Dekorowanie uczestnika biegu medalem po przybiegnięciu na metę

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” odbędzie się w niedzielę, 15 sierpnia

190 pakietów startowych jest do rozdania w tegorocznej IX edycji biegu „Tropem Wilczym. Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, który w Bełchatowie, jak i w całej Polsce jest organizowany w niedzielę, 15 sierpnia w dniu Święta Wojska Polskiego o godz. 12 na symbolicznym dystansie 1963 metrów. Tym razem zmianie uległa lokalizacja. „Tropem Wilczym” będziemy biegać w parku im. prof. Juliana Samujłły na osiedlu Binków w Bełchatowie. Zapisy ruszyły w środę, 28 lipca o godz. 12:00. Ilość miejsc jest ograniczona.

Lekcja historii…

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada co roku 1 marca. Ten dzień stał się świętem państwowym w 2011 roku. Ma on na celu upamiętnienie polskich żołnierzy podziemia, którzy w latach 1944-1963 walczyli przeciwko ZSRR.

W 2013 roku grupa pasjonatów i działaczy społecznych zorganizowała tego rodzaju bieg po raz pierwszy w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego, a udział w niej wzięło około 50 osób. Rok później do tej inicjatywy przyłączyła się Fundacja Wolność i Demokracja, która organizuje ten bieg cyklicznie od 2014 roku aż do dziś. Od 2015 roku ten bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w biegowy kalendarz.

W 2020 roku udział w biegu „Tropem Wilczym. Pamięci Żołnierzy Wyklętych” wzięło ponad 75 tys. osób z 370 miast w takich też krajach jak: USA, Wielka Brytania, Austria, Litwa, Kosowo, Irak, Afganistan, czy Rumunia.

Pakiet startowy

W tegorocznej IX edycji „Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych” pakiety startowe dla 190 zapisanych osób składają się tradycyjnie z koszulki i medalu. Ponadto organizatorzy zadbają o to, aby każdy z zapisanych uczestników był wyposażony w maseczkę. W pakietach znajdują się też zeszyty z komiksowego cyklu „Wilcze tropy” poświęcone Żołnierzom Wyklętym, które przygotował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie.

Nowa lokalizacja

Niedziela, 15 sierpnia to już trzeci termin wyznaczony dla tego wydarzenia w 2021 roku przez ogólnopolskiego organizatora Fundację Wolność i Demokracja. Wszystko za sprawą panujących wcześniej obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Tegoroczny bełchatowski „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” wyjątkowo organizowany będzie w parku im. prof. Juliana Samujłły na osiedlu Binków. Na miejscu od godziny 10:00 będzie również funkcjonować biuro zawodów. Pakiety startowe będą gotowe do odbioru w godz. 10.00 – 11.30. Start zaplanowano na godz. 12.00.

Trasa

Tegoroczny bieg tradycyjnie odbędzie się na dystansie 1963 metrów, co symbolicznie upamiętnia ostatniego zmarłego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął właśnie w 1963 roku. Trasa będzie prowadzić po terenie parku. Do pokonania będą 2,5 pętle. Jedna z nich liczy około 730 metrów. Czas w tych zawodach nie będzie liczony, ale limit ukończenia biegu wynosi 30 minut od wystrzału startera.

Zapisy

Zapisy do udziału w wydarzeniu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” rozpoczęły się za pośrednictwem platformy dostartu.pl w środę, 28 lipca o godz. 12:00 (LINK DO ZAPISÓW). Dostępnych jest 190 miejsc. Warto się pospieszyć, ponieważ ilość pakietów startowych jest ograniczona. Udział w zmaganiach mogą wziąć osoby, które w niedzielę, 15 sierpnia 2021 roku będą miały ukończony 16. rok życia. Niepełnoletni muszą jednak otrzymać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

REGULAMIN IMPREZY I WYMAGANE DOKUMENTY

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *