Bezkontaktowe rugby na boisku

W piątek na boisku ze sztuczną nawierzchnią zostanie rozegrany Międzyszkolny Turniej Rugby Tag. Będą to pierwsze tego typu zawody w naszym mieście, a Miejskie Centrum Sportu aktywnie włączyło się w organizację tej imprezy wspólnie z K.S. Rugby Club Bełchatów. – Cieszy nas sportowa różnorodność naszej działalności. Od piłki nożnej, przez siatkówkę po wspinaczkę sportową czy właśnie rugby – przekonuje Marcin Szymczyk, dyrektor jednostki.

Rugby tag to bezkontaktowa i uproszczona wersja rugby, w której każdy z zawodników posiada pasek z przymocowanymi za pomocą rzepów tagami (szarfami), a które w trakcie gry zrywa się osobie będącej w posiadaniu piłki. Dzięki prostym zasadom nauka przepisów przebiega bardzo szybko, a grać można na różnych nawierzchniach. Rugby tag jest bezpieczną formą gry oraz świetną dyscypliną do wykorzystania podczas lekcji wychowania fizycznego.

Od dłuższego czasu przedstawiciele przeprowadzali zajęcia w-f z elementami rugby tag w miejskich szkołach podstawowych oraz gimnazjach. – Wcześniej były to lekcje pokazowe, ale w tym roku skupiliśmy się na cyklicznych lekcjach przygotowujących uczniów do udziału w turniejach rugby tag – tłumaczy Marek Stojek, przedstawiciel bełchatowskiego klubu rugby.

– Cieszy nas bardzo pozytywne nastawienie nauczycieli. W trakcie lekcji początkowo większe zainteresowanie grą wykazywali chłopcy. Dziewczęta na pierwszej lekcji w danych klasach podchodziły do rugby tag z dystansem, co diametralnie zmieniało się już podczas drugiego, trzeciego spotkania z tą dyscypliną. Często byliśmy pytani przez uczniów kiedy pojawimy się ponownie – dodaje Stojek.

W Polsce funkcjonuje mit o brutalności i wysokiej podatności na kontuzję podczas gry w rugby. Wynika on z nieznajomości tego sportu. – Wychodząc naprzeciw tych obaw wprowadzono dla najmłodszych bezkontaktową formę, czyli rugby tag. Pozwala ona na stopniowe szkolenie dzieci przez ich ogólny rozwój, naukę biegania, sztukę panowania nad jajowatą piłką i stwarza szanse dla naszych pociech na prawidłowy rozwój psychofizyczny i zbudowanie podstaw na zachowanie zdrowia w latach późniejszych – tłumaczy zawodnik Rugby Bełchatów.

Piątkowy turniej zostanie przeprowadzony we współpracy z Zbigniewem Jurzystą, regionalnym oficerem województwa łódzkiego Polskiego Związku Rugby. Zawody rozgrywane będą na boisku treningowym MCS przy ul. 1-Maja 61. Szkoły podstawowe będą mogły wystawić 7-osobową reprezentację klas 4-6, a placówki gimnazjalne klas 1-3 (drużyny muszą być mieszane, chłopiec i dziewczynka). Czas gry wynosić będzie 2 x 5 minut. Początek zawodów o godz. 9.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *