Przed nami 20. Bełchatowski Bieg Niepodległości. Odbędzie się on 14 listopada

We wtorek, 14 listopada na błoniach Muzeum Regionalnego przy ulicy Rodziny Hellwigów 11 w Bełchatowie odbędzie się 20. Bełchatowski Bieg Niepodległości. Kolejny raz Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie wspólnie z Miastem Bełchatów, Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, oraz Bełchatowskim Klubem Lekkoatletycznym włączają się w organizację tego biegowego wydarzenia skierowanego głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu i miasta Bełchatowa, a także do mieszkańców.

Celem organizacji jubileuszowej 20. edycji Bełchatowskiego Biegu Niepodległości jak co roku jest upamiętnienie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także popularyzację biegów wśród dzieci i młodzieży. W ten sposób uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu i miasta Bełchatów, a także mieszkańcy będą mogli na sportowo uczcić pamięć o wydarzeniach z 11 listopada 1918 roku.

Tym razem program zawodów przedstawia się nieco inaczej niż w poprzednich latach. O godzinie 9:30 nastąpi weryfikacja list startowych. O godzinie 9:45 ruszą zmagania kobiet ze szkół ponadpodstawowych oraz kobiet w kategorii „OPEN” na dystansie 1 kilometra, czyli na trasie o długości 1000 metrów. Dziesięć minut później w biegu na tym samym dystansie wezmą udział mężczyźni ze szkół ponadpodstawowych oraz z kategorii „OPEN”. Potem odbędzie się ceremonia wręczenia nagród, na godzinę 10:20 zaplanowano oficjalne otwarcie zawodów z udziałem zaproszonych gości, tuż po nim nastąpi rozgrzewka zawodników, a o godzinie 10:45 rozpocznie się rywalizacja dziewcząt rocznika 2013 i młodszych, a następnie chłopców tego samego rocznika na dystansie 600 metrów. Później każdy bieg będzie się rozpoczynać za około 20 minut i według harmonogramu pobiegną kolejno na trasie o długości 600 metrów dziewczęta i chłopcy z rocznika 2012, dziewczęta i chłopcy z rocznika 2011, a także dziewczęta i chłopcy z rocznika 2010. Później na trasie o długości 800 metrów staną dziewczęta z rocznika 2009, a następnie chłopcy również urodzeni w 2009 roku. Po każdym z wyżej wymienionych biegów na bieżąco będzie prowadzona dekoracja najlepszych uczestników.

Ponadto zgodnie z klasyfikacją punktową najlepsza placówka szkolna otrzyma przechodni pamiątkowy Krzyż Niepodległości, który ufundowało Muzeum Regionalne w Bełchatowie. W tym roku bronią go III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Bełchatowie oraz Szkoła Podstawowa nr 13 im. UNICEF z oddziałami integracyjnymi w Bełchatowie. W szkołach podstawowych o tę nagrodę będą walczyć roczniki 2009 i młodsi, a w szkołach ponadpodstawowych roczniki 2009 i starsi. Jeśli chodzi o przyznawanie punktów, to będzie obowiązywać punktacja olimpijska, która będzie mieć zastosowanie w każdym z biegów kolejno i odpowiednio naliczane będzie 9 punktów od 1. miejsca, kończąc na 1 oczku za 8. pozycję. Suma punktów zdobyta w poszczególnych rocznikach daje ogólną liczbę punktów dla danej szkoły.

Za wyjątkiem nagród dla placówek każdy uczestnik, a także każda szkoła podstawowa i ponadpodstawowa biorąca udział w 20. Bełchatowskim Biegu Niepodległości otrzyma pamiątkowy dyplom, a najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach wiekowych mogą liczyć na okazjonalne medale i ciekawe nagrody rzeczowe. Warto pamiętać, że uczeń lub uczennica, która przebiegną linię mety na 105. miejscu otrzyma również nagrodę niespodziankę podkreślając symbolikę rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dokładnie 105 lat temu. Każdy uczestnik rywalizacji będzie mógł także poczęstować się gorącym posiłkiem, ciepłą herbatą oraz wodą.

W kategorii szkół podstawowych i ponadpodstawowych zgłoszenia są prowadzone bez ograniczeń. Uczestnicy są zobowiązani posiadać aktualne legitymacje szkolne, a opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za grupy szkolne i za stan zdrowia dzieci i młodzieży.

W razie potrzeby wszelkie pytania należy kierować na adresy e-mail: bkl.belchatow@gmail.com lub kontakt@mcs.belchatow.pl, a także pod numerem telefonu: (44) 737-81-25.

Organizatorami 20. edycji Bełchatowskiego Biegu Niepodległości są: Miasto BełchatówMuzeum Regionalne w BełchatowieBełchatowski Klub Lekkoatletyczny, oraz Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie. Sponsorem nagród jest Łódzki Bank Spółdzielczy oddział Bełchatów.

Regulamin – 20. edycja Bełchatowskiego Biegu Niepodległości (14.11.2023 r.)
Załącznik nr 1 – 20. edycja Bełchatowskiego Biegu Niepodległości (14.11.2023 r.)
Formularz zgłoszeniowy – 20. edycja Bełchatowskiego Biegu Niepodległości (14.11.2023 r.)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *