Tego jeszcze nie było! Olimpijskie konkurencje w Hali Energia

Trwają Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie, stolicy Chin, które rozpoczęły się w piątek, 4 lutego. Jest to doskonała okazja, aby wprowadzić również dzieci i młodzież w klimat tej dużej sportowej imprezy. Z tej okazji już w piątek, 18 lutego 2022 roku w bełchatowskiej Hali Energia organizowany będzie Festiwal Sportów Zimowych, a dokładniej będą to Igrzyska Zimowej Akademii Sportu.

O rywalizacji słów kilka…

Olimpijskie sporty zimowe takie jak slalom narciarski, snowboard, saneczkarstwo czy biathlon pod dachem hali? To możliwe, a co więcej, można przy tym wyśmienicie się bawić i spróbować swoich sił w tych dyscyplinach, ale również w: curlingu, hokeju, czy slalomie narciarskim. Wszystko za sprawą Igrzysk Zimowej Akademii Sportu do udziału, w których zachęcamy dzieci i młodzież z Bełchatowa i okolic. Podczas zajęć każdy będzie miał szansę spróbować sił, w zimowych sportach olimpijskich podejmując się rywalizacji na przygotowanych torach i stanowiskach. Liczy się aktywny udział w siedmiu dyscyplinach.

Wydarzenie to organizowane jest głównie dlatego, że niemalże każda z zimowych dyscyplin olimpijskich jest niszowa, ale jeśli wszystkie te aktywności zbierze się w jednym miejscu, a w tym przypadku w Hali Energia przy ul. Dąbrowskiego 11a w Bełchatowie, to powstaje wówczas atrakcyjna forma aktywności sportowej. W ten sposób przybliża się młodym ludziom zimowy sport olimpijski, a dzięki temu każdy może poczuć klimat Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które obecnie odbywają się w stolicy Chin, czyli w Pekinie.

Impreza ta ma na celu także zachęcenie do uatrakcyjnienia sportowej rywalizacji i integracji uczestników biorących udział w warsztatach sportowych Zimowej Akademii Sportu, zachęcenie do oryginalnych form ruchu, promocję aktywnego trybu życia, a także organizację czasu wolnego dla dzieci i młodzieży oraz aktywne spędzenie ferii zimowych, które trwają przez cały czas w całej Polsce. W województwie łódzkim rozpoczynają się one w poniedziałek, 14 lutego, a kończą w niedzielę, 27 lutego 2022 r.

Jak się zgłosić do udziału?

Podstawą do wzięcia udziału w Igrzyskach Zimowej Akademii Sportu jest odebranie w biurze zawodów karty uczestnika. Jej posiadanie pozwoli korzystać z każdego przygotowanego stanowiska, a po zebraniu odznak z poszczególnych punktów i rozwiązaniu wyznaczonych zadań uczestnik odbierze w biurze zawodów upominki za zrealizowanie programu warsztatów. Udział mogą brać osoby dopuszczone do zajęć wychowania fizycznego, niemające przeciwwskazań do wzięcia udziału w dyscyplinach indywidualnych jak i w rywalizacji sportowej.

Igrzyska Zimowej Akademii Sportu składają się z dwóch sesji kilkugodzinowych, w których trakcie prowadzona jest klasyfikacja w 4 konkurencjach strefy rywalizacji. Udział w konkurencjach, które mają prowadzoną klasyfikację generalną może wziąć każdy uczestnik, a w każdej z klasyfikowanych dyscyplin sportowych o wyznaczonych godzinach prowadzone są pojedynki finałowe, które prowadzą do wyłonienia trzech najlepszych uczestników zmagań finałowych. Wówczas klasyfikacja różni się dla poszczególnych dyscyplin, a do tabeli końcowej brani są pod uwagę uczestnicy dopuszczeni do rywalizacji, a więc uczniowie, czyli dzieci i młodzież. Wyjątkowe sytuacje przewidują, że do zawodów mogą się włączyć opiekunowie grup lub osoby dorosłe przygotowując oddzielną klasyfikację.

W miejsce uczestnika, który zakwalifikował się do dalszych rozgrywek, a opuścił warsztaty przed rozstrzygnięciem rundy finałowej, ma możliwość zakwalifikować się kolejna osoba z rankingu danej dyscypliny. Każda sesja kończy się ceremonią medalową z nagrodami, która odbywa się na przygotowanej scenie zaaranżowanej grafiką olimpijską. W przypadku niewielkiej ilości uczestników biuro zawodów wyznacza nagrody specjalne dla najbardziej aktywnych uczestników bez względu na wiek czy poziom umiejętności.

Dwie strefy – wiele zabawy na oczach znanego sportowca

Pierwszą z nich jest strefa rywalizacji, gdzie liczą się emocje, ale co również ważne toczyć się będzie walka o złote, srebrne i brązowe medale! W tej strefie znajdzie się:

  • curling – to rywalizacja w parach. Tutaj domeną najlepszych jest precyzja i spokój, a uczestnicy, którzy umieszczą w domu najwięcej „kamieni” wystartują w rundzie finałowej
  • biathlon – to rywalizacja na czas. Jest połączeniem biegu ze strzelnicą. Za każdy niecelny strzał uczestnik musi pokonać rundę karną, a zatem celność i koncentracja to droga do zwycięstwa
  • hokej – to mecze 1×1. W finałach będą uczestniczyli zwycięzcy czterech dowolnych meczów
  • ski simulator – to wirtualny zjazd na nartach, a balans ciała i koncentracja będą kluczem do sukcesu, czyli do najlepszego czasu uzyskanego w zjeździe

Druga to strefa rekreacji, gdzie wynik jest sprawą drugorzędną, ale liczy się to, aby wziąć udział w każdej z poniższych konkurencji:

  • snowboard – przygotujemy konkurencje na równoważni i zadanie na batucie
  • minihokej – do dyspozycji uczestników przygotujemy boiska hokejowe 2x1m
  • saneczkarstwo – dla amatorów jazdy na sankach bez względu na warunki atmosferyczne przygotujemy rywalizację na sankach
na grafice widoczne są najważniejsze informacje dotyczące organizacji Igrzysk Zimowej Akademii Sportu w Bełchatowie

Warto wiedzieć, że Zimowa Akademia Sportu posiada swoich ambasadorów, w których gronie znajdują się takie osoby jak:

  • Tomasz Sikora – polski biathlonista, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w latach: 1994, 1998, 2002, 2006 i 2010, srebrny medalista olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i wielokrotny medalista mistrzostw Polski
  • Paulina Ligocka-Andrzejewska – polska snowboardzistka, olimpijka z Turynu w 2006 roku i Vancouver w 2010 roku, dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw świata w half-pipie w 2007 i 2009 roku. Jest pierwszą polską snowboardzistką, która zdobyła medal mistrzostw świata
  • Zbigniew Bródka – polski panczenista, mistrz olimpijski, specjalizujący się na dystansie 1500 m. Pierwszy Polak, który zdobył Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 metrów oraz olimpijskie złoto na tym dystansie.
  • Krystyna Guzik – polska biathlonistka, wicemistrzyni świata z 2013 roku w biegu pościgowym i brązowa medalistka mistrzostw Europy w sztafecie mieszanej z 2017 roku
  • Igor Sikorski – polski niepełnosprawny alpejczyk, paraolimpijczyk, który w 2018 roku na igrzyskach w koreańskim Pjongczangu zdobył brązowy medal w slalomie gigancie
  • Luiza Złotkowska – polska łyżwiarka szybka, trzykrotna olimpijka, brązowa medalistka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver 2010 oraz srebrna medalistka igrzysk w Soczi w 2014 roku. Jest rekordzistką Polski na dystansie 5000 metrów.
  • Weronika Nowakowska – polska biathlonistka, zdobywczyni srebrnego medalu w sprincie i brązowego medalu w biegu pościgowym mistrzostw świata z 2015 roku w fińskim Kontiolahti dwukrotna medalistka (srebro i brąz) Mistrzostw Europy w sprincie
  • Aron Chmielewski – polski hokeista, reprezentant Polski grający na pozycji napastnika w czeskim klubie HC Oceláři Trzyniec. Ma na koncie mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski, a także Puchar Polski w 2013 roku w barwach Cracovii Kraków

Obecnie trwają rozmowy dotyczące wizyty jednego z ambasadorów w Bełchatowie w piątek, 18 lutego, a jeśli tylko dowiemy się, który sportowiec zawita do Hali Energia, będziemy o tym informować. Wszystko jest zależne od występów i obowiązków wielu z nich w trakcie Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 w Pekinie.

Posypią się nagrody i nie zabraknie atrakcji

Atrakcją dla fanów sportów zimowych i olimpizmu będzie strefa historii, w której zaprezentujemy stroje olimpijskie od Zimowych Igrzysk Olimpijskich w norweskim Lillehammer w 1994 roku aż do Olimpiady w Vancouver, które w Kanadzie odbyły się 12 lat temu. Ponadto każdy kibic będzie mógł zobaczyć repliki medali olimpijskich z Vancouver, Sochi, PyeongChang, a także te najświeższe z Pekinu. To bez wątpienia niebywałe atrakcje!

Mamy także niespodzianki dla przedstawicieli mediów, ponieważ Zimowa Akademia Sportu to projekt, który przybliża zimowe dyscypliny olimpijskie, które bez wątpienia potrzebują promocji. Stąd też zależy nam na zaangażowaniu przedstawicieli mediów w to wydarzenie, a przy tej okazji w nagrodę uhonorujemy ich pamiątkowymi chustami oraz koszulkami.

Program Igrzysk Zimowej Akademii Sportu:

  • 9:00 – 11:30 – sesja dopołudniowa zakończona wręczeniem medali i nagród dla najlepszych
  • 11:30 – finały, wręczenie medali i nagród
  • 12:00 – 13:00 przerwa techniczna
  • 13:00 – 15:30 sesja popołudniowa, zakończona wręczeniem medali i nagród dla najlepszych
  • 15:30 – finały, wręczenie medali i nagród
  • 16:00 – zakończenie imprezy

Przypominamy, że rywalizacja odbędzie się w piątek, 18 lutego 2022r. w dwóch trzygodzinowych blokach. Zapraszamy w tym czasie do udziału w Igrzyskach Zimowej Akademii Sportu do Hali Energia przy ulicy Dąbrowskiego 11a w Bełchatowie. To wydarzenie będzie miało formę ogólnodostępną oraz bezpłatnąLiczba miejsc jest ograniczona do maksymalnie 299 uczestników na jeden blok trzygodzinowy.

Organizatorem tego wydarzenia jest firma BDB Event z Cieszyna, a za współorganizację odpowiada: Miasto Bełchatów, Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie, a także Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bełchatowie. Zimowa Akademia Sportu posiada również patronat Ministerstwa Sportu i Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

REGULAMIN
FACEBOOK – MCS BEŁCHATÓW
WYDARZENIE – FACEBOOK
KALENDARZ WYDARZEŃ

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *