uczestnik zawodów podczas swojego przejazdu

Ruszyły zapisy do imprezy „Nie pompujesz – nie jedziesz” na bełchatowskim pumptracku

To będzie prawdziwa gratka dla fanów szaleństwa na rowerach i hulajnogach. W sobotę, 21 sierpnia na pumptracku przy ul. Turkusowej w Bełchatowie odbędzie się szósta runda eliminacyjna imprezy pn. „Nie pompujesz – nie jedziesz”. Tego dnia każdy, niezależnie od umiejętności, będzie mógł rozpocząć walkę o punkty do klasyfikacji cyklu czy o awans do wielkiego finału, który odbędzie się we wrześniu w Nowej Soli!

Nasz pumptrack jest jednym z większych w Polsce

We wrześniu 2018 roku nastąpiło oficjalne otwarcie pumptracku znajdującego się w bliskim sąsiedztwie ze SkatePlazą, która powstała dwa lata wcześniej. Ten obiekt jest poświęcony głównie miłośnikom jazdy na deskorolce, rolkach i BMX. Z kolei na pumptracku można z powodzeniem jeździć na rowerze i hulajnodze.

Bełchatowski pumptrack znajduje się przy ul. Turkusowej na osiedlu Binków i liczy ponad 2100 m2, z czego aż 900 m2, to powierzchnia asfaltowa. Składa się on z garbów, zakrętów i małych „hopek”, które pozwalają na rozwinięcie prędkości bez pedałowania. Pumptrack składa się z dwóch torów: dla początkujących i zaawansowanych.

Flow truck, to tor dla osób doświadczonych, na którym znajduje się sekcja wyścigowa „racing” oraz miejsce do oddawania skoków „flow”. Przeszkody o różnym poziomie trudności mają od 50 do 170 cm wysokości.

Easy truck to propozycja dla nieco mniej obytych z jazdą na rowerze i hulajnodze, gdzie znajduje się niewiele przeszkód o wysokości od 40 do 60 cm.

W momencie otwarcia bełchatowski pumptrack był trzecim co do wielkości w Polsce. Koszt tej inwestycji wyniósł wówczas 1,7 mln złotych. Z kolei budowa skateplazy kosztowała 1,5 mln zł.

Dotychczas na torze dla osób jeżdżących na rowerach i hulajnogach odbyła się już impreza, o której pisaliśmy w artykule „Sukces na pumptracku„. Wówczas na starcie stanęło blisko 50 uczestników. W 2020 roku organizację zawodów na tym obiekcie uniemożliwiły obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Tym razem spodziewać się można jeszcze większego zainteresowania.

Wracamy z większą mocą!

Dobre wieści dla fanów jazdy na rowerze i hulajnodze z naszego regionu, ale i z całego kraju są takie, że już 21 sierpnia 2021 roku (sobota) na pumptracku przy ul. Turkusowej w Bełchatowie zaplanowana jest szósta runda imprezy pn. „Nie pompujesz – nie jedziesz”. Bełchatowski tor w tym dniu będzie najważniejszym torem w Polsce! To tutaj na 6 rundą cyklu zjadą się spragnieni pumptrackowych emocji zawodnicy

Projekt pn. „Nie pompujesz – nie jedziesz” zakłada rywalizacją na pumptrackach w całej Polsce. W planie na 2021 rok znalazło się osiem przystanków. Jednym z nich będzie właśnie Bełchatów.

Zasady rywalizacji są bardzo proste. W każdej z ośmiu rund eliminacyjnych zostanie wybranych po trzech najlepszych uczestników w kategorii PRO oraz w kategorii Kobiet, a 24 finalistów i 24 finalistki wystąpią 5 września 2021 roku w Nowej Soli, gdzie zostanie zakończony tegoroczny cykl „Nie pompujesz – nie jedziesz”. Zwycięzcy całego wydarzenia otrzymają tytuł Najszybszego Polaka i Najszybszej Polki na pumptracku, a także atrakcyjne nagrody.

W pozostałych kategoriach takich jak: amator, hulajnoga, czy kidsy będzie można zbierać punkty do ogólnopolskiego rankingu.

Ruszyły już zapisy do cyklu „Nie pompujesz – nie jedziesz”. Swoją kandydaturę można zgłaszać na stronie www.pompuje.pl, gdzie znajduje się także regulamin zawodów. Aby wziąć udział w zawodach, nie trzeba ponosić opłaty startowej. Niepełnoletni muszą otrzymać pisemną zgodę na udział od rodzica. Zapisy prowadzone są do piątku, 20 sierpnia do godz. 20:00. Nie będzie możliwości zapisania się na miejscu zawodów. Limit zawodników wynosi 150 osób. Warto się pospieszyć, ponieważ pojawili się już pierwsi ochotnicy.

Do rywalizacji organizator cyklu, Sfera Sportu i Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie, zaprasza każdego. Niezależnie od umiejętności! W tym celu przygotowano kilka kategorii startu aby każdy znalazł coś dla siebie!

Cykl, który od początku wywołuje dużo pozytywnych emocje to nie tylko sportowa rywalizacja ale przede wszystkim dobra zabawa i znakomicie spędzony czas. 21 sierpnia 2021 roku na bełchatowskim pumptracku będą dostępne takie atrakcje jak: strefa chillout’u od Red Bulla, testy rowerów od NS Bikes, Food Trucki (m.in. Wuszt z Karry), muzyczne dźwięki DJ`ów, a także ambasadorzy cyklu „Nie pompujesz – nie jedziesz”: Szymon Godziek i Marcin Rot oraz wiele innych atrakcji.

Biuro zawodów będzie otwarte od godz. 14:00. O tej samej porze zaczną się treningi, które potrwają niespełna dwie godziny. Oficjalne rozpoczęcie zawodów zaplanowano na godz. 16:00.

Organizatorem cyklu „Nie pompujesz – nie jedziesz” jest Fundacja Sfera Sportu, która zdradziła jak na razie tylko kilka lokalizacji. Wiadomo, że pierwsze runda cyklu odbędzie się 8 maja w Polance Wielkiej, a druga 29 maja zaplanowana jest na rybnickim Wiśniowcu. Póki co nie wiadomo, gdzie odbędzie się trzecia, czwarta i piąta runda. Szósta to zmagania w Bełchatowie, siódma odbędzie się 4 września w Nowej Soli, a dzień później odbędzie się wielki finał.

Jak wygląda rywalizacja w rundzie eliminacyjnej?

Rywalizacja polega na jeździe indywidualnej na czas z wykorzystaniem profesjonalnego pomiaru czasu. W pierwszej fazie zawodów, każdy z zawodników posiada dwie próby, z której pod uwagę bierze się lepszy wynik. Następnie na podstawie uzyskanych czasów, w każdej z kategorii, awans do drugiej fazy uzyskuje 16 najlepszych zawodników. W finałowej części zawodów dobieramy zawodników w pary, w których rywalizacja odbywa się systemem play-off (przegrany odpada, zwycięzca przechodzi dalej).

Za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz profilu Facebook będziemy na bieżąco informować o postępach w przygotowaniach do tej imprezy. Więcej szczegółów można znaleźć także na poniższych kanałach:

Facebook: Nie Pompujesz – nie Jedziesz
Instagram: pompuje_pumptrack
Grupa Facebook: Pumptracki
Youtube: Nie Pompujesz – Nie Jedziesz

Szczegóły wydarzenia:

Data: 21.08.2021r. (sobota)
Kategorie: PRO, Amator, KIDS (od 6 do 12 lat), Hulajnoga, Kobiety
Godzina: treningi i odbiór numerów startowych od 15:00 – 15:45, start zawodów 16:00
Zapisy: wyłącznie na stronie www.pompuje.pl (brak możliwości zapisów na miejscu)
Wpisowe: 0 złotych
Goście specjalni: Szymon Godziek, Marcin Rot

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *