Bełchatów i rugby tag

Blisko stu bełchatowskich uczniów wzięło udział w Międzyszkolnym Turnieju Rugby Tag o Puchar Prezydenta Miasta Bełchatowa, akcentując X lecie rugby w Bełchatowie. To pierwsza tego typu impreza, która jednocześnie wyłoniła sześć klas będących reprezentacją Bełchatowa na arenie wojewódzkiej.

Jestem pozytywnie zaskoczony warunkami w jakich się to odbywa – mówił po przybyciu na Międzyszkolny Turniej Rugby Tag Zbigniew Jurzysta, regionalny oficer województwa łódzkiego Polskiego Związku Rugby. To on dwanaście lat temu „przywiózł” rugby tag do Polski z Irlandii.

Boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią administrowane przez naszą jednostkę było gotowe na rozgrywanie czterech spotkań jednocześnie. Ostatecznie rywalizacja odbywała się na dwóch z nich, w trzech seriach gier, w trzech kategoriach wiekowych (klasa IV, V i VI). Obecne były reprezentacje Szkół Podstawowych nr 3, 4, 9 i 13.

Rugby tag to cztery podstawowe zasady, które dzieci świetnie znają już po kilku minutach zabawy z tym sportem. Potem już tylko kwestia, czy będą chciały grać indywidualnie, czy zespołowo – tłumaczy Jurzysta, który przeprowadził także pogadankę dotyczącą przepisów rugby tag, dzięki czemu uczniowie mogli lepiej poznać zasady tego bezkontaktowego sportu.

W klasyfikacji generalnej szkół podstawowych puchar za zwycięstwo zabrali ze sobą przedstawiciele „dziewiątki”. Miejsce drugie zajęła „czwórka”, trzecie „trójka”, a czwarte „trzynastka”. Każda z placówek otrzymała również zestawy Rugby TAG od Polskiego Związku Rugby. Puchar za zwycięstwo wręczono także Publicznemu Gimnazjum nr 7, który z powodu braku konkurencji, rozegrał spotkanie wewnętrzne.

Szczerze powiem, że u nas w Łodzi niewiele jest takich obiektów, na których możemy grać w rugby w podobnych okolicznościach i z taką oprawą. Mam nadzieję, że Bełchatów będzie się bardzo dobrze rozwijał – przekonywał Jurzysta i jako przykład rozwoju podał fakt, że nasze miasto będzie miało sześciu przedstawicieli w półfinale wojewódzkim Szkolnej Ligi Rugby Tag.

Ten zaplanowano 2 czerwca w Łodzi, a w kategorii klas czwartych wystąpią uczniowie SP 3 i 9, piątych SP 3 i SP 4, a szóstych SP 4 i SP 9. Współorganizatorem turnieju był KS Rugby Club Bełchatów, który także w trakcie swych cotygodniowych treningów korzysta z oferty Miejskiego Centrum Sportu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *