zamknięciu listy startowej na której widniało 135 zawodników, centrum Bełchatowa wypełniło się charakterystycznymi kolorowymi strojami kolarzy, przygotowującymi się do startu. Ten miał odbyć się w dwóch etapach: honorowym, oraz oficjalnym. Honorowy przejazd kolumny eskortowanej przez bełchatowską policję wyruszył punktualnie o 11:00 podążając w kierunku siedziby Jednostki Strzeleckiej przy ulicy Ryszarda Kuklińskiego. Tam o godzinie 11:15 rozpoczęła się prawdziwa rywalizacja.

25 kilometrów leśnych ścieżek

Zawodnicy mieli do dyspozycji dwa dystanse: MEGA (25km) oraz GIGA (48km), które wiodły przez malownicze tereny Nadleśnictwa Bełchatów. To właśnie bełchatowskie nadleśnictwo objęło patronatem honorowym całą imprezę. Leśniczy pomogli również oczyścić trasę z powalonych i suchych drzew zagrażających bezpieczeństwu kolarzy, za co serdecznie dziękujemy.

Trasa była miejscami bardzo szybka i szutrowa, lecz pojawiały się też techniczne odcinki z „górkami” oraz stromymi zjazdami. Średnie tempo najszybszego zawodnika na dystansie GIGA to blisko 31 km/h! Okazał się nim być Bartosz Banach z Gdańska (Torus – Apteka Gemini), który z czasem 1:34:34 po niebywale wyrównanym finiszu o setne sekundy pokonał bełchatowianina Pawła Michalaka (LSKK Lityński), oraz Łukasza Matusiaka z Łasku (GATTA Bike RS). Wśród kobiet triumfowała Ania Wajzer (Sengam Sport Racing Team) z Zawiercia (2:01:57), drugie miejsce zdobyła Marta Witkowska z Bełchatowa (2:09:51), natomiast trzecie miejsce zdobyła Marta Mikołajczyk (Crazy Racing Team) z Łodzi (2:10:43).

Na dystansie MEGA najlepszym okazał się być Bartek Ostrasz z Wrocławia reprezentujący klub Viessmann Bike Team, który już po 51 minutach i 23 sekundach przejechał linię mety. Drugą pozycję zajął Marcin Reszke z Łodzi, trzecią – również łodzianin Waldemar Mordanka z teamu 4MTB IMMERGAS. Najlepszą kobietą została Aleksandra Krawczyk z Kamieńska (1:15:01), po około 4 minutach za nią na mecie pojawiła się Matylda Głowacka z Piotrkowa Trybunalskiego (Tri Aktywni Piotrków). Trzecie miejsce wywalczyła bełchatowianka Beata Stolecka z teamu Drużyna Szpiku.

Pula nagród pieniężnych w kategoriach OPEN wynosiła 6200 zł!

Miasteczko MTB

Po wyczerpującym rywalizowaniu każdy z kolarzy mógł skorzystać z zasłużonego relaksu w miasteczku finiszera MTB ulokowanego na terenie bełchatowskiego „Strzelca”. Do dyspozycji uczestników były posiłki regeneracyjne: pożywna zupa, banany, pomarańcze, woda, izotoniki a nawet kiełbaska z ogniska. Dodatkowo można było skorzystać z myjek rowerowych, tak aby sprzęt zawodników był czysty i gotowy na następne wyścigi. Każdy kolarz, który przekroczył linię mety otrzymywał pamiątkowy medal w kształcie zębatki rowerowej.