Szkolne wspinanie z mistrzem Polski

Pierwsze medale „Mistrzostw Bełchatowa we wspinaczce na czas” zostały już rozdane. W środę na ściance wspinaczkowej w hali Energia rywalizowały szkoły podstawowe. Za tydzień uczynią to uczniowie gimnazjów. Swoim występem zachwycił sportowy stypendysta Miasta Bełchatowa, Piotr Niźnik.

Organizatorzy przygotowali dwie drogi – A i B, z którymi w dwóch biegach musieli zmierzyć się uczestnicy zawodów. Uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 rywalizował w kategorii klas 5-6, gdzie był bezkonkurencyjny. Na pierwsze wejście potrzebował 7,43 s, a z trasą A poradził sobie w 7,12 s! Czas uśredniony wyniósł 7,27 s.

W kategorii klas 3-4 najlepsze rezultaty uzyskali Filip Pietryniak (SP 1) i Bartek Adamczyk (SP 3). Cała trójka może również pochwalić się sukcesami na arenie krajowej, a Piotrek – mistrz Polski w wieku 9-lat – na dodatek medalami zawodów o randze europejskiej. Sportową rywalizację u dziewcząt wygrały Julia Molo (SP 8), Nikola Sztandera (SP4) i Oliwia Szymaniak (SP 8).

Dla Nikoli były to pierwsze zawody wspinaczkowe, a końcowy sukces godny uwagi. Całe podium dziewcząt w tej kategorii wiekowej to zawodniczki, które znają naszą ściankę wspinaczkową, a Julia i Oliwia również startowały w ubiegłorocznym Pucharze Młodzików i Dzieci – mówi Wojomir Gierańczyk.

W krajowych występach towarzyszyły im dodatkowo Jagoda Berencz i Julia Madejczyk (obie SP 3), które zajęły pierwsze i drugie miejsce w kategorii klas 5-6. Na najniższym miejscu na podium stanęła Martyna Wojdala (SP 5). Klasyfikację chłopców wygrał Niźnik przed Kacprem Lipertowiczem z „piątki” i Maciejem Starszukiem z „trójki”. Najlepszą reprezentację w kategorii klas 3-4 wystawiła Szkoła Podstawowa nr 3, wśród starszych uczniów była to delegacja SP nr 5.

Cieszę się, że byliśmy świadkami wyrównanej walki. Do zawodów zgłosiło się wielu dobrych wspinaczy, o czym świadczą ich wyniki. To była doskonała rywalizacja poprzez zabawę – dodaje Gierańczyk, instruktor wspinaczki sportowej. Za  tydzień – 22 marca – odbędą się miejskie mistrzostwa w kategorii gimnazjów. Organizatorami zawodów było Miejskie Centrum Sportu oraz Bełchatowskie Towarzystwo Sportowe „AS”.