Najszybsze psy pod Bełchatowem

W nadchodzący weekend (28-29 października br.) na terenie ośrodka „Grobla” (gm. Kluki) Klub Przyjaciół Wilków i Psów Północy „Wataha” przy udziale Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów organizuje Mistrzostwa Polski w Wyścigach Psich Zaprzęgów w drylandzie (warunki bezśnieżne). Impreza zgromadzi stu trzydziestu zawodników z całego kraju.

Z racji odbywających się w zbliżającym, jesiennym sezonie Mistrzostw Świata, zawody w Klukach będą areną do wyłonienia kadry narodowej, co gwarantuje start czołówki polskich maszerów. Na linii startu kluckiej imprezy stawi się grupa uznanych polskich multimedalistów, a sportowa rywalizacja zostanie przeprowadzona w blisko dwudziestu klasach. Maszerzy zaprezentują umiejętności swoje i swoich czworonożnych zawodników w następujących kategoriach: canicrossie (bieg z psem), bikejoringu (kolarz z psem), a także w zaprzęgach z 2- ,4-,6- i 8 psami. Łącznie dwudniowa rywalizacja to blisko 12 godzin wyścigów.

Zawody w wyścigach psich zaprzęgów na terenie powiatu bełchatowskiego to novum wśród oferty sportowej, warto jednak zaznaczyć, że Klub „Wataha” wielokrotnie w swojej blisko 20-letniej historii był gospodarzem zawodów rozmaitej rangi (Mistrzostwa Polski, Puchar Polski). Niezmiennie były one organizowane na terenie województwa łódzkiego. – Liczymy, że widowiskowość tej dyscypliny, otwartość zawodników i nieodparty urok psów zaprzęgowych sprawią, że – podobnie jak w innych częściach kraju – na brak publiczności i zainteresowania mediów w Klukach narzekać nie będziemy. Naszą ambicją jest wprowadzenie zawodów do kalendarza bełchatowskich imprez sportowych na stałe – mówi Paweł Grabara, prezes Klubu „Wataha”.

Wyścigi psich zaprzęgów to niezwykle rodzinna dyscyplina, skupiająca sportowców w bardzo zróżnicowanym wieku, a co najważniejsze dla widzów, bardzo widowiskowa i otwarta na ich czynny udział – dodaje Waldemar Stawowczyk, bełchatowski maszer z Osiny w gminie Kluki, wielokrotny medalista imprez o zasięgu międzynarodowym i krajowym. – Postrzegając temat nieco bardziej lokalnie, chcemy mieszkańcom powiatu bełchatowskiego zaprezentować niecodzienną, sportową alternatywę dla tak popularnych w tym regionie dyscyplin sportu. Warto zaznaczyć, że polscy maszerzy stanowią czołówkę europejskiego i światowego mushingu, a najlepszym dowodem na to niech będą tytuły, nie tylko indywidualne (Igor Tracz, Agnieszka Jarecka, Waldemar Stawowczyk, Mikołaj Waśkowski, Mateusz Surówka, Alicja Surówka), ale i drużynowe polskiej reprezentacji. Najaktualniejszym przykładem niech będzie lutowe Mistrzostwo Europy z niemieckiego Inzell. Jesteśmy głęboko przekonani, że bełchatowian, tak otwartych na sport, może zainteresować dyscyplina, która wbrew powszechnej opinii przypisana jest tylko północnym, śnieżnym zakątkom… Nic bardziej mylnego, doskonali maszerzy są na wyciągnięcie ręki i z pewnością podadzą ją każdemu, kto na zawodach się zjawi – dodaje prezes Grabara.

Plakat promujący imprezę:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Streetball Bełchatów 2024