Kenijczyk Cosmas Kyeva zwycięzcą 25. Biegu Ulicznego „Bełchatowska Piętnastka” na odmienionej trasie

Z wynikiem niespełna 47 minut dystans 15 kilometrów podczas 25. Biegu Ulicznego „Bełchatowska Piętnastka” ukończył Cosmas Kyeva z Kenii, a wśród kobiet najlepiej spisała się Sabina Jarząbek. Z kolei krótszy dystans 5 kilometrów padł łupem Alexa Sanko z Grudziądza, a w gronie kobiet najszybciej do mety dobiegła Monika Kaczmarek. W rywalizacji na ulicach naszego miasta wzięły udział osoby z całej Polski, a blisko 200 uczestników to mieszkańcy Bełchatowa. Byli z nami również obywatele Norwegii, Szwajcarii, Czech, Węgier, Ukrainy, Wenezueli oraz Białorusi.

Tegoroczna jubileuszowa 25. edycja Biegu Ulicznego „Bełchatowska Piętnastka” przyciągnęła do naszego miasta 628 biegaczy. Zapisy rozpoczęły się w połowie września i zakończyły na kilka dni przed biegiem. Na liście startowej Biegu Głównego na dystansie 15 kilometrów znalazło się 513 osób zapisanych i jednocześnie opłaconych, z czego 419, to mężczyźni, a 97 to kobiety. Z kolei w Biegu Towarzyszącym na trasie o długości jednej pętli, czyli 5 kilometrów do rywalizacji zgłosiło się 219 uczestników z podziałem na 135 mężczyzn i 83 kobiety. Jednak finalnie na linii startu w niedzielę, 20 listopada stawiło się 431 osób w biegu na dystansie 15 kilometrów, a 197 biegaczy w rywalizacji na trasie 5 kilometrów.

Trasa biegu wiodła ulicami Bełchatowa. Linia START/META znajdowała się tradycyjnie w rejonie Hali Energia przy ulicy Dąbrowskiego 11a w Bełchatowie. Po rozpoczęciu biegu uczestnicy kierowali się w ulicę 1 Maja, następnie na rondzie przebiegali w lewo i dalej prosto ulicą Staszica, następnie skręcali w prawo w ulicę Olsztyńską, zbiegali w ulicę Pomorską, w prawo w ulicę Kaliską, później w lewo w ulicę Łowicką, ponownie w lewo w ulicę Chełmińską i w kierunku mety przez ulicę Sienkiewicza, Kempfinówka, Piłsudskiego, Kwiatową, Okrzei, a następnie wracali w ulicę Dąbrowskiego, gdzie kończyła się jedna pętla.

Już w sobotę, 19 listopada w Hali Energia do przygotowanego w godzinach wieczorowych biura zawodów zgłosiło się ponad 150 osób w celu odebrania pakietów startowych. Cała reszta stawiła się w biurze w dniu biegu. Od samego rana bełchatowski obiekt wypełnił się biegaczami, którzy wraz z całymi rodzinami i grupami znajomych przybyli na to biegowe święto do Bełchatowa. Nie brakowało stoisk z ciekawymi usługami oferowanymi przez naszych partnerów takich jak: wodorowanie, konsultacje dietetyczne, możliwość masażu przez studentów fizjoterapii, czy ofertą lokalnej siłowni.

Na kilka minut przed startem 25. Biegu Ulicznego „Bełchatowska Piętnastka” w rejonie linii START/META odbyła się wspólna rozgrzewka, w której uczestniczący chętnie brali udział. Chwilę później spiker powitał Prezydent Miasta Bełchatowa Panią Mariolę Czechowską, która zabrała głos i powitała liczne grono sportowców w mieście, którego jest ona gospodarzem. Ponadto przywitany został burmistrz partnerskiego miasta Csongrád na Węgrzech Pan Tamás Bedő, a także Wiceprezydent Miasta Bełchatowa Pan Dariusz Matyśkiewicz. Kilkuosobowe delegacje z miast partnerskich: węgierskiego Csongrádu i z czeskich Pardubic zmagały się także z rywalizacją na trasie biegowej. Jednym z uczestników był wiceburmistrz Csongrádu Gábor Cseri. Ponadto w rywalizacji udział brali: Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Pan Zbigniew Ziemba oraz Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie Pan Jakub Kołodziejczyk. Obaj zawodnicy zmagali się z trasą o długości 5 kilometrów. W oficjalnym rozpoczęciu tego sportowego wydarzenia brał także udział Pan Paweł Woźniak – Dyrektor Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie.

– Jestem pewna, że w mieście, które jest stolicą polskiej energetyki, nie zabraknie Państwu ani mocy, ani energii. Życzę świetnej zabawy, dobrej sportowej rywalizacji i oczywiście miejsca na podium.

~ Mariola Czechowska – Prezydent Miasta Bełchatowa

Chwilę później Prezydent Miasta Bełchatowa Pani Mariola Czechowska, odliczając wystartowała Bieg Główny na dystansie 15 kilometrów, a po kilku minutach do zmagań ruszyli uczestnicy dystansu 5 kilometrów Biegu Towarzyszącego. Zwycięstwo na krótszej trasie wywalczył Alex Sanko z czasem 00:15:40s. 32-latek wyprzedził o 7 sekund młodego reprezentanta Konstantynowa Łódzkiego Jakuba Czyżewskiego. Jako trzeci do mety dobiegł 20-latek Paweł Gadomski z wynikiem 00:16:29s. z Wirowa. W rywalizacji kobiet triumfowała Monika Kaczmarek z czasem 00:17:08s., która wyprzedziła Julię Szymkowicz z Łowicza, która uzyskała rezultat 00:18:29s. Na najniższym stopniu podium stanęła Karolina Graczyk z Kutna z wynikiem 00:18:44s. Nagroda dla Nadziei Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego trafiła do 15-letniego reprezentanta tego klubu, bełchatowianina Leonarda Bandosa, który osiągnął wynik 19:38s. Wszyscy ci biegacze otrzymali pamiątkowe statuetki, dla reprezentanta BKL Bełchatów przewidziano też ciekawe vouchery do wykorzystania u partnerów biegu, a ponadto w kategorii OPEN Kobiet i OPEN Mężczyzn na dystansie 5 kilometrów rozdaliśmy nagrody finansowe w wysokości: 400 złotych za 1. lokatę, 300 złotych za 2. miejsce oraz 200 złotych za 3. pozycję. Ostatecznie w biegu na dystansie 5 kilometrów wystartowało 349 mężczyzn i 82 kobiety.

Triumfatorem na trasie o długości 15 kilometrów w Biegu Głównym był Kenijczyk Cosmas Kyeva z wynikiem 00:46:59s. Z 20-sekundowym opóźnieniem do mety dobiegł 32-letni Aleksander Dragan. Trzy sekundy za nim finiszował Tomasz Biskupski z rezultatem 00:47:22s. Nagrodzeni zostali też statuetkami oraz gotówką zawodnicy z miejsc 4-6, czyli Damian Dyduch z Kępna z rocznika 1988 roku, który osiągnął czas 00:47:44s, Mateusz Pawełczak ze Złochowic był piąty z wynikiem 00:49:04s., a na 6. lokacie uplasował się bełchatowianin Tomasz Owczarek urodzony w 1985 roku, który osiągnął rezultat 00:49:18s. Jednocześnie w kategorii OPEN Kobiet zwycięstwo odnotowała 29-latka Sabina Jarząbek, która osiągnęła rezultat 00:51:21s. O ponad trzy minuty była ona lepsza od reprezentantki Białorusi Sviatlany Sanko z Grudziądza. Jako trzecia dobiegła do mety Barbara Pawełczak – zwyciężczyni tej kategorii sprzed roku, która odnotowała wynik 00:55:04s. Na 4. pozycji znalazła się Martyna Wychowałek urodzona w 1994 roku. Zawodniczka ze Złochowic uzyskała czas 00:56:35s. Jako piąta ukończyła swój start na dystansie 15 kilometrów Sylwia Hałaczkiewicz z Bełchatowa z czasem 00:57:54s, a na 6. lokacie znalazła się Ukrainka Anna Kovalenko z Chersonia. 25-latka osiągnęła rezultat 01:02:59s. Tradycyjnie obok pamiątkowych statuetek rozdano nagrody finansowe w wysokości 800 złotych za 1. miejsce, 600 złotych za 2. pozycję, 500 złotych za 3. lokatę, 400 złotych za 4. miejsce, za 5. pozycję 300 złotych, a za 6. lokatę po 100 złotych. Na 15-kilometrową trasę finalnie wybiegło 119 mężczyzn i 78 kobiet.

Kategoria „Najlepsi Bełchatowianie” padła łupem wyżej wspominanego już Tomasza Owczarka. Drugi w tej klasyfikacji był Michał Drążek z czasem 00:50:58s. Na 3. lokacie uplasował się 31-letni Łukasz Sukiennik z rezultatem 00:54:33s, który w klasyfikacji OPEN zajął 12. pozycję. W klasyfikacji „Najlepsze Bełchatowianki” zwyciężyła Sylwia Hałaczkiewicz. 40-letnia biegaczka uzyskała czas 00:57:54s. Z niespełna o sześć minut gorszym rezultatem uplasowała się za nią Monika Drążek. Na najniższym stopniu podium stanęła Ewelina Kempa z czasem 01:04:50s. Osoby sklasyfikowane w tych kategoriach otrzymały odpowiednio za 1. miejsce – 600 złotych, za 2. miejsce – 400 złotych i za 3. miejsce – 200 złotych, a także liczne vouchery do lokalnego kina, siłowni, czy kompleksu sportowo-rekreacyjnego.

– Czułem ogromną radość, widząc na starcie setki biegaczy. Szczególnie motywuje nas do dalszej, ciężkiej pracy, kiedy widzimy mieszkańców naszego miasta i regionu, którzy biorą cyklicznie udział w sportowych wydarzeniach przez nas organizowanych, a co ważne sięgają oni po najwyższe laury.

~ Paweł Woźniak – Dyrektor Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie

Ponadto na dystansie 15 kilometrów wyróżniono także najlepsze „3” osoby w każdej z kategorii wiekowych z podziałem na kobiety i mężczyzn do lat: 19, 29, 39, 49, 59, 69 i więcej. Szczegółowe wyniki i informacje można znaleźć na stronie online.datasport.pl.

Organizatorami biegu na dystansie 5 i 15 kilometrów w ramach 25. Biegu Ulicznego „Bełchatowska Piętnastka” byli: Prezydent Miasta BełchatowaMiejskie Centrum Sportu w Bełchatowie i Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny.

W gronie sponsorów znaleźli się: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. i Sempertrans Bełchatów, Zakład Wodociągów i Kanalizacji „WOD.-KAN.” Sp. z o. o. w Bełchatowie, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Bełchatowie, TEB Edukacja Bełchatów, Bewa Sp. z o. o., Transport i Przeprowadzki Frysiak i Kino Helios Bełchatów.

Partnerami tego sportowego wydarzenia byli: GymCity Bełchatów, Sklep i Serwis Warach Rowery, EBE Pizzeria, Stowarzyszenie Sztab Ratownictwa w Bełchatowie, Fundacja Bezpieczni, Mariusz Lichodziejewski Strong & Fit Body Akademia Pływania, Studio Wodoru Bełchatów, Krystian Ściechowski – Fit Dietetyk, Solpark Kleszczów i MCK PGE Giganty Mocy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *