na zdjęciu widocznych dwóch uczestników turnieju Ogólnopolskiej Szkolnej Ligi Rugby Tag biegnących w kierunku piłki do rugby, a w tle widoczny sędzia i pozostali zawodnicy

Czas na jesienne zmagania Szkolnej Ligi Rugby TAG

Przed nami jubileuszowa, bo już 10. edycja turnieju Ogólnopolskiej Szkolnej Ligi Rugby TAG organizowanej w naszym mieście. Rywalizacja uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych z terenu Bełchatowa, gminy Bełchatów i powiatu bełchatowskiego odbędzie się w środę, 20 października na boisku treningowym nr 1 ze sztuczną nawierzchnią Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie przy ulicy 1 Maja 61. Startujemy o godz. 9:00.

Uczniowie będą walczyć o wyjazd na wojewódzkie eliminacje

Po ponad 4 miesiącach dzieci z lokalnych szkół znów będą miały szansę gry w Ogólnopolskiej Szkolnej Lidze Rugby TAG. W 10. edycji tego turnieju wezmą udział osoby z klas IV-VI szkół podstawowych urodzone w latach 2009, 2010, 2011 i młodsi z tym że zawodnik młodszy może grać tylko w jednej drużynie. Łącznie rozgrywki będą się toczyć w trzech kategoriach wiekowych.

Jako pierwsze organizowane są eliminacje miast. W Bełchatowie jesienny turniej zaplanowano na środę, 20 października w godzinach 9:00 – 12:00 na boisku treningowym nr 1 ze sztuczną nawierzchnią Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie przy ulicy 1 Maja 61. W każdej kategorii awans do etapu wojewódzkiego otrzymają po dwie najlepsze drużyny.

Etap półfinałowy na poziomie eliminacji wojewódzkich odbędzie się w listopadzie w Łodzi. Stamtąd na ogólnopolski finał do Warszawy jeszcze w tym roku pojadą najlepsze drużyny z danej kategorii wiekowej. W wojewódzkich eliminacjach rozgrywki prowadzone są w grupach z rankingu poprzedniej edycji, ale jeśli dany zespół nie brał w niej udziału będzie dolosowany.

Za wygrany mecz drużyna otrzymuje 3 punkty, za remis 2 punkty, a za przegrane spotkanie 1 punkt. Przy zdobyciu tej samej ilości oczek liczą się małe punkty, które zawodnicy zdobędą w grach grupowych. Jeśli duże i małe oczka będą takie same, to o kolejności decyduje mniejszy bilans punktów straconych. W eliminacjach czas gry zależy od ilości zgłoszonych drużyn. Z kolei w finale ogólnopolskim w grupach zmagania toczą się 1×5 minut, a w kolejnych fazach finału 2×3 minuty. Zespoły mogą liczyć maksymalnie 8 zawodniczek lub zawodników (minimum 5 grających + rezerwowi). Chłopcy jak i dziewczynki mogą zdobywać po jednym punkcie. W zespole muszą się znaleźć minimum dwie dziewczyny, a w tym co najmniej jedna na boisku.

Zawody są rozgrywane na zasadach i zgodnie z przepisami gry Rugby TAG Polskiego Związku Rugby. Wszelkie sprawy sporne i regulaminowe rozstrzyga sędzia i koordynator zawodów. Ponadto każdy uczestnik jest zobowiązany do posiadania aktualnej legitymacji szkolnej, a opiekunowie grup są odpowiedzialni za właściwe zachowanie podopiecznych i zostawienie porządku na terenie prowadzonych rozgrywek.

Poprzednia edycja turnieju Szkolnej Ligi Rugby TAG w Bełchatowie została rozegrana 11 czerwca 2021 roku. Udział w niej wzięło pięć drużyn ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Żołnierzy POW w Bełchatowie, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Żołnierzy Wojska Polskiego w Bełchatowie, Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Brzechwy w Bełchatowie, Szkoły Podstawowej im. gen. Janusza Głuchowskiego w Dobiecinie oraz Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Łobudzicach.

Organizatorem Ogólnopolskiej Szkolnej Ligi Rugby TAG jest Polski Związek Rugby dzięki dofinansowaniu ze strony Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Od samego początku w lokalną organizację tego turnieju włącza się Klub Sportowy Rugby Club Bełchatów przy wsparciu Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie.

REGULAMIN TURNIEJU OGÓLNOPOLSKIEJ SZKOLNEJ LIGI RUGBY TAG

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *