Otwieramy raj dla rowerzystów

Lada dzień otwarty Bełchatów będzie mógł chwalić się jednym z największych w Polsce pumptracków. We wtorek 28 sierpnia nastąpi oficjalne otwarcie tego niecodziennego placu zabaw dla dwukołowców, a towarzyszyć mu będzie m.in. szkolenie jazdy na torze, strefa malucha, liczne konkursy i bezpłatny serwis rowerowy.

Oficjalne otwarcie pumptrucku nastąpi o godz. 16:00 i potrwa kilka godzin. Odważnych zaprosimy do uczestnictwa w specjalnym wyścigu na czas, a nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwać będzie sędzia i profesjonalny czasomierz. Ponadto wśród atrakcji na wszystkich uczestników czekać będzie np. możliwość wzięcia udziału w szkoleniu pod opieką instruktorów, pokazy jazdy na torze, miasteczko ruchu drogowego, strefa dla dzieci, konkursy z nagrodami, wypożyczalnia rowerów i kasków oraz bezpłatny serwis rowerowy.

Pumptrack, który powstał na osiedlu Binków, tuż obok funkcjonującego Skateparku, liczy sobie ponad 2100 m2 (900 m2 powierzchnia asfaltowa). Jest złożony z garbów, zakrętów i małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. – To prosty i przyjemny sposób na aktywność sportową bez względu na wiek. Jestem przekonana, że pumptrack będzie świetnym uzupełnieniem oferty sportowej miasta dla mieszkańców w różnym wieku – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Na pumptracku dostępne będą dwa tory, dla zaawansowanych i początkujących rowerzystów. Pierwszy z nich – flow truck – to propozycja głównie dla starszych i bardziej doświadczonych rowerzystów. Łączyć się tutaj będą sekcje wyścigowe (racing) oraz do oddawania skoków (flow). Przeszkody o zróżnicowanym poziomie trudności będą mieć wysokość od 50 do 170 cm. Dla najmłodszych użytkowników powstał osobny obiekt, tzw. easy truck. Tor składać się będzie z niewielkich przeszkód, od 40 do 60 cm i przeznaczony będzie dla młodszych rowerzystów, również maluchów jeżdżących na odpychanych rowerkach.

Pumptrack stanowi uzupełnienie otwartego w 2016 roku skateparku, który przez większą część roku pełny jest aktywnych bełchatowian, starszych i młodszych. Rowerowy plac zabaw to część projektu, który zakładał budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego wzdłuż ulicy Turkusowej aż do placu zabaw przy ulicy Kredowej. – Projekt na zagospodarowanie tego terenu jest od kilku lat. Jego realizacja miała kosztować blisko 13 mln złotych. Kiedy w 2015 roku przyjrzeliśmy się inwestycji uznaliśmy, że wspomniana kwota jest zbyt wysoka. Wtedy też zdecydowaliśmy, że zmienimy projekt i kolejne elementy będzie budować systematycznie – mówi prezydent Mariola Czechowska. – Skatepark udało się zbudować za 1,5 mln zł, pumptrack za 1,7 mln zł. Wiemy też, że koszt kolejnych elementów nie będzie już taki wysoki. Szacujemy, że całe zagospodarowanie wspomnianego terenu na os. Binków uda się nam zamknąć w kwocie 5 mln zł – dodaje prezydent Bełchatowa.

własne / Miasto Bełchatów

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Streetball Bełchatów 2024