Międzynarodowe towarzystwo na czele Bełchatowskiej Piętnastki. W trudnych warunkach pogodowych pobiegło 636 osób

Z wynikiem 47 minut i 18 sekund dystans 15 kilometrów podczas 26. Biegu Ulicznego „Bełchatowska Piętnastka” ukończył Roman Adamovich, a wśród kobiet najlepiej spisała się Monika Kaczmarek. Z kolei na krótszym dystansie 5 kilometrów najszybszy okazał się Aliaksandr Sanko, a w gronie kobiet najszybciej do mety dobiegła Kamila Pobłocka-Dobrowolska. W rywalizacji na ulicach naszego miasta wzięły udział osoby z całej Polski, a ponad 200 uczestników to mieszkańcy Bełchatowa. Byli z nami również obywatele Wenezueli, Ukrainy, Szwajcarii, Kenii, Anglii, Czech, Węgier, Białorusi, czy też Austrii. Tegoroczna 26. edycja Biegu Ulicznego „Bełchatowska Piętnastka” przyciągnęła do naszego miasta łącznie 636 biegaczy. Zapisy rozpoczęły się w połowie września i zakończyły na kilka dni przed biegiem. Na liście startowej Biegu Głównego na dystansie 15 kilometrów znalazło się 500 osób zapisanych, a w Biegu Towarzyszącym na trasie o długości jednej pętli, czyli 5 kilometrów do rywalizacji zgłosiło się 200 uczestników. Jednak finalnie na linii startu w niedzielę, 19 listopada stawiło się 444 osób w biegu na dystansie dłuższym, a biegaczy w rywalizacji na krótszej trasie stawiło się 188. Liczyliśmy, ze tym razem przewidywana pogoda się nie sprawdzi, ale niestety po paru minutach od startu na dystansie 15 kilometrów zaczął prószyć śnieg, który zdecydowanie utrudnił biegaczom poruszanie się po trasie.

Trasa biegu wiodła ulicami Bełchatowa. Linia START/META znajdowała się tradycyjnie w rejonie Hali Energia przy ulicy Dąbrowskiego 11a w Bełchatowie. Po rozpoczęciu biegu uczestnicy kierowali się w ulicę 1 Maja, następnie na rondzie przebiegali w lewo i dalej prosto ulicą Staszica, następnie skręcali w prawo w ulicę Olsztyńską, zbiegali w lewo w ulicę Pomorską, w prawo w ulicę Kaliską wraz z nawrotem na tej ulicy, później w lewo w ulicę Łowicką, ponownie w lewo w ulicę Chełmińską i w kierunku mety przez ulicę Sienkiewicza, Kempfinówka, Piłsudskiego, Kwiatową, Okrzei, a następnie wracali w ulicę Dąbrowskiego, gdzie kończyła się jedna pętla.

Już w sobotę, 18 listopada w Hali Energia do przygotowanego w godzinach wieczorowych biura zawodów zgłosiło się ponad 160 osób w celu odebrania pakietów startowych. Cała reszta stawiła się w biurze w dniu biegu. Od samego rana bełchatowski obiekt wypełnił się biegaczami, którzy wraz z całymi rodzinami i grupami znajomych przybyli na to biegowe święto do Bełchatowa. Nie brakowało stoisk z ciekawymi usługami oferowanymi przez naszych partnerów takich jak: wodorowanie, konsultacje dietetyczne, możliwość masażu przez studentów fizjoterapii, ofertą lokalnej siłowni, a nawet po raz pierwszy na naszej biegowej imprezie pojawiła się fotobudka 360.

Na kilka minut przed startem 26. Biegu Ulicznego „Bełchatowska Piętnastka” w rejonie linii START/META odbyła się wspólna rozgrzewka, w której uczestniczący chętnie brali udział. Chwilę później spiker powitał Prezydent Miasta Bełchatowa Mariolę Czechowską, która zabrała głos i powitała liczne grono sportowców w mieście, którego jest gospodarzem. Ponadto przywitany został wiceburmistrz partnerskiego miasta Csongrád na Węgrzech Gábor Cseri (uczestnik biegu na dystansie 5 km), a także Wiceprezydent Miasta Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz. Kilkuosobowe delegacje z miast partnerskich: węgierskiego Csongrádu i z czeskich Pardubic zmagały się także z rywalizacją na trasie biegowej. Ponadto w rywalizacji udział brał: Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie Jakub Kołodziejczyk, który biegł na dystansie 5 km. W oficjalnym rozpoczęciu tego sportowego wydarzenia brał także udział Paweł Woźniak – Dyrektor Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie, Artur Morawiec – Prezes Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego, Radosław Kuleczka – Członek Zarządu ds. Sprzedaży Łódzkiego Banku Spółdzielczego, a także Wanda Panfil mistrzyni Świata w maratonie z 1991 roku, która miała możliwość wystartowania biegaczy na dystansie 15 km, a sama również brała udział w biegu na dystansie 5 km.

Po kilku minutach od startu zawodników na dystansie biegu głównego, do rywalizacji przystąpili biegacze na dystansie 5 km. Zwycięstwo na krótszej trasie wywalczył Aliaksandr Sanko z czasem 00:16:18s. 34-latek wyprzedził o 5 sekund młodego reprezentanta Konstantynowa Łódzkiego Jakuba Czyżewskiego. Jako trzeci do mety dobiegł Mateusz Krzysztoń z wynikiem 00:16:55s. z Żyrzyna. W rywalizacji kobiet triumfowała mieszkanka Lęborka Kamila Pobłocka-Dobrowolska z czasem 00:18:12s., która wyprzedziła Karolinę Graczyk z Kutna, która uzyskała rezultat 00:18:51s. Na najniższym stopniu podium stanęła Justyna Drążek z Buczku z wynikiem 00:19:02s. Nagroda dla Nadziei Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego trafiła do 13-letniego reprezentanta tego klubu, bełchatowianina Filipa Matejczyka, który osiągnął wynik 22:40s. Wszyscy ci biegacze otrzymali pamiątkowe statuetki, dla reprezentanta BKL Bełchatów przewidziano też ciekawe vouchery do wykorzystania u partnerów biegu, a ponadto w kategorii OPEN Kobiet i OPEN Mężczyzn na dystansie 5 kilometrów rozdaliśmy nagrody finansowe w wysokości: 500 złotych za 1. lokatę, 400 złotych za 2. miejsce oraz 300 złotych za 3. pozycję. Ostatecznie w biegu na dystansie 5 kilometrów wystartowało 106 mężczyzn i 82 kobiety.

Triumfatorem na trasie o długości 15 kilometrów w Biegu Głównym był Roman Adamovich z wynikiem 00:47:18s. Z 12-sekundowym opóźnieniem do mety dobiegł Ukrainiec Dmytro Didovodiuk. Sześć sekund za nim finiszował Elasri Abderrahim z rezultatem 00:47:36s. Nagrodzeni zostali też statuetkami oraz gotówką zawodnicy z miejsc 4-6, czyli Kenijczyk Boniface Nduva, który osiągnął czas 00:48:02s, Daniel Żochowski z Warszawy był piąty z wynikiem 00:48:35s., a na 6. lokacie uplasował się Aleksander Dragan z Kielc, który osiągnął rezultat 00:48:51s. Jednocześnie w kategorii OPEN Kobiet zwycięstwo odnotowała łodzianka Monika Kaczmarek, która osiągnęła rezultat 00:53:35s. O ponad minutę była ona lepsza od Sviatlany Sanko z Grudziądza. Jako trzecia dobiegła do mety Barbara Pawełczak, która odnotowała wynik 00:56:03s. Na 4. pozycji znalazła się bełchatowianka Sylwia Hałaczkiewicz. Zawodniczka z Bełchatowa uzyskała czas 00:59:52s. Jako piąta ukończyła swój start na dystansie 15 kilometrów Małgorzata Bednarek z czasem 01:02:30s, a na 6. lokacie znalazła się Martyna Pawlik z czasem 01:04:66s. Tradycyjnie obok pamiątkowych statuetek rozdano nagrody finansowe w wysokości 1000 złotych za 1. miejsce, 800 złotych za 2. pozycję, 700 złotych za 3. lokatę, 500 złotych za 4. miejsce, za 5. pozycję 400 złotych, a za 6. lokatę po 300 złotych. Na 15-kilometrową trasę finalnie wybiegło 352 mężczyzn i 92 kobiet.

Kategoria „Najlepsi Bełchatowianie” padła łupem Tomasza Owczarka, który w klasyfikacji OPEN zajął 8. miejsce z czasem 00:50:31s. Drugi w tej klasyfikacji był Michał Drążek z czasem 00:53:04s. Na 3. lokacie uplasował się Jarosław Staniec z rezultatem 00:59:45s, który w klasyfikacji OPEN zajął 35. pozycję. W klasyfikacji „Najlepsze Bełchatowianki” zwyciężyła wyżej wymieniona już Sylwia Hałaczkiewicz. Tuż za nią uplasowała się również wymieniona wyżej Marta Pawlik. Na najniższym stopniu podium stanęła Monika Drążek, która w klasyfikacji OPEN Kobiet zajęła miejsce ósme z czasem 01:05:22s. Osoby sklasyfikowane w tych kategoriach otrzymały odpowiednio za 1. miejsce – 700 złotych, za 2. miejsce – 500 złotych i za 3. miejsce – 300 złotych, a także liczne vouchery do lokalnego kina, siłowni, czy kompleksu sportowo-rekreacyjnego.

Ponadto na dystansie 15 kilometrów wyróżniono także najlepsze „3” osoby w każdej z kategorii wiekowych z podziałem na kobiety i mężczyzn do lat: 19, 29, 39, 49, 59, 69 i więcej. Szczegółowe wyniki i informacje można znaleźć na stronie online.datasport.pl.

Organizatorami biegu na 5 i 15 km w ramach 26. Biegu Ulicznego pn. „Bełchatowska Piętnastka” byli Prezydent Miasta BełchatowaMiejskie Centrum Sportu w BełchatowieBełchatowski Klub Lekkoatletyczny oraz MCK PGE Giganty Mocy.

W gronie sponsorów znaleźli się: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S. A.Sempertrans Bełchatów Sp. z o. o.Łódzki Bank SpółdzielczyGrupa Producentów Rolnych Suflidowo Sp. z o. o. oraz TEB Edukacja Bełchatów.

Partnerami tego sportowego wydarzenia byli: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w BełchatowieZakład Wodociągów i Kanalizacji „WOD.-KAN.” Sp. z o. o. w BełchatowieMuzeum Regionalne w BełchatowieNadleśnictwo Bełchatów – Lasy PaństwoweSolpark Kleszczów – Rekreacja Sport SzkoleniaKino Helios BełchatówGymCity BełchatówTransport FrysiakStowarzyszenie Sztab Ratownictwa w BełchatowieSklep i Serwis Rowerowy „DAN MAR” BełchatówFundacja BezpieczniKrystian Ściechowski – Fit DietetykStudio Wodoru BełchatówFabryka ZdrowiaGhost Barber Shop – Igor DetkaSynevo BełchatówDa Grasso BełchatówRestauracja „U Marysieńki” BełchatówStrong & Fit Body Akademia Pływania – Mariusz LichodziejewskiKlinika Piękna TANZANITO, a także F.H.U RPNET Drukarnia Arpaprint Bełchatów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Streetball Bełchatów 2024