Nie Pompujesz - Nie Jedziesz

Kolejna edycja „Nie Pompujesz – Nie Jedziesz” zakończona sukcesem

W ubiegłą sobotę, 6 lipca pumptrack znajdujący się przy ulicy Turkusowej na osiedlu Binków w Bełchatowie wypełnił się sympatykami ekstremalnej jazdy na rowerach. Wszystko to w ramach piątej rundy ogólnopolskiego cyklu zawodów pn. „Nie Pompujesz – Nie Jedziesz”. Zmagania były prowadzone w pięciu kategoriach: PRO, Kobiety, Amator, Junior oraz Kids, a udział w rywalizacji wzięło blisko 70 osób. 

Sobotnia impreza sportowa na bełchatowskim pumptracku rozpoczęła się treningami już od godziny 13:00. Każdy z uczestników, który odebrał pakiet startowy, miał możliwość w ustalonych ramach czasowych danej kategorii, sprawdzić nawierzchnię wykonując próbne przejazdy.

Po ponad dwugodzinnej jeździe treningowej przyszedł czas na ostateczne przygotowanie toru do jazdy oraz oficjalne otwarcie zawodów, którego dokonał Prezydent Miasta Bełchatowa Patryk Marjan wraz z Dyrektorem Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie Pawłem Woźniakiem. Swoją wypowiedzią, a także symbolicznym machnięciem flagą w szachownicę Prezydent Bełchatowa otworzył tegoroczną piątą rundę eliminacyjną zawodów „Nie Pompujesz – Nie Jedziesz”  jednocześnie startując pierwszego zawodnika w kategorii Junior.

Od początku nie brakowało emocjonujących przejazdów i walki o najlepsze czasy w jazdach eliminacyjnych, gdzie każdy miał po dwie próby, a o ewentualnym awansie do fazy play-off decydował czas szybszego przejazdu. Po dwóch godzinach rywalizacji, a następnie po dłuższej przerwie na podliczenie wyników i rozpisanie drabinki rozpoczęły się jazdy decydujące o awansie do kolejnych etapów zawodów. Z czasem adrenalina wśród zawodników i kibiców zgromadzonych na pumptracku przy ulicy Turkusowej na osiedlu Binków w Bełchatowie wzrastała.

Kategorię Kids (mężczyźni) złożoną z 6 uczestników wygrał Tadeusz Grudniewski, który w finale z czasem 15,92s był lepszy od Juliana Gawiuka z Aleksandrowa Łódzkiego (czas: 16,27s). Na 3. miejscu uplasował się mieszkaniec Rogierówka Jan Orzeszyński z wynikiem 16,91s, który w ostatnim przejeździe był lepszy od Ignacego Załężnego z z Opola (czas: 31,97s). W kategorii Kids (kobiety) wystartowała Magdalena Dąbrowska z Nysy oraz Urszula Kulesza z miejscowości Klaudyn. Lepsza okazała się Dąbrowska z czasem 19,27, która minimalnie wyprzedziła Kuleszę (19,29 s)

W kategorii Junior do rywalizacji zgłosiło się 12 osób. Zwyciężył Wojciech Niemarski z Lublina, który w finałowym przejeździe uzyskał rezultat 22,91s i był tym samym lepszy od Maksa Bełcha z Kraczkowa (czas: 23,24s). Na najniższym stopniu podium znalazł się Remik Bełch z Kraczkowej z rezultatem 24,96s, który w jeździe o 3. pozycję pokonał Franciszka Kłodę z Kielc (25,11s).

Rywalizacja w kategorii Amator zgromadziła 33 zawodników, którzy toczyli zaciętą rywalizację o końcowy triumf. Wygrał Mikołaj Pyszny z Rybnika z wynikiem 24,23s, pokonując w finale Adriana Witczaka z Bełchatowa (czas: 24,92s). Na 3. lokacie znalazł się Nikodem Bartnik, z Lublina z wynikiem 20,79s, który był lepszy od bełchatowianina Wiktora Wdowiaka (26,02s).

W kategorii Kobiet do rywalizacji zgłosiło się 5 kobiet. Z czasem 27,36s wygrała warszawianka Lena Szerling, pokonując w finale Helenę Sawicką z Krzyżowej (27,59s). Na 3. lokacie znalazła się Kornelia Michalczyk z miejscowości Skarżysko-Kamienna z czasem 27,51s, która była lepsza od Olgi Biegun z Przyłękowa (27,62s).

Kategorię PRO obsadzoną 11 zawodnikami wygrał natomiast mieszkaniec Kraczkowa Brajan Nowak z wynikiem czasowym 23,12s, wyprzedzając Filipa Rawickiego z Rędzin w finałowym starciu (23,77s) . Na 3. pozycji uplasował się Dawid Kożuch z Chotomowa 23,34 s, jadąc szybciej w decydującym wyścigu od Gustawa Dądeli z Wrocławia (czas: 24,02s).


Najlepsi, którzy stanęli na podium z rąk Dyrektora Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie Pawła Woźniaka odebrali pamiątkowe medale i nagrody rzeczowe.

Więcej szczegółów dotyczących całego cyklu znaleźć można na stronie internetowej www.pompuje.pl. Tam również znajdują się linki do zapisów i wyników poszczególnych edycji, jak i klasyfikacji generalnej.

Wszystkie wyniki 5. rundy eliminacyjnej ,,Nie Pompujesz – Nie Jedziesz” Pumptrack Bełchatów 2024 znajdziecie TUTAJ.

Organizatorem tego wydarzenia była Fundacja Sfera Sportu, a współorganizatorami: Miasto Bełchatów i Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie.