Briefing w Hali Energia

W dniu 18.02.2019 r. w Hali Energia odbył się briefing prasowy Miejskiego Centrum Sportu dotyczący kalendarza imprez na 2019 r. Gośćmi konferencji byli Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Grzegorz Zegarek, Dyrektor Generalny Energy Events – Adam Greczyło oraz Prezes Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego – Artur Morawiec. Spotkanie otworzył Dyrektor Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie – Marcin Szymczyk, który zaprezentował ramowy kalendarz wydarzeń organizowanych przez MCS w 2019 roku.

Podczas briefingu zaprezentowano materiały dotyczące nadchodzących imprez. Największe tegoroczne wydarzenie to po raz kolejny Bełchatowska Piętnastka, która odbędzie się w drugiej połowie listopada. Bieg uliczny „Bełchatowska Piętnastka” to jeden z najstarszych biegów w regionie łódzkim, którego pierwsza edycja odbyła się w 1983 roku. Na starcie ostatnich edycji „Piętnastki” stawało nawet ponad 1200 biegaczy, a sama impreza ma zasięg międzynarodowy. Wzorem lat ubiegłych będzie miał miejsce bieg główny na dystansie 15 km oraz bieg rekreacyjny (5 km). Bełchatów jest także regularnie miejscem podsumowania „Cyklu Biegów o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego”. Będzie to również zakończenie całego cyklu Triady Bełchatowskiej. Zapisy na Bełchatowską Piętnastkę ruszają bardzo wcześnie – 27 marca 2019 roku.

Triadę Bełchatowską natomiast rozpocznie Bieg Tropem Wilczym (03.03.2019). Jest to największy bieg pamięci w Polsce. Co roku uczestniczy w nim ponad 70 000 osób w ponad 350 miastach w Polsce i na całym świecie. Inicjatywa powstała z pomysłu Fundacji Wolność i Demokracja, która zachęca do lokalnego organizowania poszczególnych biegów. Dokładnie o godzinie 12:00 tysiące biegaczy startuje aby w nietypowy sposób upamiętnić historię Żołnierzy Wyklętych. Symboliczny dystans 1963 metry to rok śmierci ostatniego Niezłomnego – Józefa Franczaka, który poległ w walce. Obok biegu na 1963 metry do dyspozycji zawodników będzie dystans na 5 km, biegnący przez park przy Muzeum Regionalnym oraz ulicę Mielczarskiego i Mickiewicza. Dla zwycięzców przewidzieliśmy puchary, a dla każdego uczestnika medale, oraz upominki w pakiecie startowym. Partnerem i sponsorem biegu jest firma Sempertrans w Rogowcu. Miejsca na tegoroczną edycję rozeszły się w zaskakującym tempie. Po 4 godzinach od uruchomienia zapisów wyczerpano limit 190 osób.

Kolejna impreza biegowa to III Bełchatowski Bieg Nocny (27.04.2019). Jest to autorski projekt Miejskiego Centrum Sportu z 2017 roku, który od samego początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W tej edycji zwiększamy limit zapisów do 400 miejsc startowych, oraz ponownie biegamy po atestowanej trasie ulicą Czyżewskiego. Trasa ta została już w 2018 roku przyjęta bardzo pozytywnie ze względu na jej prosty charakter sprzyjający biciu rekordów. Biegniemy od placu Narutowicza poprzez ulicę Czyżewskiego aż do miejscowości Dobiecin, gdzie na piątym kilometrze następuje nawrót. Przewidujemy kategorię OPEN Kobiet i OPEN Mężczyzn, oraz kategorię specjalną Najlepszy Bełchatowianin i Najlepsza Bełchatowianka. Zapisy startują już 25 lutego. Opłata startowa to 40 zł. Dla najlepszych czekają atrakcyjne nagrody finansowe. I miejsce 500 zł, II miejsce 300 zł, III miejsce 200 zł. Najlepsi z Bełchatowa otrzymają po 300 zł każdy. Nagrody łączą się. W przypadku zwycięstwa bełchatowianina lub bełchatowianki – otrzymają oni dwie nagrody.

W kalendarzu imprez na 2019 rok znalazły się dwa nowe wydarzenia. Pierwszym z nich będzie Kryterium Kolarskie, które wraca do kalendarza po ponad 20 latach. Jest to wyścig kolarski na wyjątkowo krótkiej pętli (około 3,2 km), która podnosi aspekt widowiskowy całego przedsięwzięcia. Zawody będą częścią tak zwanych Klasyków Ziemi Łódzkiej organizowanych przez Komisję Masters i Cyklosport PZKol.

Bełchatowski wyścig jest pierwszym z całego cyklu 6 imprez kolarskich w województwie łódzkim. Zasady są dosyć nietypowe, ponieważ zawodnicy mają do przejechania bardzo krótką pętlę 3,2 km którą jeżdżą przez ok. godzinę. Po tym czasie następuje finałowe okrążenie z finiszem. Dzięki takiemu zabiegowi, zawody są bardzo widowiskowe i szybkie. Do dyspozycji przewidujemy kilka kategorii wiekowych dla kobiet oraz mężczyzn. W wyścigu mogą uczestniczyć amatorzy oraz kolarze z licencją PZKol. Dla zwycięzców każdej z kategorii zaplanowane są atrakcyjne nagrody pieniężne, które zostaną ogłoszone przed wyścigiem.

Drugim z nowych wydarzeń będzie „Bełchatów MTB Energy”. Piękne, zielone obrzeża Bełchatowa będą miejscem zmagań kolarzy górskich. Wyścig jest przeznaczony dla amatorów jak i zawodowców. W tym momencie jesteśmy na etapie zatwierdzania trasy razem z bełchatowskim nadleśnictwem, dlatego szczegóły będziemy podawać niebawem.

Pozostałe imprezy są w bełchatowskim kalendarzu od kilku lat. Jedna z barwniejszych z nich to Lotto Triathlon Energy. Jest to najszybciej rozwijająca się impreza triathlonowa w Polsce. Popularność tej dyscypliny i liczba „ludzi z żelaza” rośnie z dnia na dzień, dlatego w tym roku Bełchatów na jeden dzień ponownie stanie się miastem triathlonu. W poprzedniej edycji wystartowało prawie 400 osób w trzech różnych dystansach: 1/4, 1/8 oraz 1/2 IM. Pojawili się w nich jedni z najbardziej znanych triatlonistów w Polsce – Sebastian Najmowicz i Sebastian Karaś. W tegorocznej edycji (21.07.2019) zaplanowano zmianę trasy biegowej na bardzo prostą i szybką „nitkę” zapożyczoną z bełchatowskiego biegu nocnego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *