Młodzież po raz 19. w naszym mieście uczci Narodowe Święto Niepodległości biorąc udział w symbolicznym biegu

W środę, 16 listopada na błoniach Muzeum Regionalnego przy ulicy Rodziny Hellwigów 11 w Bełchatowie odbędzie się 19. Bełchatowski Bieg Niepodległości. Oficjalne otwarcie imprezy zaplanowano na godzinę 9:15, a pierwsze biegi powinny się rozpocząć około godziny 9:30. Kolejny raz Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie wspólnie z Miastem Bełchatów, Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, Bełchatowskim Klubem Lekkoatletycznym oraz z Akademią Młodego Lekkoatlety włącza się w organizację tego biegowego wydarzenia skierowanego głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu i miasta Bełchatowa, a także do mieszkańców.

Celem organizacji 19. edycji Bełchatowskiego Biegu Niepodległości jak co roku jest upamiętnienie 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także popularyzację biegów wśród dzieci i młodzieży. W ten sposób uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu i miasta Bełchatów, a także mieszkańcy będą mogli na sportowo uczcić pamięć o wydarzeniach z 11 listopada 1918 roku.

Tym razem program zawodów przedstawia się inaczej niż w poprzednich latach. O godzinie 9:10 nastąpi weryfikacja list startowych szkół podstawowych, na godzinę 9:15 zaplanowano oficjalne otwarcie zawodów z udziałem zaproszonych gości, tuż po nim nastąpi rozgrzewka zawodników, a o godzinie 9:30 rozpocznie się rywalizacja dziewcząt rocznika 2012 i młodszych, a następnie chłopców tego samego rocznika na dystansie 600 m. Później każdy bieg będzie się rozpoczynać się za około 15 minut i według harmonogramu pobiegną kolejno na trasie o długości 600 metrów dziewczęta i chłopcy z rocznika 2011, dziewczęta i chłopcy z rocznika 2010, a także dziewczęta i chłopcy z rocznika 2009. Później na trasie o długości 800 metrów staną dziewczęta z rocznika 2008, a następnie chłopcy również urodzeni w 2008 roku. Po każdym z wyżej wymienionych biegów na bieżąco będzie prowadzona dekoracja najlepszych uczestników.

`Równo o godzinie 11:00 nastąpi weryfikacja list startowych szkół ponadpodstawowych oraz kategorii „OPEN”. O godzinie 11:10 ruszą zmaganiaa kobiet ze szkół ponadpodstawowych oraz kobiet w kategorii „OPEN” na dystansie 1 kilometra, czyli na trasie o długości 1000 metrów). Dziesięć minut później w biegu na tym samym dystansie wezmą udział mężczyźni ze szkół podstawowych oraz z kategorii „OPEN”. W tym przypadku tak samo po każdym z biegów nastąpi dekoracja najlepszych uczestników. Długości tras mogą ulegać modyfikacji w zależności od panujących warunków pogodowych.

Ponadto zgodnie z klasyfikacją punktową najlepsza placówka szkolna otrzyma przechodni pamiątkowy Krzyż Niepodległości, który ufundowało Muzeum Regionalne w Bełchatowie. W szkołach podstawowych o tą nagrodę będą walczyć roczniki 2008 i młodsi, a w szkołach ponadpodstawowych roczniki 2007 i starsi. Jeśli chodzi o przyznawanie punktów, to będzie obowiązywać punktacja olimpijska, która będzie mieć zastosowanie w każdym z biegów kolejno i odpowiednio naliczane będzie 9 punktów od 1. miejsca kończąc na 1 oczku za 8. pozycję. Suma punktów zdobyta w poszczególnych rocznikach daje ogólną liczbę punktów dla danej szkoły.

Za wyjątkiem nagród dla placówek każdy uczestnik, każda szkoła podstawowa i ponadpodstawowa biorąca udział w 19. Bełchatowskim Biegu Niepodległości otrzyma pamiątkowy dyplom, a najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach wiekowych mogą liczyć na okazjonalne medale i ciekawe nagrody rzeczowe. Warto pamiętać, że uczeń lub uczennica, która przebiegną linię mety na 104. miejscu otrzyma również nagrodę niespodziankę podkreślając symbolikę rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dokładnie 104 lata temu. Każdy uczestnik rywalizacji będzie mógł także poczęstować się gorącym posiłkiem, ciepłą herbatą oraz wodą.

Zgłoszenia będą przyjmowane zgodnie ze wzorem formularza znajdującego się TUTAJ. Wypełniony należy przesłać na adres email: bkl.belchatow@gmail.com do poniedziałku, 14 listopada 2022 roku. Ponadto w dniu zawodów bezpośrednio przed startem, do biura zawodów należy przekazać listę startujących uczniów wraz z podpisem dyrektora placówki i pieczęcią danej szkoły. Każdy startujący w 19. Bełchatowskim Biegu Niepodległości ma obowiązek posiadania ze sobą karteczki z imieniem, nazwiskiem, rocznikiem i pieczątką szkoły, której wzór można pobrać TUTAJ.

W kategorii szkół podstawowych i ponadpodstawowych zgłoszenia są prowadzone bez ograniczeń. Uczestnicy są zobowiązani posiadać aktualne legitymacje szkolne, a opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za grupy szkolne i za stan zdrowia dzieci i młodzieży.

W razie potrzeby wszelkie pytania należy kierować na adresy e-mail: bkl.belchatow@gmail.com lub kontakt@mcs.belchatow.pl, a także pod numerem telefonu: (44) 737-81-25.

Organizatorami 19. edycji Bełchatowskiego Biegu Niepodległości są: Miasto Bełchatów, Muzeum Regionalne w Bełchatowie, Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny, Akademia Młodego Lekkoatlety oraz Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie.

Regulamin – 19. edycja Bełchatowskiego Biegu Niepodległości (16.11.2022 r.)
Załącznik nr 1 – 19. edycja Bełchatowskiego Biegu Niepodległości (16.11.2022 r.)
Formularz zgłoszeniowy – 19. edycja Bełchatowskiego Biegu Niepodległości (16.11.2022 r.)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *