na zdjęciu widoczny biegacz, który przebiegł linię mety z rękoma uniesionymi w górze czekający na wręczenie medalu

Po dwóch latach wraca Bełchatowska Piętnastka

Dla wielu biegaczy nadeszła bardzo długo wyczekiwana i radosna chwila. Informujemy, że 24. Bieg Uliczny „Bełchatowska Piętnastka” odbędzie się w niedzielę, 21 listopada 2021 roku.Ruszyły już zapisy do rywalizacji na dwóch dystansach: 5 i 15 km. Po dwuletniej przerwie zmianie ulegnie trasa biegu, która będzie sprzyjać osiąganiu rekordów życiowych. Co ważne udział w tej imprezie będzie mogło wziąć udział około 700 osób!

A wszystko zaczęło się…

w 1983 roku. To właśnie wtedy organizowana była pierwsza edycja Bełchatowskiej Piętnastki. Co roku przez kolejnych 12 lat ten bieg był organizowany na ulicach miasta, ale w 1996 roku zniknął on z kalendarza miejskich imprez sportowych.

21 listopada 2009 roku po 14 latach przerwy Bełchatowska Piętnastka została reaktywowana, a zmagania ukończyło 219 uczestników. Z czasem ten bieg zyskiwał coraz większą popularność, a już w 2016 roku padł rekord frekwencji, ponieważ bieg zaliczyło 1066 uczestników. Od tego czasu liczba osób zgłaszających się do udziału w Bełchatowskiej Piętnastce oscyluje w okolicach czterocyfrowej liczby.

Ostatni raz ta impreza biegowa była organizowana 24 listopada 2019 roku. Wówczas na starcie stanęło około 850 osób. Rok później ze względu na pandemię COVID-19 nie udało się zorganizować Bełchatowskiej Piętnastki, ale dobrą informacją jest to, że w 2021 roku zostanie ona przeprowadzona!

Termin tegorocznej Bełchatowskiej Piętnastki, to niedziela, 21 listopada, czyli taki sam jak w 2009 roku kiedy to po 14-letniej przerwie bieg został przywrócony do bełchatowskiego kalendarza imprez sportowych. Wówczas widać było, że z roku na rok apetyt na organizację takiego biegu w Bełchatowie był coraz to większy. Mamy nadzieję, że to dobry prognostyk, który spowoduje, że tym razem po znacznie krótszej, bo dwuletniej przerwie znów zobaczymy na linii startu dużą ilość zawodniczek i zawodników nie tylko z Bełchatowa, powiatu bełchatowskiego i województwa łódzkiego, ale z całej Polski i państw zagranicznych.

Przypomnijmy, że w historii Bełchatowskiej Piętnastki zwyciężali nie tylko Polacy, ale też Ukraińcy, Słowacy, czy nawet Kenijczycy. Rekordzistą biegu głównego na dystansie 15 kilometrów jest Bogdan Semonowicz z Ukrainy, który w trakcie 16. edycji Bełchatowskiej Piętnastki 18 listopada 2012 roku ukończył rywalizację z wynikiem 00:44:45.

Czas na zmianę trasy!

Organizacja Bełchatowskiej Piętnastki ma na celu popularyzację biegów długodystansowych i masowych, jako najbardziej dostępnej formy rekreacji fizycznej, promocję miasta Bełchatowa w całej Polsce, ale też promocję zdrowego trybu życia i dbałości o zdrowie.

Bieg główny na dystansie 15 kilometrów i bieg towarzyszący na 5-kilometrowej trasie rozpocznie i zakończy się tradycyjnie przy ulicy Dąbrowskiego w rejonie Hali Energia, gdzie będzie umiejscowiona zarówno linia startu jak i mety. Ponadto w hali będzie znajdować się biuro zawodów, a także dla uczestników będą dostępne toalety, depozyt, szatnie i natryski. Tam też odbędzie się ceremonia dekoracji zawodniczek i zawodników.

O godzinie 12:00 wystartują uczestnicy biegu na 15 km, a około godz. 12:05 rozpocznie się rywalizacja na dystansie 5 km. Ci pierwsi do pokonania będą mieli trzy pętle po 5 km każda, a w biegu towarzyszącym wystarczy przebiec jedną pętlę. Limit ukończenia biegu dla dystansu 15 km wynosi 2 godziny, a dla 5 km to 50 minut.

Trasa będzie prowadzić ulicą Dąbrowskiego, a następnie w prawo ulicą generała Ludwika Czyżewskiego aż do nawrotki umiejscowionej pomiędzy ulicą Letnią a Poranną. Następnie biegacze wrócą ulicą Czyżewskiego do ulicy Stanisława Staszica, gdzie skręcą w lewo i będą biec prosto przez rondo im. Ryszarda Kaczorowskiego aż do ulicy Jasnej. Później uczestnicy Bełchatowskiej Piętnastki wybiegną w prawo w ulicę Stefana Okrzei, aby zatoczyć pętlę i skręcając ponownie w prawo dobiec do strefy finiszera znajdującej się tuż przed Halą Energia przy ulicy Dąbrowskiego 11a.

Na trasie będzie znajdował się jeden punkt odświeżenia, gdzie będzie dostępna woda dla uczestników biegu. Ponadto trasa będzie oznaczona co 1 kilometr, aby każda zawodniczka i zawodnik mieli orientację, jaki dystans już przebiegli.

Prowadzony będzie też profesjonalny i elektroniczny pomiar czasu, a co za tym idzie, będą rozstawione punkty kontrolne, aby żaden z uczestników nie skracał trasy biegu. Każda taka próba jest zagrożona dyskwalifikacją. Bezzwrotne chipy służące do pomiaru czasu będą umieszczone w numerach startowych.

Oficjalnym wynikiem biegu jest czas netto, ale pierwszych sześciu uczestników w klasyfikacji kobiet i mężczyzn na dystansie 15 km oraz pierwsze trzy kobiety i mężczyźni na dystansie 5 km, którzy przekroczą linię mety, będą klasyfikowane według czasu brutto, który jest mierzony od chwili wystrzału startera. Pozostali będą mieli brany pod uwagę czas netto, który jest liczony od przekroczenia linii startu do przekroczenia linii mety przez biegacza.

Jak się zapisać?

W biegu głównym na dystansie 15 km Bełchatowskiej Piętnastki udział mogą brać osoby, które najpóźniej w niedzielę, 21 listopada 2021 roku ukończyły 16. rok życia. Z kolei na dystansie 5 km nie ma limitu wiekowego, ale należy pamiętać, że osoby poniżej 8. roku życia mogą poruszać się po trasie biegowej tylko pod opieką osób dorosłych.

Ważną informacją jest też to, że osoby poruszające się o kijkach trekkingowych, nordic walking lub innych tego typu mogą wziąć udział w rywalizacji na dystansie 5 km z zachowaniem szczególnej ostrożności. Ze względów bezpieczeństwa zabrania się takim osobom startu w biegu na 15 km.

Zgłoszenia do udziału w Bełchatowskiej Piętnastce będą przyjmowane tylko i wyłącznie poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się TUTAJ w terminie od środy, 22 września 2021 roku od godz. 12:00 aż do poniedziałku, 15 listopada 2021 roku do godz. 23:59.

W przypadku biegu na dystansie 15 km limit wynosi 500 uczestników, a opłata startowa to 45 złotych. Z kolei w rywalizacji na 5 km obowiązujący limit uczestników to 200, a wpisowe wynosi 30 złotych. Jeżeli zostaną wolne miejsca, to każdy, kto nie zapisze się do udziału w wybranym biegu, w obowiązującym terminie będzie mógł to zrobić jeszcze w sobotę, 20 listopada 2021 roku w godzinach funkcjonowania biura zawodów. W takim przypadku proporcjonalnie opłata wyniesie 90 złotych dla dystansu 15 km i 60 złotych dla dystansu 5 km, a płatność będzie możliwa tylko gotówką. Z opłat zwolnieni są uczestnicy kategorii K-60, M-60 i powyżej.

Pakiety startowe będą się składać z numeru startowego z chipem mierzącym czas, agrafek, pamiątkowego gadżetu, półlitrowej butelki wody, batona lub żelu, napoju izotonicznego, ekologicznej torby bawełnianej, ciepłego posiłku regeneracyjnego po skończeniu rywalizacji oraz pamiątkowego medalu dla każdego uczestnika po regulaminowym ukończeniu biegu.

Klasyfikacja i nagrody

W biegu na dystansie 5 km klasyfikacja będzie prowadzona w kategoriach:

a) OPEN mężczyzn,
b) OPEN kobiet,
c) specjalna: Nadzieja Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego.

Do zwycięzców w klasyfikacji OPEN trafią puchary lub statuetki oraz nagrody finansowe:

 • I miejsce – 400 złotych,
 • II miejsce – 300 złotych,
 • III miejsce – 200 złotych.

W rywalizacji na dystansie 15 km klasyfikacja będzie prowadzona w kategoriach:

a) OPEN mężczyzn,
b) OPEN kobiet,
c) wiekowej mężczyzn:

 • M16 – mężczyźni od 16 do 19 lat,
 • M20 – mężczyźni od 20 do 29 lat,
 • M30 – mężczyźni od 30 do 39 lat,
 • M40 – mężczyźni od 40 do 49 lat,
 • M50 – mężczyźni od 50 do 59 lat,
 • M60 – mężczyźni od 60 do 69 lat,
 • M70 – mężczyźni od 70 lat i więcej.

d) wiekowej kobiet:

 • K16 – kobiety od 16 do 19 lat,
 • K20 – kobiety od 20 do 29 lat,
 • K30 – kobiety od 30 do 39 lat,
 • K40 – kobiety od 40 do 49 lat,
 • K50 – kobiety od 50 do 59 lat,
 • K60 – kobiety od 60 do 69 lat,
 • K70 – kobiety od 70 lat i więcej.

e) specjalna:

 • Bełchatowianie,
 • Bełchatowianki.

Do zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych trafią puchary lub statuetki, a nagrody finansowe będą przyznawane według poniższego harmonogramu:

1.Kategoria OPEN mężczyzn:

 • I miejsce – 800 złotych,
 • II miejsce – 600 złotych,
 • III miejsce – 500 złotych,
 • IV miejsce – 400 złotych,
 • V miejsce – 300 złotych,
 • VI miejsce – 200 złotych.

2. Kategoria OPEN Kobiet:

 • I miejsce – 800 złotych,
 • II miejsce – 600 złotych,
 • III miejsce – 500 złotych,
 • IV miejsce – 400 złotych,
 • V miejsce – 300 złotych,
 • VI miejsce – 200 złotych.

3. Bełchatowianie:

 • I miejsce – 600 złotych,
 • II miejsce – 400 złotych,
 • III miejsce – 200 złotych.

4. Bełchatowianki:

 • I miejsce – 600 złotych,
 • II miejsce – 400 złotych,
 • III miejsce – 200 złotych.

Warunkiem otrzymania nagród jest ukończenie biegu oraz osobiste stawienie się na ceremonii wręczenia nagród.

Ważne informacje i odnośniki

Organizatorem biegu na 5 i 15 km w ramach 24. Ulicznego Biegu „Bełchatowska Piętnastka” jest Prezydent Miasta Bełchatowa, Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie i Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny.

W razie wszelkich pytań więcej informacji nt. tego wydarzenia można uzyskać pod numerami telefonu: (44) 737-81-25, (44) 737-81-26 lub 501-060-216, a także za pośrednictwem adresu e-mail: pietnastka@mcs.belchatow.pl, kontakt@mcs.belchatow.pl oraz bkl.belchatow@gmail.com.

Sponsorami są: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. i Sempertrans Bełchatów.

UWAGA!
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów związanych z organizacją 24. Biegu Ulicznego „Bełchatowska Piętnastka” z powodu pandemii COVID-19 i związanych z nią obostrzeń w terminie 21 listopad 2021 roku (niedziela) zapewniamy, że to wydarzenie dojdzie do skutku dzięki wykorzystaniu profesjonalnych i współczesnych technologii wirtualnych. Będzie to całkowicie nowa forma organizacji imprezy biegowej w okresie pandemicznym, której dotychczas nie stosowaliśmy.

Bieżące informacje dotyczące „Bełchatowskiej Piętnastki” można znaleźć klikając w poniższe linki:

Bieg na dystansie 5 km

Regulamin
Załącznik nr 1 – zgoda rodziców / opiekunów prawnych i oświadczenie dotyczące danych osobowych
Załącznik nr 2 – oświadczenie zawodnika i oświadczenie dotyczące danych osobowych

Załącznik nr 3 – upoważnienie

Bieg na dystansie 15 km

Regulamin
Załącznik nr 1 – zgoda rodziców / opiekunów prawnych i oświadczenie dotyczące danych osobowych
Załącznik nr 2 – oświadczenie zawodnika i oświadczenie dotyczące danych osobowych
Załącznik nr 3 – upoważnienie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *