Upamiętnili legendarnego trenera

Junior Jakub Tryc (GKK Opty-Mazowsze) wygrał najdłuższy dystans Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego „Memoriał Henryka Łasaka”, który po raz 43. przejechał ulicami Bełchatowa i okolic. Rywalizacja sportowa była częścią jubileuszu 55-lecia działalności LKS „Stomil” Bełchatów.

Ponad 150 zawodników i zawodniczek w pięciu kategoriach wiekowych rywalizowało w tegorocznej edycji „Łasaka”. Najdłuższy dystans – 100 km – mieli do pokonania juniorzy, a najkrótszy najmłodsi kolarze – 25 km. Juniora wygrał Jakub Tryc, który wyprzedził o ponad 30 sekund grupę, którą otwierał Dawid Burczak (Warmia Biskupiec) przed Adamem Noceniem (Pogoń Mostostal Puławy) i dwójką kolarzy MLKS Wieluń – Cezarym Bzdakiem oraz Adamem Kuś.

Lokalny akcent mieliśmy w kat. Juniora młodszego, gdzie drugi na metę przyjechał Mateusz Wojtasik z LSKK „Lityński” Bełchatów. Wynik ten pozwolił mu za to wygrać Mistrzostwa Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Łodzi. Z kolei Karolina Stępień (LSKK „Lityński” Bełchatów) w kat. Juniorka młodsza w klasyfikacji ogólnej stanęła tuż za podium, na miejscu czwartym, ale w rywalizacji wojewódzkiej była druga. Zaś Maja Naturalna (LSKK „Lityński” Bełchatów) u młodziczek w klasyfikacji zbiorczej była szósta, lecz w Międzywojewódzkich Mistrzostwach zdobyła srebrny medal.

Zawodnicy dopisali, ale pogoda lekko pokrzyżowała plany, choć nie ma co narzekać. Kolarze przyjechali do nas z całego kraju, bo na liście startowej byli reprezentanci m.n. z Puław, Grudziądza, Torunia, Końskich czy okolicznych miejscowości Łódzkiego. Wśród nich kilku zawodników cenionych w kraju, którzy mają na swym koncie medali Mistrzostw Polski w swoich kategoriach wiekowych – wyjaśnia Bogdan Stasiak z LKS „Stomil” Bełchatów.

Zawody otworzył wiceprezydent Miasta Bełchatowa Łukasz Politański, który chwilę później zieloną flagą dawał sygnał startu każdej z grup kolarzy. Miasto Bełchatów obok „Stomilu”, Gminy Bełchatów oraz Powiatu Bełchatowskiego było organizatorem niedzielnego wyścigu. Partnerem wydarzenia była nasza jednostka.

„Memoriał Łasaka” to forma upamiętnienia Henryka Łasaka, najwybitniejszym trenera w historii polskiego kolarstwa i twórcy jego potęgi w latach 60. i 70. Spod jego ręki wyszło wiele wiele gwiazd tego sportu, m.in. Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym 5 stycznia 1973 w Skomielnej Białej koło Rabki.

Komplet wyników 43. Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego „Memoriał Henryka Łasaka”:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *