Zawodnik robiący ruch na planszy podczas "III Gambitu Bełchatowskiego"

Za nami III Gambit Bełchatowski. W Hali Energia rywalizowało blisko 100 osób z Polski, Czech i Ukrainy

W sobotę, 16 września już po raz trzeci został rozegrany turniej szachów szybkich pn. „III Gambit Bełchatowski”. To wydarzenie sportowe odbyło się w bełchatowskiej Hali Energia, mieszczącej się przy ulicy Dąbrowskiego 11a. Zmagania toczyły się w dwóch kategoriach: OPEN podzieloną na kategorię juniorów i juniorek do lat 14, oraz kategorią do lat 10 z podziałem na chłopców i dziewczęta. Do pojedynków przystąpiło blisko 100 graczy, w głównej mierze mieszkańcy Bełchatowa i okolic, terenu województwa łódzkiego, ale też całej Polski. Bełchatów odwiedzili także arcymistrzowie szachowi z Czech, a także obywatele Ukrainy. Zwycięstwo w tej królewskiej grze powędrowało do Czecha Vojtka Plata, który zdobył główną nagrodę finansową w wysokości 1000 złotych.

Turniej toczono systemem szwajcarskim z podziałem na wyżej wymienione kategorie. O zajętym miejscu decydowała kolejno: liczba zdobytych punktów, a w przypadku ich równej ilości punktacja pomocnicza: Buchholz Cut-1, Buchholz, Progress, bezpośredni pojedynek i ranking średni przeciwników.

Od godziny 8:00 trwała weryfikacja zawodników, a kilka minut po godzinie 9:00 turniej oficjalnie otworzyli: Zastępca Dyrektora Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie Anna Sadurska w towarzystwie Prezesa Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jedynka” Bełchatów wraz z sędziami turnieju Rafałem Kowalczykiem oraz Emilem Osińskim.

Zwycięzcą turnieju w kategorii OPEN został 29-letni Vojtek Plat z Czech, 2. miejsce zajął Ukrainiec Vadim Razin, a 3. lokatę zajął Czech Stepan Zilka. Za końcowy triumf przyznano nagrodę finansową w wysokości 1000 złotych, za 2. pozycję było to 800 złotych, a za 3. miejsce 600 złotych.

Dalsze miejsca również były nagradzane. 400 złotych za 4. miejsce otrzymał Marek Zychowski z Lublińca, 300 złotych za zajęcie 5. pozycji trafiło do Weroniki Bukała z UKS Pionier Jastrzębie-Zdrój, 6. miejsce i nagrodę finansową w wysokości 200 złotych zdobył Adam Dukowicz z Kamieńska, po 150 złotych za miejsca 7-8 zdobyli kolejno: Piotr Stępiński z UKS „Jedynka” Bełchatów oraz Zdzisław Piech z Częstochowy. Miejsca 9-100 otrzymały nagrodę finansową w wysokości 100 zł, a byli to Olivier Gawlik z bełchatowskiego UKS „Jedynka” oraz Łukasz Kasprzak z MGLKS Parnas Oława.

Nagrodę finansową w wysokości 200 złotych otrzymała również najlepsza kobieta w całym turnieju. Została nią Adrianna Banasiak z klubu UKS „Jedynka” Bełchatów. W tym miejscu musimy dodać, że nagrody w turnieju nie łączyły się, a więc nieoficjalnie najlepszą kobietą była piąta w całej rozgrywce Weronika Bukała.

W kategorii Juniorów do lat 14 podium należało do zawodników reprezentujących barwy UKS „Jedynka” Bełchatów. Turniej zwyciężył Olivier Gawlik, 2. miejsce zajął Adam Haładaj, a 3. miejsce przypadło najmłodszemu z całej trójki 12-letniemu Franciszkowi Skrzypcowi.

W kategorii Juniorek do lat 14 zwyciężyła reprezentantka UKS „Jedynka” Łowicz 11-letnia Maja Wysocka, 2. miejsce dla zawodniczki UKS „Jedynka” Bełchatów Barbary Grad, a 3. miejsce przypadło również reprezentantce klubu z Łowicza Jagodzie Kwiatkowskiej.

Kategoria chłopców w grupie do lat 10 to zwycięstwo Patryka Sekreckiego z Rawy Mazowieckiej, 2. lokatę w tej kategorii zajął 10-letni Jakub Kwiatkowski, reprezentujący UKS „Jedynka” Łowicz, a 3. miejsce zajął 10-latek Antoni Wojenka również reprezentujący barwy łowickiego klubu.

W kategorii dziewcząt do lat 10 triumfowała Wiktoria Tempich, 9-letnia zawodniczka UKS Hetman Częstochowa. 2. miejsce należało do reprezentantki UKS „Jedynka” Bełchatów Barbary Kokoszka, a 3. miejsce zajęła Emilia Kozłowska z Łasku.

Nagrodzono również najmłodszego oraz najstarszego zawodnika turnieju szachów szybkich. Najmłodszym uczestnikiem był 6-letni Jakub Bociąga z Bełchatowa, a najstarszym graczem był Jerzy Drej z Częstochowy urodzony w 1954 roku. Szczegółowe wyniki grupy OPEN są dostępne TUTAJ, a grupy do lat 10 TUTAJ.

Do najlepszych trafiły wyżej wspominane nagrody pieniężne o łącznej puli 4000 złotych, puchary, a także nagrody rzeczowe, które w dziecięcych kategoriach wiekowych otrzymały osoby, które nie tylko znalazły się na podium, ale również w czołowej „10” końcowej klasyfikacji.

Organizatorami turnieju szachów szybkich pn. „III Gambit Bełchatowski” byli: Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” BełchatówMiasto BełchatówMiejskie Centrum Sportu w Bełchatowie oraz Chess Warriors.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *