Poznaliśmy zwycięzców 11. edycji Bełchatowskiej Szkolnej Ligi Rugby TAG. W rozgrywkach udział brało 120 uczniów

Przedstawiciele 8 szkół podstawowych z terenu powiatu bełchatowskiego tworząc w sumie 15 zespołów, wzięli udział w 11. edycji Bełchatowskiej Szkolnej Ligi Rugby Tag. Wiosenne zmagania przyciągnęły łącznie 120 uczniów wraz z nauczycielami wychowania fizycznego. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, a dodatkowym atutem była piękna pogoda i chęć wyjazdu w czerwcu do stolicy województwa łódzkiego na półfinałowy turniej, o który toczyła się sportowa rywalizacja. To spowodowało, że atmosfera w trakcie prowadzonych rozgrywek była świetna.

Zanim rozpoczęto rozgrywki, każda drużyna reprezentująca poszczególne szkoły podstawowe pod okiem trenerów przeszła rozgrzewkę. W tym czasie w biurze zawodów weryfikowane były listy zgłoszeniowe, oraz zgody rodziców/opiekunów prawnych dostarczone przez nauczycieli. Łącznie na naszym obiekcie zgromadziło się niespełna 150 osób, a byli to uczniowie i opiekunowie szkół podstawowych z terenu miasta Bełchatowa, gminy Bełchatów i gminy Zelów, a więc z całego powiatu bełchatowskiego. Każda placówka szkolna w jednej kategorii wiekowej mogła wystawić maksymalnie trzy składy. Udział dla każdego był całkowicie bezpłatny.

W kategorii IV klas szkół podstawowych (rocznik 2011 i młodsi) do gry przystąpiły 3 zespoły. Najlepiej spisali się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Głuchowskiego w Dobiecinie, którzy pokonali 2:1 Szkołę Podstawową nr 5 im. Żołnierzy Wojska Polskiego w Bełchatowie oraz Szkołę Podstawową nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Zelowie. Z kolei zelowianie w pojedynku z „piątką” okazali się lepsi, wygrywając 3:2 i to zadecydowało o ich awansie do turnieju półfinałowego rozgrywanego w czerwcu na terenie Łodzi.

Zestawienie klas V szkół podstawowych (rocznik 2010 i młodsi), to podział 5 drużyn na dwie grupy. W pierwszej z nich Szkoła Podstawowa nr 5 im. Żołnierzy Wojska Polskiego ograła Szkołę Podstawową nr 8 im. Jana Brzechwy w Bełchatowie 3:1 oraz Szkołę Podstawową nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Zelowie 2:0. Natomiast popularna „ósemka” zwyciężyła starcie z uczniami z Zelowa 2:0, dzięki temu zajęła 2. miejsce w grupie i awansowała do półfinału. W grupie B Szkoła Podstawowa nr 3 im. Żołnierzy POW w Bełchatowie ograła ekipę z Dobiecina 3:1.

Następnie w półfinałach grając systemem „na krzyż” Szkoła Podstawowa nr 5 im. Żołnierzy Wojska Polskiego w Bełchatowie wygrała ze Szkołą Podstawową im. Janusza Głuchowskiego w Dobiecinie 4:1, a Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Brzechwy w Bełchatowie pokonała 2:1 Szkołę Podstawową nr 3 im. Żołnierzy POW w Bełchatowie. W wielkim finale lepsza była „piątka”, która ograła „ósemkę” 3:2, ale mimo wszystko oba te zespoły wystąpią w turnieju półfinałowym Ogólnopolskiej Szkolnej Ligi Rugby `Tag w stolicy województwa łódzkiego.

W gronie najstarszych uczestników, a więc w kategorii klas VI szkół podstawowych (rocznik 2009 i młodsi) udział w zawodach Bełchatowskiej Szkolnej Ligi Rugby Tag wzięło najwięcej, bo 7 ekip. W grupie A znalazły się 3 zespoły. Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Brzechwy pokonała po 2:0 Szkołę Podstawową nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Bełchatowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9 w Bełchatowie. Z kolei w bezpośrednim pojedynku przegranych lepsza była „dziewiątka”, która triumfowała 2:1 i to uczniowie tej placówki cieszyli się z awansu do półfinału powiatowych rozgrywek. W grupie B rywalizacja była również zacięta przy udziale 4 drużyn. Najlepiej spisała się Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Bełchatowie, która wygrała z Dobiecinem 4:1, zremisowała z ekipą z Zelowa 2:2, a także pokonała „trójkę” aż 6:0. Tuż za nimi uplasowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Zelowie, którzy do remisu z „czwórką” dorzucili triumf 7:1 nad „trójką”, oraz wygraną z Dobiecinem 4:2. Przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Janusza Głuchowskiego w Dobiecinie zajęli 3. miejsce w grupie B, pokonując ostatnią w tabeli „trójkę” 2:1.

W meczach półfinałowych również rozgrywanych systemem „na krzyż” Szkoła Podstawowa nr 5 im. Żołnierzy Wojska Polskiego w Bełchatowie zwyciężyła nad Szkołą Podstawową nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Zelowie aż 4:0, a Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9 w Bełchatowie wygrał ze Szkołą Podstawową nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Bełchatowie 3:1. W meczu finałowym „dziewiątka” pokonała „piątkę” 4:2 i po końcowym gwizdku sędziego obie drużyny, jedna bardziej, a druga nieco mniej mogły się cieszyć z „biletów” na zawody w Łodzi.

Rozgrywki prowadzone były według zasad gry w Rugby TAG opracowanych przez Polski Związek Rugby. Momentami rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie, bo kilkudziesięciu uczniów z grona uczestników trenowało lub przez cały czas szkoli się w szeregach Klubu Sportowego Rugby Club Bełchatów.

Celem tego sportowego wydarzenia była popularyzacja dyscypliny sportu, jaką jest rugby, aktywizacja dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół podstawowych, prowadzenie aktywnego i sportowego stylu życia, popularyzacja zasad fair play, oraz promocja Miasta Bełchatowa.

Organizatorami 11. edycji Bełchatowskiej Szkolnej Ligi Rugby TAG byli: Powiatowy Szkolny Związek Sportowy, Miasto Bełchatów, Klub Sportowy Rugby Club Bełchatów i Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie.

ZASADY I PRZEPISY GRY W RUGBY TAG

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *