Szybka i biało-czerwona „Piętnastka”

Blisko tysiąc biegaczy pokonało linię mety 22. edycji „Bełchatowskiej Piętnastki” i aby to uczynić przyjechali do naszego miasta z różnych stron kraju. Najszybszy okazał się Arkadiusz Gardzielewski, wielokrotny mistrz Polski na różnych dystansach. W Bełchatowie pobiegł po raz pierwszy i od razu z sukcesem. Za plecami pozostawił równie utytułowanego biegacza z Bydgoszczy oraz radosnych debiutantów. Wszyscy mogli liczyć na doping i pamiątkowe medale z akcentem niepodległościowym.

W dniu zawodów pogoda sprzyjała biegaczom, co wielokrotnie sami podkreślali. Te okoliczności wielu z nich wykorzystało do poprawienia rekordów życiowych, co miało miejsce np. w przypadku najszybszego bełchatowianina, Tomasza Owczarka. Rodzimy biegacz wygrywa lokalną klasyfikację od 2011 roku i zapowiada, że nadal będzie chciał to czynić. W klasyfikacji generalnej jego wynik (50:07) był szóstym rezultatem, ale najlepszym od 2009 r. (rok reaktywacji biegu) jeśli mowa o uczestnikach z Bełchatowa. W 1988 r. szybciej pobiegł członek TKKF „Spartakus” Bełchatów Władysław Dończyk (49:49), który co roku dopinguje uczestników i z uśmiechem wspomina swój rekordowy start.

W klasyfikacji generalnej „Piętnastki” zwyciężył Arkadiusz Gardzielewski (47:15), który prowadzenie w biegu objął na półmetku trasy. Tempa dotrzymywał mu Paweł Ochal z Bydgoszczy, który finalnie stracił 31 sekund. Ponad minutę po triumfatorze na mecie zameldował się Mateusz Demczyszak z Jaworzyny Śląskiej (48:37), czwarty był Marokańczyk Abderrahim Elasri z Chorzowa (48:40) a piąty Patryk Stypułkowski reprezentujący LKS Koluszki (49:52). Wśród Pań zdecydowanie wygrała Monika Kaczmarek z Łodzi (53:26), dla której było to powtórzenie sukcesów z 2015 i 2017 r. O ponad trzy minuty wyprzedziła Karolinę Gizę z Wieliczki (56:49) i o cztery Ewę Kucharską z Pszczyny (57:45). Dla łodzianki był to najlepszy wynik osiągnięty w naszym biegu, który nadal przyciąga biegaczy swą szybką trasą z rzadko spotykanym dystansem.

Ciekawie było także na trasie biegu rekreacyjnego na 5 km, gdzie od początku do końca prowadził łodzianin Robert Sobczak  i wygrał z czasem 16:54. Za jego plecami był ubiegłoroczny triumfator na tym dystansie Maciej „Pan Jagoda” Jagusiak z Pabianic (16:58) oraz Damian Skupiński z Klubu Biegacza „Warta” (17:09). Wśród pan zwyciężyła znana i ceniona Wanda Panfil (20:05), a podium dopełniły Justyna Chudzik-Warzecha z Zelowa (22:30) i Pauliną Jaźwiec ze stolicy województwa (23:05). – Jestem po raz drugi w Bełchatowie, jest tu bardzo fajnie. Atmosfera wspaniała, doping olbrzymi. Lubię tu startować – mówiła po biegu uśmiechnięta Wanda Panfil.

Ponownie „Bełchatowska Piętnastka” była ostatnim z biegów wchodzących w skład „Cyklu Biegów o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego”. Stanowiło go czternaście imprez biegowych i by móc zostać sklasyfikowanym należało ukończyć osiem z nich, w tym dwa na dystansie dłuższym niż 10 km. „Piętnastka” dawała tę możliwość, z czego też biegacze skwapliwie korzystali. Wyniki całego cyklu dostępne są TUTAJ. Komplet wyników naszej imprezy mają Państwo w dedykowanej zakładce WYNIKI.

Niedzielna „Piętnastka” była też zwieńczeniem „Triady Bełchatowskiej”, która rozpoczęła się w marcu „Biegiem Tropem Wilczym” na 5 km. Kolejnym jej etapem był kwietniowy „2. Bełchatowski Bieg Nocny” na 10 km. Pasjonaci ruchu, którzy ukończyli wszystkie biegi mogli liczyć na piękne, okazjonalne medale.