Medale biegu Tropem Wilczym 2020 oraz finiszujący zawodnicy w tle

9. Bieg „Tropem Wilczym” w maju

Tegoroczna 9. edycja „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” wyjątkowo nie będzie organizowana w marcu ze względu na brak możliwości przeprowadzenia tego rodzaju imprez sportowych z powodu panujących obostrzeń związanych z pandemią. Biegi w całym kraju zaplanowano na niedzielę, 16 maja.

Kilka słów o historii…

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od 2011 roku, ta data została wpisana do kalendarza świąt państwowych. Tego dnia upamiętnia się polskich żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy w okresie od 1944 do 1963 roku walczyli przeciwko Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Idea upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w formie aktywności sportowej pojawiła się w 2013 roku. To wtedy grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować po raz pierwszy tego typu bieg w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Udział w tej imprezie wzięło blisko 50 osób. Rok później do organizacji tej inicjatywy dołączyła się Fundacja Wolność i Demokracja, która cyklicznie aż do dziś zajmuje się biegiem o charakterze ogólnopolskim.

Przed rokiem w biegu „Tropem Wilczym” wzięło udział ponad 75 tysięcy osób z 370 miast w Polsce i na świecie. Bieg upamiętniający Żołnierzy Wyklętych jest też organizowany na terenie takich krajów jak: Afganistan, Austria, Irak, Kosowo, Litwa, Rumunia, Wielka Brytania, czy USA.

Symboliczny dystans

Niestety, bieg „Tropem Wilczym” wyjątkowo nie odbędzie się w marcu. Organizator wszystkich biegów tj. Fundacja Wolność i Demokracja już w poprzednim roku ze względu na pandemię wskazała nową, bezpieczną datę wydarzenia. Biegi w całym kraju zaplanowano na niedzielę, 16 maja.

Długość trasy będzie wynosić symboliczne 1963 metry. Dlaczego? Jest to odniesienie do roku w którym zginął ostatni walczący Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. „Lalek”. Został on zastrzelony w walce podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami 21 października 1963 roku na terenie dawnego województwa lubelskiego. Według niekompletnych danych z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło blisko 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego. Ponadto na polskich patriotach wykonano około 4 tysiące wyroków śmierci.

Powrót na błonia

Start i meta bełchatowskiego biegu „Tropem Wilczym” będzie usytuowana przed budynkiem Muzeum Regionalnego przy ul. Rodziny Hellwigów 11 w Bełchatowie. Trasa biegu będzie wytyczona na terenie parku. Do pokonania będą dwie pętle, których łączna długość wyniesie 1963 metry. Ta impreza będzie miała charakter rekreacyjny i w trakcie jej trwania nie będzie prowadzony pomiar czasu, ale limit będzie wynosił 40 minut od wystrzału startera.

Jest to powrót po rocznej przerwie do rywalizacji na błoniach bełchatowskiego Muzeum Regionalnego. W ubiegłym roku bieg „Tropem Wilczym” był organizowany terenie Jednostki Strzeleckiej 1001 im. gen. Dywizji Janusza Głuchowskiego, a biegacze rywalizowali na terenie leśnym bełchatowskich „Ługów”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *