grafika z dwoma pionami do gry w szachy promująca turniej szachowy Gambit bełchatowski

„Gambit Bełchatowski” Szachów Szybkich już w sobotę, 4 września w Hali Energia

Turniej pn. „Gambit Bełchatowski” Szachów Szybkich odbędzie się już w najbliższą sobotę, 4 września w Hali Energia przy ulicy Dąbrowskiego 11a w Bełchatowie. Do czwartku, 2 września trwają zapisy do udziału w zmaganiach. Szachiści mogą rywalizować w wielu kategoriach, a na najlepszych czekają puchary i nagrody.

„Gambit Bełchatowski” Szachów Szybkich, to wydarzenie przeznaczone dla kobiet i mężczyzn w różnym wieku od dzieci i młodzieży przez osoby dorosłe aż po seniorów.

Rywalizacja szachistów będzie prowadzona systemem szwajcarskim w dwóch grupach: OPEN (9 rund) oraz Juniorzy do lat 18 (bez kategorii lub z V kategorią – 6 rund). Jeżeli chodzi o grupę OPEN, to tam oddzielnie będą też klasyfikowane dzieci do lat 8, 10, 12, 15 i 18, a także najlepsze kobiety. Z kolei w grupie Juniorów do lat 18 bez kategorii lub z V kategorią będzie w klasyfikacji panował podział na dziewczęta i chłopców.

Ważne jest też to, że kategoria OPEN została zgłoszona do oceny rankingowej FIDE, a ponadto obowiązują przepisy Kodeksu Szachowego. W tejże grupie rozgrywka szachistów trwa 10 minut + 5 sekund na ruch, a z kolei w grupie Juniorzy do lat 18 bez kategorii lub z V kategorią gra trwa 15 minut + 15 sekund na ruch. O zajętym miejscu decyduje kolejno: liczba zdobytych punktów, a w przypadku ich równej ilości decyduje punktacja pomocnicza: Buchholz Cut-1, Buchholz, Sonnenborn-Berger, bezpośredni pojedynek i ranking średni przeciwników.

Do czwartku, 2 września prowadzone są zapisy do udziału w turnieju szachowym bez ponoszenia opłaty startowej! Prawo do gry mają wszyscy zainteresowani, którzy wypełnią formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej www.chessarbiter.com (wszystkie potrzebne linki znajdują się na dole artykułu) lub na adres e-mail: kkowalczyk.rafal@gmail.com wyślą swoje imię i nazwisko, wybraną kategorię, ranking, datę urodzenia (dzień, miesiąc, rok), a także klub lub miejscowość zamieszkania. Do poniedziałku, 30 sierpnia do godz. 23:59 zapisało się już łącznie 66 osób. Uczestnicy, którzy przed rozpoczęciem turnieju nie potwierdzą udziału zgodnie z harmonogramem, rozpoczną rozgrywki od drugiej rundy.

Organizacja turnieju „Gambit Bełchatowski” Szachów Szybkich ma na celu popularyzację tej królewskiej gry oraz integrację środowiska szachowego. Zmagania te zyskują rangę ogólnopolską, bo udział w zawodach potwierdziły osoby z Krakowa, Kalisza, Pabianic, Częstochowy, Piotrkowa Trybunalskiego, czy Łodzi. Trzeba też nadmienić, że dużą ilość miejsc obsadzili szachiści i szachistki z Bełchatowa.

W grupie OPEN puchary i nagrody rzeczowe trafią do osób sklasyfikowanych na miejscach 1-3, a ponadto nagrody rzeczowe otrzymają jeszcze miejsca 4-10. Jeśli chodzi o kategorie dzieci do lat 8, 10, 12, 15, 18, to miejsca 1-3 otrzymają puchary i nagrody rzeczowe, a kobiety dostaną nagrody wyróżnienia. Z kolei w grupie Juniorzy do lat 18 (bez kategorii i z V kategorią) dziewczynki i chłopcy z miejsc 1-3 otrzymają puchary i nagrody rzeczowe, a miejsca 4-10 dostaną nagrody rzeczowe. Wręczane też będą medale.

Warunkiem wydawania nagród jest udział co najmniej 5 zawodniczek lub zawodników w danej kategorii oraz uczestnictwo w ceremonii zakończenia turnieju Gambit Bełchatowski Szachów Szybkich

Turniej szachowy odbędzie się w sobotę, 4 września w Hali Energia przy ulicy Dąbrowskiego 11a. Od godz. 8:10 do godz. 8:50 prowadzone będzie potwierdzanie uczestnictwa, a chwilę później przyjdzie czas na uroczyste otwarcie. Zakończenie turnieju planuje się około godz. 15:00.

Dyrektorem rozgrywek będzie Pani Alicja Skrzypiec, a sędzią głównym Pan Rafał Kowalczyk.

Organizatorem turnieju „Gambit Bełchatowski” Szachów Szybkich jest Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” Bełchatów, a współorganizatorami są: Miasto Bełchatów i Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie.

Wydarzenie na Facebook’u

GRUPA – OPEN

Formularz zgłoszeniowy
Lista startowa
Regulamin
Komunikat Organizacyjny

GRUPA – Juniorzy do 18 lat (bez kategorii, V kategoria)

Formularz zgłoszeniowy
Lista startowa
Regulamin
Komunikat Organizacyjny

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *