Kamil Walczyk najszybszy na trasie „Bełchatowskiej Piętnastki”

Kamil Walczyk wśród mężczyzn z czasem 00:47:18, a Barbara Pawełczak z rezultatem 00:59:00 w rywalizacji kobiet byli najlepsi w biegu na dystansie 15 km podczas 24. Biegu Ulicznego „Bełchatowska Piętnastka”. Z kolei w zmaganiach na jednej pętli o długości 5 km zwyciężył 35-letni Kamil Bąkowicz z teamu Aktywni Kamieńsk, a w kategorii OPEN kobiet triumfowała Katarzyna Ostojska z Zelowa.

24. Bieg Uliczny „Bełchatowska Piętnastka” przeszedł już do historii jako ten, który odbył się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Tym razem udało się zorganizować i przeprowadzić zmagania dla kilkuset biegaczy z zachowaniem reżimu sanitarnego i odpowiednich środków bezpieczeństwa, a listy startowe i limity wypełniono bardzo szybko, bo już na przełomie października i listopada nie było miejsc na dystans 15 km, gdzie zapisało się wymagane 500 osób, a kilka dni później wypełniony został limit 200 uczestników na dystans 5 km, czyli jednej pętli tegorocznej trasy.

Oficjalnego rozpoczęcia trasy dokonała prezydent Bełchatowa Pani Mariola Czechowska w towarzystwie Dyrektora Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie Pana Pawła Woźniaka.

Jako pierwsi na linii startu stanęli uczestnicy zmagający się z dłuższą trasą i już od samego początku wyklarowała się czołowa „5” tego biegu, ponieważ na międzyczasach od pierwszego pomiaru po upływie 2 km aż do linii mety liderem był Kamil Walczyk z Makowa, który przebiegł dystans 15 km z czasem 00:47:18. Jako drugi dobiegł 39-letni Zbigniew Kalinowski z JKL Jawor Jaworzno Kalinowski Team. Mieszkaniec Korwinowa odnotował czas 00:49:26. Na 3. pozycji uplasował się bełchatowianin Tomasz Owczarek, który uzyskał rezultat 00:50:13. Warto zauważyć, że najlepsza „3” tego biegu, to również podium w kategorii wiekowej M30.

Jeśli chodzi o kobiety, to zwyciężyła Barbara Pawełczak ze Złochowic z teamu KB Florian Zajączki Drugie z wynikiem równym 00:59:00. Na 2. lokacie linię mety przekroczyła 24-letnia Natalia Grzegorczyk z Opoczna. Reprezentantka Wanda Panfil Team zrobiła to z czasem 01:01:54. Na najniższym stopniu podium znalazła się Katarzyna Cander z Moszczenicy z rezultatem 01:05:33.

Kategoria „Najlepszy Bełchatowianin” padła ponownie łupem Tomasza Owczarka, a podium uzupełnił Michał Drążek z teamu Rajsport Active, który w ogólnej klasyfikacji biegu na dystansie 15 km zajął 6. miejsce oraz Łukasz Sukiennik, który znalazł się na 9. pozycji. Z kolei kategoria „Najlepsza Bełchatowianka”, to wygrana Sylwii Hałaczkiewicz z czasem 01:06:10. 2. miejsce zajęła Magdalena Wujek, a 36-letnia Marta Pawlik uplasowała się na 3. pozycji.

Łącznie w biegu na dystansie 15 km wystartowało 415 osób, z czego 84 to kobiety, a 331 osób, to mężczyźni.

Kilka minut po godz. 12 na trasę biegu na dystansie 5 km w ramach 24. Biegu Ulicznego „Bełchatowska Piętnastka” ruszyło 58 kobiet i 93 mężczyzn, co łącznie daje 151 uczestników.

Po 2 km prowadził Kamil Bąkowicz, przed Maciejem Jagusiakiem i Tomaszem Firaza. Finalnie to właśnie 35-letni Bąkowicz z teamu Aktywni Kamieńsk zwyciężył z wynikiem 00:16:53, wyprzedzając Macieja Jagusiaka z Jagoda Running Team, który uzyskał czas 00:17:29. Zmiana nastąpiła na 3. pozycji, z której spadł Tomasz Firaza, a na którą z 5. miejsca po 2 km awansował Sebastian Koniarski reprezentujący Rundomsko. 30-latek na finiszu był lepszy o 3 sekundy od swojego przeciwnika uzyskując rezultat końcowy 00:18:29.

W kategorii kobiet ze zwycięstwa cieszyła się zawodniczka Bieging Team Zelów Katarzyna Ostojska, która uzyskała wynik 00:20:13. Druga była Justyna Chudzik-Warzecha, a na 3. miejscu linię mety przekroczyła Marta Witkowska. Pięciu sekund do podium zabrakło Wandzie Panfil-González, polskiej lekkoatletce regularnie biorącej udział w „Bełchatowskiej Piętnastce”, która dwukrotnie brała udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku i w Barcelonie w 1992 roku, a w 1991 roku zdobyła w Tokio złoty medal mistrzostw świata w biegu maratońskim. Ponadto 62-letnia kobieta ma na swoim koncie zwycięstwa w bostońskim, londyńskim, czy nowojorskim maratonie.

W trakcie dekoracji symboliczne czeki gotówkowe otrzymały osoby, które na dystansie 15 km zajęły zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn miejsca 1-6, a także laureaci kategorii „Najlepsza Bełchatowianka” i „Najlepszy Bełchatowianin” oraz uczestnicy, którzy w biegu na dystansie 5 km zajęli miejsca 1-3 w kategorii OPEN kobiet i OPEN mężczyzn. Do wyżej wymienionych, jak i do laureatów poszczególnych kategorii wiekowych z miejsc 1-3 w biegu na 15 km trafiły też statuetki. Ponadto w biegu na dystansie 5 km wyłoniono też w kategorii specjalnej „Nadzieję Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego”, którą została 12-letnia Alicja Sinkiewicz, kończąc rywalizacją z czasem 00:23:02.

Nagrody wręczał Dyrektor Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie Pan Paweł Woźniak wraz z Prezesem Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego Panem Arturem Morawcem.

Organizatorami 24. Biegu Ulicznego „Bełchatowska Piętnastka” byli: Miasto Bełchatów, Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie i Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny.

Szczegółowe rezultaty i statystyki biegu można znaleźć na stronie internetowej www.datasport.pl w zakładce „WYNIKI”.